مهارت یادداشت برداری موثر با چند نکته ساده

یادداشت برداری ‌یکی‌ از مهارتهایی ‌هست ‌که ‌به‌ ندرت ‌‌آموزش‌داده ‌میشه. معلم‌ها و

استادها ‌معمولا فرض‌ می کنند که‌‌‌ یادداشت‌ برداری ‌خوب‌ بصورت ‌ذاتی‌ و طبیعی باید در وجود دانش آموزان باشه، یا فرض ‌می کنند‌ که ‌فرد ‌دیگری قبل از اون ها ‌‌باید به دانش‌ آموزان‌ تدریس می ‌کرده. و بعد این اساتید و معلمان شکایت ‌می کنند ‌که‌ دانش آموزان ما نمیدونن ‌چگونه ‌یادداشت برداری ‌کنند. من فکر می کنم که زمانش رسیده برای یاددگیری این مهارت کاری انجام بدید. شما چه یک دانش آموزش دبیرستانی باشید چه یک دانشجوی ارشد، یا پروفسور دانشگاه، یا دادستان کل ایالت متحده آمریکا؛ توانایی یادداشت برداری موثر، برای شما یک مهارت حیاتی محسوب میشه. یادداشت های خوب نه تنها به ما کمک می کنن که ایده ها و واقعیت هایی رو که فراموش کردیم به یاد بیاریم بلکه نوشتن یادداشت ها باعث میشه اون ها رو بهتر از دفعه اولی که اتفاق افتادن به ذهن بسپاریم.

یادداشت برداری چه فایده ای داره؟

یکی از دلایلی که افراد با یادداشت برداری موثر مشکل دارند، اینه که اون ها نمی دونند دقیقا این یادداشت ها قراره چه فایده ای براشون داشته باشه و چه استفاده ای ازش بکنند. من فکر می کنم بیشتر مردم، دانش آموزان، دانشجویان و اساتید سعی میکنند تا یک سخنرانی، کتاب یا جلسه کاری رو به طور کامل و دقیق ثبت کنند و فکر می کنند اینجوری یک یادداشت مفید و کامل دارند. اما این یک روش برای شکست محسوب میشه وقتی شما همه چیز رو مو به مو و دقیق یادداشت کنید و بعد اون رو با چیزی که در گذشته رخ داده تطابق بدید هیچ فرصتی برای فکر کردن به وجود نمیاد.

هدف یادداشت برداری ساده است: کمک می کنه تا شما بهتر و سریعتر مطالعه کنید.

این بدان معناست که یادداشت های شما نباید شامل همه چیز بشه، شما باید فقط مهم ترین چیزها رو یادداشت کنید. اگه شما تمرکزتون رو میذارید روی یادداشت کردن جز به جز مطالب یعنی نکات مهم رو نمی تونید تشخیص بدید. اینجوری شما وقتی که نیاز دارید مطالبتون رو برای امتحان بخونید یا برای یک مقاله یا کنفرانس از اون ها استفاده کنید مجبورید کلی زمان بذارید و نوشته هاتون رو بخونید فقط برای اینکه چندتا نکته مهم و اصلی رو از اون استخراج کنید.

در یادداشت برداری ها چه چیزهایی رو باید بنویسید

در هنگام یادداشت برداری تمرکز شما باید دو برابر بشه. دقت کنید ببینید چه چیزهایی برای شما جدیده و بار اولی هست که با اون مواجه می شید. در حقایقی که شما می دونید هیچ نکته ای نیست پس دلیلی نداره وقتی چیزی رو میدونید و با اون آشنا هستید در یادداشت برداری هاتون باشه. از مطالبی که بلد هستید یادداشت برداری نکنید.

دوم اینکه دقت کنید که برای شما چه اطلاعاتی مهم هستند و بیشتر مورد استفادتون قرار می گیرن چه در امتحان، پروژه یا مقاله. تمام تمرکزتون رو بذارید روی نکات مهمی که باید از مقاله یا سخنرانی استخراج کنید. برخی از اطلاعات که هنگام یادداشت برداری باید به اون ها توجه بیشتری کنید در زیر آمده است:

  • تاریخ وقایع:

شما میتونید با یادداشت برداری از تارخ ها: اولا یک جدول شرح وقایع و رویداد ها درست کنید و همه چیز رو به ترتیب زمانی ای که رخ دادن در اون ثبت کنید. دوما میتونید مفهوم وقایع و رویدادها رو بهتر درک کنید، مثلا با دونستن اینکه نیوتون در سال 1643 بدنیا اومده میدونید اون رو با فیزیکدانان قبل و بعدش مقایسه کنید همچنین اتفاقات و گرایشات قرن 17 رو بر اساس نظریات اون بررسی کنید.

  • اسم اشخاص:

توانایی یادداشت کردن و جمع آوری اسم اشخاص به ما کمک می کنه که ایده هاشون رو بهتر به ذهن بیاریم، اینجوری وقتی اسم یک فرد رو می شنویم ایده ها و نظرات مربوط به اون نوی ذهنمون میاد و راحت تر می تونیم در ذهنمون بین افراد مختلف و مرتبط با هم رابطه برقرار کنیم.

  • نظریه ها:

هر گونه تئوری باید ثبت بشه. نظریه ها از نکات مهم هر بحث و کلاسی هستند.

  • تعاریف:

تعاریف هم مثل نطریه ها از نکات مهم هستن که باید یادداشت بشن، حتی اگه شما تعریف یک کلمه رو می دونید باز هم اون رو یادداشت کنید چون در خیلی از رشته ها کلمات با معنی متفاوتی به کار می رن که برای ما نا آشنا هستن.

  • بحث و گفتگو:

هر لیستی از نقاط مثبت و منفی و هر انتقادی از یک ایده کلیدی و مهم حتما باید یادداشت بشه. شما یاید نظرات هر دو طرف بحث رو ثبت کنید. این بحث ها و گفتگوها چیزی هستن که پیشرفت در هر رشته رو به وجود میارن و شما با ثبت کردن و بررسی اون ها میتونید متوجه بشید که چگونه ایده ها تغییر کردن و دلیل تغییر اون ها چی بوده.

  • تصاویر و تمرینات:

زمانی که برای توضیح یک مطلب از تصاویر استفاده میشه یا یک سوال و تمرین مطرح میشه فقط چند کلمه کوچیک برای توضیح و یاد آوری اون یادداشت کنید. توصیف جزئیات برای چیزهای کوچیک اضافیه اما یک توصیف کوتاه مثل نقاشی یا چند جمله مختصر در مورد آنچه سر کلاس انجام شده برای یاد آوری مطالب میتونه بسیار مفید و سودمند باشه.

  • باقی نکات:

هر چیزی رو که استادتون روی تخته می نویسه باید یادداشت کنید مگر اینکه اون مطلب رو کاملا بدونید و بلد باشید، گاهی سر کلاس فیلم ها، برنامه ها یا کتاب هایی معرفی میشه که شاید کاملا هم مرتبط با موضوع نباشن، من معمولا اون ها رو در حاشیه یادداشت میکنم تا بعدا اون ها رو ببینم، برای مقالات پژوهشی میتونن مفید و کارآمد باشن. به نظرات بقیه دانش آموزان هم توجه کنید و حداقل ایده هایی رو که به درک بهتر شما از موضوع کمک میکنند رو یادداشت.

  • سوالات خودتون:

حواستون باشه که حتما سوالاتی رو که در حین بحث و کلاس براتون پیش میاد رو یادداشت کنید تا بتونید بعدا در مورد اون ها سرچ کنید یا از استادتون بخواید که براتون توضیح بده. این کار باعث میشه ابهاماتی که از بحث توی ذهنتون بوجود اومده از بین بره و مطلب رو بهتر متوجه بشید.

 

منبع: lifehack

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *