چگونه برای یادگیری مهارت جدید با خودتون قرارداد ببندید

ما اغلب میدونیم که چی میخوایم ولی نمیدونیم چطور بهش دست پیدا کنیم. وقتی که به خودتون قول میدین که یادگیری مهارت جدید یا رو شروع کنین، یرای خودتون یک برنامه بریزید و توانایی های فعلیتون رو با اونهایی که دوست دارین بهش دست پیدا کنید، مقایسه کنین و بهترین روش رو برای رسیدن به اون انتخاب کنید. شما باید هدف از یادگیری این مهارت، منابعی که میتونن برای رسیدن به این هدفتون کمکتون کنن و همچنین، موانع رسیدن و راه حل های از بین بردن اون موانع رو بشناسید؛ تا بتونین تصمیم هوشمندانه و درستی بگیرید.

1. توانایی های مورد نیاز برای موقعیت مد نظرتون رو تعیین کنید

از کسانی که در زمینه ی کاری که میخواید انجام بدین، میتونن کمکتون کنند، مشورت بگیرید و درباره ی اون چیزی که دقیقا نیاز دارین بدونید، اطلاعات راهبردی کسب کنید. همچنین میتونین از کتابدار محله تون هم کمک بگیرید.

2. توانایی هاتون رو که بر پایه ی تجربه های قبلی تون هست، مشخص کنید

یک لیست از دانش، مهارت ها و توانایی هاتون که قبلا از مدرسه و تجربه های کاری بدست آوردین، تهیه کنید. میتونید از کسانی که شما رو میشناسن یا با شما کار کردن، بپرسید که میتونه مفید باشه. اغلب ما بعضی از استعداد هامون رو نمیدونیم یا ازش چشم پوشی میکنیم ولی ممکنه براحتی برای دیگران قابل توجه باشه. و با پرسیدن از اونها، برای ما هم روشن بشه.

3. دو تا لیست بالا رو باهم مقایسه کنید و یک لیست از مهارت هایی که هنوز بدست نیاوردید رو بنویسید

در نظر بگیرین که برای رسیدن به هدف مورد نظرتون، باید در چه مهارت هایی پیشرفت کنید. این لیست به شما کمک میکنه که بفهمید چطور میتونین این توانایی ها رو در خودتون افزایش بدین، چه کاری باید انجام بدین و می تونین توی چه کلاس های مناسبی شرکت کنید.

4. هدف از یادگیری مهارت های لیست شده در مرحله ی 3 رو بنویسید

این اهداف باید چند ویژگی داشته باشن:

 • اینکه باید اختصاصی باشن و بتونن شرح با جزئیات داشته باشن.
 • باید این اهداف قابل اندازه گیری باشن یعنی بدونین که چطور باید بهش دست پیدا کنین.
 • این اهداف باید دست یافتنی و معقول باشن.
 • باید نتیجه بخش باشن، یعنی شما باید بتونین نتیجه نهایی رو در ذهنتون تعبیر کنید.
 • باید زمانبندی داشته باشن.

مثال: هدف یادگیری: تا قبل از زمان سفر به ایتالیا، بطور کامل بتونین ایتالیایی صحبت کنید.

5. منابع در دسترس برای رسیدن به اهدافتون رو بشناسید

باید بدونید که چطور میتونین اون مهارت های لیست شده تون رو یاد بگیرید.

 • آیا در منطقه شما مدرسه ای وجود داره که این مهارت ها رو آموزش بدن؟ میتونین از اون استفاده کنین.
 • یا میتونین برای یادگیری اونها در دوره های آموزشی آنلاین شرکت کنین.
 • چه کتاب های مرتبطی در دسترس شما قرار دارن؟ میتونین از اونها استفاده کنین.
 • میتونین توی گروه های مطالعه شرکت کنین.
 • میتونین از کسی کمک بگیرین.
 • یا از کتابخانه های در دسترستون استفاده کنین.
 • اگه به تکنولوژی و کامپیوتر دسترسی دارین، میتونه کمکتون کنه.
 • و همچنین از نظر مالی هم باید در نظر بگیرین.

6. یک روش برای استفاده از این منابع پیدا کنید

شما همه ی این منابع رو میدونین، بهترینش رو برای خودتون انتخاب کنین و سعی کنین سبک یادگیریتون رو بشناسین. بعضی از افراد، از کلاس های آموزشی بهتر یاد میگیرن ولی بعضی ها تنها یاد گرفتن رو بیشتر میپسندن و از دوره های آنلاین استفاده میکنن. شما باید بهترین راه برای یادگیری رو که بیشترین کمک رو بهتون میکنه، انتخاب کنین.

7. در روند یادگیری مهارت هاتون، موانعی رو که ممکنه بر سر راهتون قرار بگیرن رو بشناسید

پیش بینی مشکلات میتونه به شما کمک کنه که بتونین براحتی اونها رو از بین ببرین. اونها رو پیش بینی کنین و بنویسین. اونها میتونن نظم روزانه شما رو از بین ببرن. فکر کنین، مریض بشین یا با معلمتون هماهنگ نباشین یا درس رو یاد نگیرین و… . اینها مشکلاتی هستن که میتونین از قبل پیش بینی و کنترلشون کنین تا به مشکل بر نخورین.


8. اگه با این موانع مواجه شدید، راه حلی براشون پیدا کنید

اگه برای این مشکلات، برنامه و راه حلی داشته باشین، باعث میشه ذهنتون از نگرانی آزاد بشه و اجازه بده که روی هدفتون تمرکز کنید.

9. یک زمان مشخص رو برای رسیدن به هدفتون تعیین کنید

زمان رسیدن به اهداف مختلف، متفاوته. این زمان معین، بستگی به این داره که این هدف شامل چه چیزهایی میشه، و برای رسیدن به اون چقدر زمان لازمه. یک هدف مشخص رو پیش بگیرین و اون رو به سرانجام برسونید.

10. باید میزان موفقیتتون رو تعیین کنین

چطور میتونین بفهمین که موفق شدین یا نه؟ آیا میتونین در امتحانش موفق بشین؟ آیا میتونین اون مهارت رو با یک روش خاصی انجام بدین؟ میشه یک شخص خاصی مهارت شما رو بسنجه و صلاحیت و تلاشتون رو قضاوت کنه.

11. از کسانی که در مرحله ی دوم مشورت گرفتین، بخواین که اون هدف اولیه تون رو براتون مرور کنن

شما به تنهایی مسئول این هستین که موفق بشین یا نه. اما افراد زیادی اطرافتون هستن که بتونن کمکتون کنن. اگه شما بخواین چیزی رو یاد بگیرین، باید قبول کنین که چه چیزی رو نمیدونین و خودتون باید دنبال یادگیری اون باشین.

12. تغییرات لازم رو ایجاد کنید و شروع کنید

با توجه به انتقادات و اطلاعاتی که دریافت کردید، قردادتون رو تغییر بدید و اصلاح کنید. برای رسیدن به این هدفتون، یعنی برای یادگیری مهارت های مورد نظرتون، یک نقشه و برنامه ی مخصوص در ذهنتون داشته باشین و با تلاش، قطعا به اون خواهید رسید.

چند نکته مهم

 • وقتی با کسی در مورد موضوعی که مد نظرتون هست، مشورت میکنین، به کسی توجه کنین که حقیقت رو بگه یعنی موارد خوب و بد رو براتون توضیح بده. ولی اگه از کسی که فقط چیز های خوب و فواید اون مهارت رو بگه مشورت بگیرین، موفقیت شما در خطره! شما باید از خوب وبد موضوع خبر داشته باشین تا بتونین تصمیم بگیرین و موفق بشین.
 • در اینترنت، بصورت آنلاین میتونین سوالاتتون رو برای کسانی که اهداف مشابهی با شما دارن، بیان کنین یا به سوالات بقیه پاسخ بدین. اینطوری میتونین از تجربه های دیگران استفاده کنین و اطلاعاتتون رو بالا ببرین و تصمیم درستی بگیرین.

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *