10 راه کمک به فرزندتان برای انجام تکالیف

همه ی والدین می خواهند فرزندانشان بهترین در مدرسه باشند و تکالیف شب خود را بدون کمک انجام دهند. برای اینکه بتوانید پیشتیبان مناسب برای فرزندتان باشید، باید راهکارهای مفیدی را به او ارائه دهید. به عنوان مثال وقتی که فرزندتان در حال انجام تکالیف خود بود و با هم شروع به حل مسائل کردید، اجازه دهید که او با مساله ها تنها باشد تا خودش راه حل مناسب را بیابد. این کار باعث می شود تا فرزندتان یاد بگیرد چگونه مشکلات خود را حل کند. به آنها اجازه دهید تا بدانند که شما در کنارشان هستید تا در صورت لزوم به آنها کمک کنید، نشان دهید که علاقمند به این کار و دردسترس آنها هستید و به نیازهای فردی کودک خود حساس باشید. بعضی از کودکان با نگاه کردن به چیزهایی مانند (تصاویر، وب سایت ها، کتاب ها) و بعضی دیگر از طریق صحبت کردن درباره ی موضوعات بهتر یاد می گیرند. شما همچنین می توانید مواردی برای بخاطر آوردن مطالب مانند لیست ها، فلش کارت ها و یا تکرار کردن موضوعات با صدای بلند را پیشنهاد کنید. تکرار کلمات و هیجی کردن حرف با صدای بلند یک گزینه ی عالی برای آنهاست اگر تمایل دارند که بعضی از تکالیف را با دوستان خود انجام دهند.

1.یک برنامه ریزی دقیق داشته باشید

زمان خاصی را برای انجام تکالیف خانگی در نظر بگیرید. فرقی نمی کند بعد از مدرسه یا بعد از خوردن شام باشد و فرزندتان بیش از ساعاتی که تعیین شده اند تکالیف را انجام ندهند. زمانی را برای تماشای تلویزیون، بازیها، وب گردی و غیره را به طور مجزا (حتی اگر فرزندتان اصرار داشت که چند کار را می تواند در یک زمان انجام دهد) در نظر بگیرید.

2.یک مکان مناسب برای فرزند خود انتخاب کنید

این مکان می تواند بر روی میز اتاق دانش آموز، در اتاق ناهار خوری یا در آشپزخانه، همراه با براداران و خواهران دیگر و یا به تنهایی باشد. هر مکانی را در خانه که فکر می کنید با کمترین حواس پرتی بوده و بهترین گزینه برای مطالعه ی فرزندتان است را انتخاب نمایید.

3. به آنها کمک کنید تا پاسخ سوالات را پیدا کنند

فرآیند جستجوی حقایق به فرد کمک می کند تا دانش و اطلاعات بدست آورده ی خود را برای زمانهای دیگر نیز به خاطر بسپارد. فرزندتان را به سمتی که بتواند اطلاعات مناسبی دریافت کند هدایت کنید، او می تواند از طریق اینترنت به دنبال مطالب باشد یا از کتابهای مرجع استفاده کند و یا هر روش دیگر. هر زمان که بخواهید می توانید مجددا به آنها سر بزنید و ببینید که چطور در جستجوی پاسخ مطالب هستند.

4. کارهایشان را بررسی کنید

پیگیر انجام تکالیف فرزندتان باشید تا ببینید آیا مسائل و موضوعات را درست حل می کند یا اشتباه انجام می دهد. این کار فرصتی طلایی برای بحث و گفتگو است تا ببینید فرزندتان موضوعات را به خوبی درک کرده است یا نه، اما مراقب باشید فرزندتان موضوعی را به اشتباه متوجه نشود.

5. با معلم او در ارتباط باشید

ارتباط والدین با معلم نشان می دهد که در خانه محیط مجهز و حمایت شده ای برای فرزندان وجود دارد. اگر فرزند شما در مطالب درسی عقب مانده است از معلم او سوال کنید. معلمان می توانند پیشهاداتی مانند کتاب ها و یا وب سایت هایی را ارائه دهند که درک کودک را در انجام کارهایی که در کلاس درس انجام داده اند افزایش دهد.

6. وقتی پاسخ سوالی را نمی دانید بپرسید

انجام تکالیف خانه می تواند فرصتی برای یادگیری کودک باشد. شما با انجام دادن برخی از تحقیقات می توانید فرزندتان را به مکانی ببرید تا پاسخ سوالهای خود را بتوانند پیدا کنند.

7. یک برنامه تهیه کنید

همانطور که فرزندتان بزرگتر می شود، حجم کارهایش بیشتر می شود و پروژه های بزرگتری در مدرسه علاوه بر انجام تکالیف روزانه و هفتگی برای او در نظر گرفته می شود. می توانید با آموزش مهارت مدیریت زمان به فرزند خود روش صحیح استفاده از زمان برای انجام کار ها را به او یاد دهید تا بتواند با سرعت تمام کارهای خود را انجام داده و هر کاری را تا رسیدن به نتیجه ادامه دهد.

8. به آنها انگیزه دهید

شما حتما نباید هدیه ای برای فرزندان خود بخرید، اگر آنها نمرات خوب و مقام بالایی در مدرسه کسب کردند میتوانید برای آنها پاداش خاصی مانند: وقت گذراندن با دوستان در تعطیلات را هدیه کنید.

9. مثالی برای فرزند خود بزنید

ایده هایی برای یادگیری بهتر مطرح کنید. با هم به یک موزه ی علمی بروید. با کلمات و اعداد بازی کنید. چنین پیشنهادات و بازی هایی میتواند بسیار مفید باشد در زمانی که سایر روش ها کارایی ندارند.

10. پاداش برای فرزندتان درنظر بگیرید

بخاطر کسب یک مقام بزرگ هنری یا پروژه ی علمی جشن بگیرید، اما وقتی که آنها ناامید هستند نکات مثبتشان را پررنگ تر کنید. فرزندان خود را تشویق کنید. اگر شما به آنها نشان دهید که باورشان دارید، این کار باعث می شود که اعتماد به نفسشان افزایش یابد.

منبع: rewardme

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *