10 نکته برای یادگیری هوشمندانه

اخیرا من نمراتم رو از دانشگاه گرفتم. میانگین نمراتم بین 4.2 و 4.5 بود. یعنی بین A و +A. این یک نتیجه ی غیر قابل باور نبود. چون من اون لحظاتی که مطالعه میکردم رو بیشتر از بقیه افرادی که میشناختمشون مدیریت میکردم. آیا این یک استعداد ذاتی بود؟ شاید! همیشه توی ذهنم برای فهمیدن مطالب و یادگیری هوشمندانه ایده های جدید یک جرقه ایجاد میشد. اما من اون راهی رو که برای یادگیری اطلاعات استفاده میکردم رو باور دارم. من به جای اینکه با عجله در لحظه ی آخر درس بخونم و جزئیات رو حفظ کنم، سعی میکردم اطلاعات رو به شیوه ای سازماندهی کنم که برام راحت تر باشه و بتونم اون ها رو بهتر بیاد بیارم. این روش سازماندهی مطالعه رو من “یادگیری کلی نگر” نامیدم. این روش یادگیری، به این گونه است که اطلاعات رو از جاهای مختلف بدست بیاریم به جای اینکه مجبور باشیم همه رو از یک قسمت جمع آوری کنیم و توی ذهنمون جا بدیم. مثلا از وبسایت های مختلف اطلاعات جمع آوری کنیم و این اطلاعات رو در ذهنمون به هم ربط بدیم.

فهمیدن یک مطلب و درک آن

یادگیری، فرایندی شبیه به خونه ساختنه. قبل از ساخته شدنش شما تصویر کاملی از اون رو ندارید. محدودیت های ارتباطی مانع از انتقال سریع دانش میشن ولی شما میتونید با سخنرانی، گوش دادن، کتاب خوندن، یادداشت برداشتن و… یک موضوع رو بفهمید، و اون ها رو کنار هم قرار بدید تا به درکی کافی از  اون برسید همون طور که برای ساخته شدن یک خونه ما نیاز به مواد اولیش داریم. متاسفانه بیشتر روش های یادگیری در دو روش پایه خلاصه میشن.

1. حفظ کردن

در این روش شما به جای اینکه چیزی رو بسازید برای هر آجر چند دقیقه وقت میذارید تا جای دقیقش رو ثبت کنید.

2. فرموله کردن مطالب

این روش مثل کور شدن می مونه. شما ساختمانی که خودتون ساختید رو نمی بینید ولی با یادگرفتن یک سری قوانین از خوردن به در و دیوار پیشگیری می کنید.

روش های بالا غلط نیستند به شرطی که همه ی استراتژی شما اون ها نباشن. مغز انسان ها مثل کامپوتر نیست که بتونه حجم نامحدودی از اطلاعات رو بدون هیچ ساختار و روش خاصی حفظ کنه، همچنین فرمول ها هم در صورت تغییر مساله دیگه قابل استفاده نخواهند بود. استراتژی ای که ما می خوایم به جای روش های بالا ازش استفاده کنیم، روی جمع آوری اطلاعات و ربط دادنشون به هم تاکید میکنه. در زیر چند ایده برای شروع این روش رو می خونید:

1. مطالب رو تشبیه و مقایسه کنید

این روش به شما کمک میکنه که اطلاعات رو خیلی سریع سازماندهی کنید. توی این روش شما باید یک مطلب پیچیده رو با یک مطلب ساده تر مقایسه کنین وقتی رابطه ی بین این دو رو فهمیدین، باعث میشه که فهم شما از اون مطالب بیشتر بشه. مثلا شما میتونین قسمت های مغز رو با اجزای کامپیوتر مقایسه کنید.

2. از همه ی حواستون استفاده کنید

یادگیری ایده ها و مطالب انتزاعی و خیالی، خیلی سخته چون دور از احساسات ما هستن. باید از حواس و تصوراتی استفاده کنید که بتونین اون مطلب رو راحت تر درک کنین. مثلا من وقتی ماتریکس رو میخواستم یاد بگیرم، چون برام غیر قابل فهم بود، برای اعداد اون با دستم برای خودم یک الگو ساختم.

3. به دیگران یاد بدید

سعی کنید برای کسی که یک مطلب رو نفهمیده، اون رو توضیح بدین. این تمرین باعث میشه خودتون هم اون مطلب رو کامل سازماندهی و درک کنید. اگه 5 دقیقه برای کسی تدریس کنید، برای شما مساوی یک ساعت مطالعه است.

4. هیچ بخش مرتبط با اون مطلب رو از دست ندید

وقتی شما یک قسمت از کتاب رو میخونید، باید او رو به مطالب قبلی که مطالعه کردید ربط بدین. کسانی که زود یاد میگیرن این روش رو پیش میگیرن. قسمت های مختلف یک کتاب مثل جزیره می مونن شما باید همه رو در کنار هم توی ذهنتون بیارید و اون ها رو به بهم مرتبط کنید. اینجوری توی امتحان راحت مطالب رو به یاد میارین.

5.پویایی خودتون رو تست کنید

یک راه خیلی خوب برای اینکه متوجه بشید که آیا به اندازه کافی مطالعه کردید و آمادگی لازم رو دارید یا نه این هست که؛ ببینید می تونید بین موضاعات مختلف مرتبط با اون مطلب رابطه ایجاد کنید یا نه. اگه نمی تونید بین فصل های مختلف مرتبط با یک موضوع ارتباط برقرار کنید و یک فصل رو برای توضیح یک فصل دیگه مرجع قرار بدید یعنی شما آمادگی امتحان رو ندارید.

6. الگوها رو پیدا کنید

توی اطلاعاتی که باید به ذهنتون بسپارید دنبال الگو بگردین. سعی کنید الگوریتم ها و روند های تکرار شونده رو پیدا کنید، اینجوری مطالب راحت تر سازماندهی میشن و توی ذهن شما می مونن.

7. پایه خودتون رو قوی کنید

خوندن مقالات زیاد و داشتن درک کلی از موضوعات انعطاف پذیری شما رو بیشتر می کنه و بهتون کمک می کنه که راحت تر و سریع تر الگوها و تشابهات رو در موضاعات تشخیص بدید. هر چی بیشتر بدونید یادگیری راحت تر میشه.

8. خودتون رو به مطالعه در لحظات آخر مجبور نکنید

من قبل از امتحاناتم وقت زیادی رو صرف خوندن مطالب جدید نمی کنم، اینکه در چند روز آخر نزدیک به امتحان خودتون رو مجبور به خوندن درس ها کنید کاملا بیهوده است به جای اون سعی کنید بین چیزهایی که یاد گرفتید و توی ذهنتون هست ارتباط یرقرار کنید، این می تونه براتون خیلی مفید تر باشه.

9. مدلسازی کنید

مدلسازی، راه کار ساده ای برای درک و توصیف یک موضوع یا مطلب انتزاعی یا غیر قابل درک است. یعنی وقتی یک چیزی رو میخونین که متوجه نمیشین، برای خودتون اونو تصور کنید و توی ذهنتون ازش یک مدل بسازید. درسته که اون چیزی که ما تصور میکنیم ممکنه به اون موضوع شبیه نباشه ولی باعث میشه ما درکمون بیشتر بشه.

10. یادگیری در ذهن شماست

داشتن خلاصه نویسی های تمیز و مرتب با یک کتاب هایلایت شده هیچ ارزشی نداره اگه شما مطالب اون رو نفهمیده باشید. هدف اصلی شما اینه که اطلاعات رو درک کنید و به ذهنتون بسپارید تا بتونید در مواقع نیاز اون ها رو به یاد بیارید. یادگیری باید در ذهن شما ایجاد بشه. نوشتن روی بره ها و هایلایت کردن مطالب مهم وسیله هایی هستن برای یادگیری.

منبع: lifehack

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *