7 ترفند برای یادگیری و حفظ سریعتر مطالب

این که شما یک دانش آموز یا یک آدم معمولی هستید و یا یک فرد سالمند فرقی نمی کند، برای موفق شدن در هر کاری مهم است یاد بگیرید که چگونه حافظه خود را تقویت کنید. حفظ کردن میتواند چگونگی کار کردن با یک گیتار، یادگیری زبان جدید و یا هر چیز دیگر باشد. ذهن همه انسانها به طور مداوم با اطلاعات جدید در حال رشد است. بدون شک یادگیری مهارت های جدید می تواند نه تنها خسته کننده و کسالت آور بلکه وقت گیر هم باشد، اما اگر شما با راهکارهایی مغز خود را تقویت کنید خیلی سریعتر می توانید مطالب را حفظ و در حافظه ی خود ذخیره کنید.

ورزش در بهبود کارکرد مغز موثر است

فعالیت فیزیکی نه تنها برای بدن مفید است، بلکه دارای مزایای زیادی برای مغز نیز هست. ورزش می تواند یادگیری و حافظه شما را بهبود ببخشد، بنابراین اگر شما قصد دارید که مطلبی را بنویسید اما در نوشتن مشکل دارید یا به سختی از پس درس ریاضی بر می آیید، می توانید با ورزش کردن آن را حل کنید. مطالعات نشان داده است که تمرینات ورزشی فواید بیشماری برای کودکان و سالمندان دارد، همچنین بعد از یک تمرین ساده 15 دقیقه ای علاوه بر حافظه پردازش ذهنی شما نیز بهبود پیدا خواهد کرد.

مطالبی که باید حفظ کنید را بنویسید

به نظر می رسد که برای اینکه در کاری خبره شویم باید آن را بارها انجام دهید، این فعالیت ساده به طور شگفت انگیزی می تواند برای به خاطر سپردن موضوعات به حافظه نیز موثر باشد. تحقیقات نشان داده است که لیست کردن کارها و موضوعاتی که در یادگیری آنها ضعف دارید و تکرار مجدد آنها می تواند یادگیری شما را بهبود ببخشد. علاوه بر این یادداشت برداری در حین تدریس معلم به دانش آموزان کمک می کند تا مطالب درسی را بهتر یاد بگیرند.

یوگا به تقویت حافظه کمک میکند

یوگا یک راه آسان برای بهبود سلولهای خاکستری مغز است که در کنترل ادراکات حسی مانند گفتار، حافظه، تصمیم گیری موثر می باشد. تحقیقات نشان داده است که افرادی که مرتب یوگا کار میکنند کمتر دچار اختلالات شناختی می شوند. همچنین مطالعات نشان داده است که 20 دقیقه تمرین یوگا باعث افزایش عملکرد مغز در هنگام مطالعه و همچنین روی سرعت و دقت در عملکرد مغز نیز تاثیر مثبت میگذارد.

برای حفظ مطالب، در بعد از ظهر هم تمرین کنید

اگر شما یک فردی هستید که در صبح یا شب مطالعه می کنید، مطالعات نشان داده است که تمرکز بر روی کار یا موضوعی در بعد از ظهر می تواند تاثیر بهتری بر حافظه بلند مدت شما نسبت به زمانهای دیگر داشته باشد.

مطالب جدید را به آموخته های قبلی ربط دهید

با توجه به تحقیقات پزشکی، یکی از روشهای بهبود حافظه این است که اطلاعات جدید را به آموخته های قبلی خود مرتبط سازید. به عنوان مثال اگر شما می خواهید درباره ی یک شخصیت مطالبی را یاد بگیرید، باید هر آنچه که مربوط به اوست و از قبل میدانید و یا در باره ی آن مطالعه کردید و سایر اطالاعات مرتبط را به هم ربط دهید.

از انجام چند کار به صورت هم زمان دوری کنید

در دنیایی که با تکنولوژی زندگی میکنیم، ما اغلب بدون هیچ دلیل خاصی از گوشی های هوشمند خود برای موضوعات مختلف استفاده می کنیم یا شبکه های اجتماعی را بررسی می کنیم، در صورتی که در حال انجام کار دیگری هستیم. بعضی اوقات انجام دادن چند کار به طور همزمان می تواند سودمند باشد، اما وقتی که می خواهیم یک مهارت جدید را یاد بگیریم و یا اطلاعاتی را در حافظه خود بسپاریم بهتر است که بر روی تنها یک کار تمرکز کنیم. تحقیقات یک موسسه نشان داده است که انجام چند کار هم زمان کارآیی شما را به ویژه در انجام وظایف پیچیده و نا آشنا کمتر می کند، چون زمان زیادی برای تغییر در نگرش ذهنی هر فرد در انجام وظایف چند گانه صرف می شود.

 آنچه را که یادگرفته اید به دیگران آموزش دهید

طبق گفته دانشمندان اشتراک گذاری دانش و مهارت هایی که تازه آموخته اید یک روش عالی برای تقویت و تثبیت اطلاعات جدید در مغز است. فرآیند انتقال اطلاعات به افراد دیگر کمک می کند تا کلمات و مطالب جدید را بهتر درک کنید و روش های خلاقانه ای را برای آموزش به دیگران یاد بگیرید. این یک موفقیت و پیروزی بزرگ در امر آموزش برای همه ی افراد است.

منبع: thescienceexplorer

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *