10 ویژگی یک مدیر موفق

آیا مدیر شرکت هستید و به دنبال ایجاد تغییر در محل کار خود می گردید؟ آیا می خواهید یک فرمانده موفق باشید و تاثیر مثبتی بر تیم خود بگذارید؟ آیا شما وظیفه ی مدیریت قسمتی محدود و یا بزرگ را بر عهده دارید؟ مدیر بودن مسئولیت زیادی را به همراه دارد. برای اینکه یک مدیر موفق باشید باید چند راهکار را بدانید و به آنها عمل نمایید.

1. رهبری و هدایت، رکن اصلی مدیریت

برای اینکه یک مدیر مفید باشید، باید بتوانید کارکنان خود را به سمتی هدایت کنید که در امور محوله کار آمد باشند. یک مدیر مسئولیت بسیار بزرگی را بر عهده دارد و آن توانایی هدایت یک تیم در موضوعات متفاوت است.

2. تجربه، هر چه بیشتر بهتر

اگر در حیطه شغلی خود تجربه نداشته باشید و تیم خود را به درستی هدایت نکنید، مشکل بتوانید از پس همه ی امور بر آیید و بتوان شما را مدیری موفق نامید. یک راه عالی برای به دست آوردن تجربه این است که، در یک شرکت دیگر نقش مدیریتی داشته باشید. در خواست کنید که به یک مدیر در انجام امور مالی و سازماندهی موضوعات مختلف شرکت کمک کنید.

3. ارتباطات بیشتر، مدیریت بهتر

زمانی شما را یک مدیر کار آمد مینامند، که قادر به برقراری ارتباط موثر با تیم خود باشید. این به معنای ارتباط برقرار کردن با مسئولیت شغلی خود و همچنین درک انتظاراتی است که کارکان مجموعه از شما دارند. گوش دادن به درخواستها و حرفهای کارکنان و کارکردن با آنها برای رسیدن به موقعیت بهترین راه ممکن است.

4. دانش کافی، نیاز یک مدیر موفق

همان قدر که تجربه برای یک مدیر مفید بودن ضروری است، داشتن علم هم به همان اندازه مفید و موثر است. تحصیلات مختلفی مانند مدرک کارشناسی در کسب و کار، مدرک کارشناسی ارشد در حوزه مدیریت و انواع آن و یا مدیریت پروژه وجود دارد. شما همچنین می توانید در شاخه های مدیریت پروژه، کارآفرینی و یا مدیریت منابع انسانی هم به ادامه تحصیل و دریافت مدارک آن اقدام نمایید.

5. جایگاه شغلی مناسب

اگر شما در جایگاه شغلی نامناسبی قرار گرفته باشید، احتمال اینکه بتوانید کارکنان خود را به درستی مدیریت کنید خیلی کم است. ابتکارات زیادی وجود دارد که می توانید از آنها برای مدیریت بهتر سایر افراد و وظایف خود استفاده نمایید. می توانید از کمک افراد خبره در امر مدیریت کمک بگیرید و یا یک برنامه بر روی تلفن همراه خود نصب کنید تا جلسات و کارهایی را که هر روز باید انجام دهید را به شما یادآوری کند.

6. مدیریت زمان

یکی دیگر از مواردی که باید یک مدیر موفق بداند، مدیریت بر زمان است. اگر شما هر روز دیر به محل کار خود بروید کارکنان شما ممکن است که فکر کنند که از نظر شما این کار درستی است. برای اینکه زمان خود را مدیریت کنید، باید کارهای روزانه خود را اولویت بندی نمایید. مطمئن شوید که زمان کافی برای برقراری ارتباط با کارکنان و انجام تمام اهدافی که برای خود در طول یک هفته مشخص کرده اید را دارید.

7. قابل اطمینان

مدیری که یک تیم را هدایت و رهبری می کند باید قابل اعتماد باشد. این عبارت به معنی آن است که در دسترس کارکنان خود بوده، کارهایی را که گفته است انجام دهد و از تیم خود حمایت کند.

8. هر کسی در جای خود

اگر نمی دانید که چگونه پروژه ها را مدیریت کرده و وظایف هر یک از کارکنان را چگونه به آنها منتقل کنید، مدیر بودن برای شما بسیار سخت خواهد بود. نگران نباشید از کارکنان خود بخواهید که در تکمیل کارها به شما کمک کنند. شما ممکن است که فکر کنید خودتان بهتر از پس همه ی امور بر می آیید، اما با این اوصاف شما نیاز به وقت بسیار زیادی خواهید داشت و گذشته از آن با این کار اجازه نمیدهید که سایر افرادی که استخدام کرده اید به وظایف خود برسند.

9. اعتماد به نفس

برای اینکه یک مدیر مفید باشید، باید به توانایی ها، تجربه و تصمیمات خود اطمینان داشته باشید. در واقع یعنی این که مغرور نباشید و یا احساس نکنید که از کارکنان خود برتر هستید. اما شما به دلیل مدیر بودنتان باید اعتماد به نفس داشته باشید تا بتوانید به خود افتخار کنید و برای تیم خود الهام بخش باشید.

10. احترام به کارکنان

اگر شما به کارکنان خود احترام نگذارید، قطعا در محل کارتان تنش ایجاد خواهد شد. از زندگی و توانایی های آنها باخبر شوید. با آنها ارتباط برقرار کنید و حرفهایشان را بشنوید، شاید آنها بتوانند در موضوعات مختلف راهنمای خوبی برای تصمیماتتان باشند.

منبع: ccu

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *