تکنیک ها و نکات یادگیری مشارکتی و کار گروهی

یادگیری مشارکتی، یک روش آموزشی برای کلاس درس هست. در این روش، معلم، دانش آموزان رو به گروه های کوچک دسته بندی میکنه تا با مشارت، همکاری و بحث های گروهی، برای رسیدن به یک هدف مشترک تلاش کنند و مطالب درسی رو بهتر و سریع تر یاد بگیرند. هر یک از اعضای گروه موظف اند، اطلاعاتی که بهشون داده شده رو یاد بگیرند و همچنین به هم گروهی هاشون هم در یاد گرفتن کمک کنند.

روش کار در یادگیری مشارکتی

یرای اینکه یادگیری مشارکتی، سومند واقع بشه؛ معلم و دانش آموزان باید نفش خودشون رو به درستی ایفا کنند. نقش معلم در این روش، تسهیل کننده و ناظر بر این روش هست، در حالی که دانش آموزان باید با هم همکاری کنند و کارها رو انجام بدن. برای سود بردن از این روش و کسب موفقیت، راهنمایی های زیر رو دنبال کنید:

  • دانش آموزان رو به طور ناهمگون در گروه ها پخش کنید، اون ها رو به گروه های دو نفره تا 6 نفره می تونید تقسیم کنید.
  • به هر یک از اعضای گروه، یک نقش مشخصی رو واگذار کنید. ثبت کننده گزارشات، مشاهده کننده، محقق، مسول زمان و …
  • به کارهای هر گروه نظارت داشته باشید و مهارت های لازم برای اتمام کارهای گروهی رو به اونها یاد بدید.
  • هر گروه رو بر اساس نحوه ی همکاری شون باهم و کار نهایی شون، ارزیابی کنید.

نکاتی برای مدیریت کلاس

1. کنترل سروصدا؛ از استراتژی ژتون هایی برای صحبت کردن، کمک بگیرید. برای جلوگیری از ایجاد همهمه در کلاس، به گروه ها برای صحبت کردن ژتون بدید و ازشون بخواهید هر وقت قصد بلند صحبت کردن در گروه ها رو داشتن، ژتون هاشون رو روی میز بذارن.

2. جلب کردن توجه دانش آموزان؛ یک علامت و یا نوشته به عنوان قرار داد بین خودتون تعیین کنید. برای مثال دو مرتبه دست ها رو بهم بزنید، دستتون رو بالا ببرید، از یک زنگ کوچک استفاده کنید و … . که دانش آموزان بدونند در این جور مواقع شما می خواهید که همه ساکت بشند و به شما توجه کنند.

3. پاسخ دادن به سوالات؛ این سیاست رو ایجاد کنید که هر وقت یکی از دانش آموزان سوالی داشت، قبل از پرسیدن اون سوال از شما، اول از هم گروهی های خودش بپرسه.

4. استفاده از زمانسنج؛ برای تکمیل کار، زمان مشخصی رو برای دانش آموزان تعیین کنید. میتونید از یک ساعت زنگ دار کمک بگیرید.

5. مدلسازی دستور العمل ها؛ قبل از شروع، به دانش آموزان توضیح بدید که دقیقا از اونها چه چیزی رو می خواهید و چه انتظاری از اون ها دارید. و مطمئن بشید که همه منظور شما رو به خوبی متوجه شدند.

تکنیک های رایج در یادگیری مشارکتی

در ادامه 6 تکنیک رایج یادگیری مشارکتی ذکر میشه، که شما می تونید اونها رو در کلاس درستون امتحان کنید.

1. تکنیک  پازلی: در این روش شما دانش آموزان رو به گروه های 5 یا 6 نفره تقسیم بندی می کنید. هر یک از اعضای گروه موظف میشند که بخش مشخصی از درس رو بخونند و یاد بگیرند. بعد باید به ترتیب بخش های خودشون رو برای بقیه اعضای گروه توضیح بدند.

2. فکر، مشورت، اشتراک: هر یک از اعضای گروه در مورد سوالی که پرسیده شده، فکر میکنه، بعد فکرش رو با بقیه اعضای گروه در میون میذاره و با هم بحث می کنند. در آخر نتیجه ی نهایی رو در کلاس مطرح کرده و به اشتراک میذارند.

3. مسابقه به نوبت: دانش آموزان رو به گروه های 4 تا 6 نفره دسته بندی کنید. بعد یک نفر از هر گروه به عنوان نویسنده انتخاب میشه. برای هر گروه یک سوال چند گزینه ای تعیین کنید. افراد کلاس باید به ترتیب دور میزها بچرخند و به سوالات هر گروه پاسخ بدند و نویسنده های هر گروه هم باید جواب ها رو یادداشت کنند.

4. شماره گذاری افراد: به هر یک از افراد گروه یک شماره تخصیص داده میشه. معلم یک سوال رو در کلاس مطرح میکنه. گروه ها باید با هم برای پیدا کردن جواب درست بحث کنند و به نتیجه برسند. در انتها معلم یک شماره رو صدا می زنه و همون فرد باید سوال رو جواب بده.

5. یادگیری تیمی، دو نفره، انفرادی: در این روش ابتدا دانش آموزان به صورت گروهی سوال رو حل می کنند، بعد به کمک بغل دستی شون سوال رو حل می کنند و در آخر خودشون تنهایی برای حل کردن سوال تلاش می کنند و به جواب می رسند. این روش از تئوری” دانش آموزان با کمک دیگران و در تنهایی بهتر می تونند مسائل رو حل کنند” پیروی می کنه.

6. مرور سه مرحله ای: در این تکنیک، معلم قبل از شروع درس، دانش آموزان رو گروه بندی میکنه. بعد از اینکه درسش تموم شد، سه دقیقه به گروه ها وقت میده که باهم در مورد درس، چیزهایی که یاد گرفتند و سوال هایی که براشون پیش اومده، بحث کنند.

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *