چگونه واژگان انگلیسی رو بهتر و راحت تر یاد بگیریم؟

روش های زیاد برای بهبود یادگیری واژگان زبان انگلیسی وجود داره. وقتی که می خواید شروع به یادگیری کنید، در ابتدا باید هدف های خودتون رو بدونید تا بتونید بهترین شیوه ی یادگیری رو انتخاب کنید. به عنوان مثال، خوندن، می تونه یک راه بسیار عالی و موثر برای افزایش دامنه لغات شما باشه، اما نمی تونه برای قبولی در امتحان واژگانی که در هفته ی آینده برگزار میشه، کمک زیادی به شما کنه. در ادامه روش هایی وجود داره که به شما برای بهبود و گسترش دامنه لغات انگلیسی تون کمک می کنه.

از مترادف ها و متضادها کمک بگیرید

synonym یا مترادف، کلمه ای هست که معنی مشابهی با کلمه مورد نظر ما داره. Antonym یا متضاد، کلمه ای هست که معنی ای مخالف با کلمه مورد نظر ما داره. وقتی که یک لغت جدید یاد می گیرید، سعی کنید حداقل دو مترادف و دو متضاد هم همزمان با اون حفظ کنید. این روش مخصوصا در هنگام حفظ کردن صفت ها و قید ها خیلی موثر هست.

از یک فرهنگ جامع استفاده کنید

فرهنگ جامع، یک کتاب مرجع هست که مترادف ها و متضاد ها در اون جمع آوری شده. نویسندگان از این کتاب برای پیدا کردن کلمات مناسب استفاده می کنن. زبان آموزان انگلیسی هم می تونن برای افزایش دامنه لغاتشون از این کتاب بهره ببرن. شما می تونید از یک فرهنگ جامع آنلاین استفاده کنید که راحت ترین راه برای پیدا کردن مترداف کلمات هست.

حفظ کلمات به کمک درخت واژگان

درخت واژگان در ارائه یک زمینه برای یادگیری واژگان به شما کمک می کنه. وقتی که شما برای گروه های مختلف وازگان، درخت کلمات ایجاد کنید و اون ها رو مرتب شده و گروهی به ذهن بسپارید، بهتر اون ها در ذهنتون ثبت میشن. اینجوری وقتی شما کلمه ی فنجون رو می بینید به طور ناخودآگاه کلمات هم گروهی اون، مثل چاقو، چنگال، بشقاب و … هم یادتون میاد و در ذهنتون مرور میشن.

ایجاد تم برای واژگان

یک لیست از تم های واژگان رو ایجاد کنید که شامل تعریف و یک جمله به عنوان مثال برای هر کلمه ی جدید باشه. این روش یادگیری بر روی کلمات مرتبط با هم تاکید داره. این روش به شما کمک می کنه که کلمات جدید رو راحت تر حفظ کنید چون هر کلمه رو با کلماتی که ار قبل بلد بودید مرتبط می کنه.

فیلم های انگلیسی تماشا کنید

تماشای فیلم و انیمیشن یک راه خیلی خوب برای درک زبان انگلیسی محسوب میشه. از تماشای فیلم ها برای تمرین و گسترش دامنه لغاتتون کمک بگیرید. برای مثال یک صحنه از فیلم رو به زبان انگلیسی ببینید، بعد اون رو به زبان مادری خودتون نگاه کنید، بعد اون صحنه رو به زبان انگلیسی با زیرنویس ببینید و نهایتا اون رو با زبان انگلیسی بدون زیرنویس ببینید. با چهار بار دیدن فیلم و کمک گرفتن از زبان خودتون، شما کلمات و اصطلاحات زیادی رو یاد می گیرید.

لیستی از واژگان خاص و کاربردی تهیه کنید

به جای مطالعه و حفظ کردن یک لیست طولانی از کلمات غیر مرتبط، از لیست واژگان خاص استفاده کنید. این کار به شما کمک می کنه تا کلمات مورد نیازتون و کلمات مرتبط با مدرسه، شغلتون و سرگرمی هایی که دوست دارید رو یاد بگیرید.

از نمودار سازنده کلمات استفاده کنید

منظور از نمودار سازنده یک کلمه، شکل های مختلفی هست که یک کلمه به خودش می گیره. به طور مثال کلمه ی satisfaction به معنی رضایت 4 تا شکل داره:

اسم: satisfaction (رضایت) : رضایت شغلی از کاری که خوب هست، ارزش تلاش داره.

فعل: satisfy (رضایت داشتن) :از این دوره ی کلاسی رضایت داشتم.

صفت: satisfying / satisfied (راضی) : شام بسیار راضی کننده بود.

قید: satisfyingly (رضایت بخش) : مادر به طرز رضایت بخشی لبخند زد چون پسرش جایزه رو برنده شده بود.

نمودار اشکال مختلف یک کلمه، یکی از نکات کلیدی برای موفقیت در آزمون پیشرفته ESL  محسوب میشه. این نمودار در امتحانات سطح پیشرفته زبان انگلیسی مثل TOEFL و دراولین گواهینامه آزمون CAE ، جز یکی از موارد امتحانی محسوب میشه. نمونه های مختلفی از این نمودار رو می تونید پیدا کنید. در این نمودار ها اسم، فعل، صفت و قیدها لیست شده هستن و به راحتی می تونید اون ها رو به ذهن بسپارید و یاد بگیرید.

در مورد موقعیت های خاص و کاربردی متناسب با نیازتون تحقیق کنید

یک مکان کاملا مناسب برای شروع یادگیری واژه ها در مورد شغل های خاص و مشخص؛ کتاب راهنمای چشم انداز شغلی هست. در این سایت، شرح مفصلی از موقعیت های خاص رو خواهید یافت. از این صفحات برای یادگیری لغات کلیدی مرتبط با حرفه ای که دوست دارید و یا باهاش سرو کار دارید، استفاده کنید. از این واژگانی که یاد گرفتید کمک بگیرید و به زبان خودتون از شغل و حرفه ای که دارید، بنویسید.

از دیکشنری های تصویری استفاده کنید

ارزش یک تصویر به اندازه ی هزار کلمه هست. همچنین این دیکشنری ها برای یادگیری واژگان دقیق، بسیار مفید هستن.تعداد زیادی دیکشنری خوب تصویری هست که شما می تونید اون ها رو تهیه کرده و استفاده کنید. همچنین نسخه های آنلاینی وجود داره که میتونه به کارتون بیاد.

کالکشن کلمات رو یاد بگیرید

کالکشن، به واژه هایی اشاره داره که اغلب یا همیشه با هم به کار میرن. یک مثال خوب از کالشن کلمات “do your homework” هست. کالکشن کلمات رو می تونید با استفاده از لیست های نوشته شده یاد بگیرید. یک گزینه ی دیگه هم استفاده از دیکشنری های مخصوص هست. این روش به ویژه در مورد یادگیری واژگان مرتبط با کسب و کارهای انگلیسی خیلی می تونه براتون مفید باشه

چند نکته مهم برای یادگیری واژگان انگلیسی

  • از روش های یادگیری لغات که در بالا ارائه شده استفاده کنید و به سرعت روی واژگانی که باید یاد بگیرید متمرکز بشید.
  • به طور تصادفی کلمات جدید رو انتخاب نکنید، کلمات رو به صورت گروهی و مرتبط با هم لیست کنید و بعد یاد بگیرید، این کار به شما کمک میکنه که بهتر به ذهن بسپارید.
  • همیشه بعد از یاد گرفتن کلمات جدید، سعی کنید با اون ها جمله بسازید و اون ها رو بنویسید.
  • هر وقت که می خواید به مطالعه انگلیسی مشغول بشید، دفترچه واژگانتون رو کنار دستتون بذارید و لغات جدید رو در اون یادداشت کنید.
  • از برنامه های فلش کارت روی گوشیتون استفاده کنید تا هر زمان که فرصت و وقت اضافه داشتید کلمات جدید رو مرور کنید.
  • قبل از شروع روزتون، 5 کلمه انتخاب کنید و سعی کنید اون روز اون ها رو در مکالماتتون به کار ببرید.

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *