5 راهکار کمک به دانش آموزان بی نظم برای معلمان

مهارت های ضعیف دانش آموزان به راحتی می تواند با انتخاب اصول درست و بیان آنچه از آنها انتظار میرود ارتقا پیدا کند. دانش آموزان بی نظم اغلب تکالیف شب خود را فراموش می کنند، میز تحریر کثیفی دارند، نمی توانند از وسایل خود نگهداری کنند و مهارت در مدیریت زمان ندارند. معلمان می توانند به این دانش آموزان با ارائه یک اصول صحیح و منظم در بهتر شدن روند تحصیل آنها موثر باشند. از راهنمایی های این مطلب می توانید برای کمک به دانش آموزان در انجام مسئولیت های خود استفاده کنید.

1. تنظیم یک جریان روزانه برای دانش آموزان بی نظم

وقتی در کلاس درس یک ساختار منظم و همیشگی حکم فرما باشد، دانش آموز هیچ گزینه دیگری جز اینکه خود را با شرایط وفق دهد و سازگار شود نخواهد داشت. ایجاد یک برنامه دقیق به آنها کمک میکند تا کمتر احساس نا امیدی و اشتباه کنند و بدانند که به چه چیزهایی احتیاج دارند. برای کاهش سردرگمی یک برنامه را روی کاغذی نوشته و بر روی میز آنها بچسبانید، به این ترتیب دانش آموز می تواند از آن برنامه به عنوان یک راهنما در طول روز از آن استفاده کند.

2. از چک لیست استفاده کنید

چک لیست یک ابزار عالی برای دانش آموزان ناسازگار است، چون وظایفی را که در طول یک روز باید انجام دهند را در قالب یک لیست پیش روی خود خواهند داشت. برای دانش آموزان کم سن و سال لیستی را که قبلا برای آنها آماده کرده اید را هر روز عملی نمایید. استراتژی های دانش آموزان کمی بزرگتر را بر اساس اولویتهای خودشان مرتب نمایید و در اختیارشان بگذارید.

3. نظارت روی تکالیف منزل دانش آموزان

معلمان نامه ای به والدین این دنش آموزان بنویسند و از آنها بخواهند تا فرزندان خود را برای انجام تکالیفشان تشویق کنند و روزانه یک گزارش از عملکرد درسی دانش آموز در خانه بدهند. این گزارش باید هر روز بعد از به پایان رسیدن تکالیف درسی فرزندان توسط والدین امضاء شده و به مدرسه بازگردانده شود. این روند باعث می شود که شما مطمئن شوید که دانش آموزان کار خود را انجام می دهند و والدین هم درگیر تکالیف بچه ها هستند.

4. میزهای کلاس درس را مرتب کنید

یک دانش آموز بی نظم وقت خود را برای تمیز کردن میز کلاس نمی گذارد. هر هفته در کلاس این کار را تکرار کنید تا دانش آموزان یاد بگیرند و بتوانند آن را انجام دهند. به آنها چند ایده ی جذاب بدهید تا به روش های خاصی بتوانند میز خود را تمیز کنند. لیست نوبت نظافت دانش آموزان را در کلاس و جایی که قابل مشاهده باشد قرار دهید تا همه به آن دسترسی داشته باشند. توصیه می شود مواد شوینده را برای دسترسی راحت دانش آموزان برچسب گذاری کرده و مواردی را که برای کارشان مناسب نیست از آنها دور کنید.

5. استفاده از حافظه

استفاده از حافظه یک راه مفید برای یادآوری کارها است. دانش آموزان از روشهای ملموس تری مانند برگه های یادداشت چسبان، نوارهای لاستیکی، کارت های راهنما، ساعت های زنگ دار و تایمر استفاده می کنند تا وظایف روزانه را همه روزه برای خود یادآوری میکنند. آنها را تشویق کنید تا سعی کنند از حافظه ی خود کمک بگیرند مانند ساخت مخفف برای یاد گیری انواع کلمات، آموزش این روشهای کاربردی کمک میکند تا دانش آموزان کار خود را به طور موثرتری انجام دهند. این نکات ابزار موفقیت در تعهدات تحصیلی را در اختیار دانش آموزان قرار میدهد. با کمک و تشویق می توانند به راحتی در یک مسیر جدید قدم بگذارند.

نکاتی برای حفظ نظم در دانش آموزان

  • استفاده از یک دوست و اختصاص یک همکلاسی برای کمک به او در ارتقای مهارتهای دانش آموزی خود.
  • از کاغذهای رنگی مختلف برای موضوعات متفاوت استفاده کنید تا بتوانید آنها را آسان تر پیدا کنید.
  • کاغذ های خود را با یک گیره منظم کنید.
  • دانش آموزان باید به محض دریافت هر چیز مهمی آن را در پوشه مختص خود یا کوله پشتی خود قرار دهند.
  • از پوشه های مختلف برای موضوعات مختلف استفاده کنید تا آنها بتوانند به راحتی پوشه ای که لازم دارند را پیدا کنند.
  • ظروف کوچکی را برای استفاده های جزئی تهیه کنید تا گم نشوند.
  • یک تقویم ماهانه آماده کنید و زمانی که وظایف مربوطه انجام می شود با برچسب روی آن علامت گذاری نمایید.
  • دانش آموز هر روز قبل از رفتن به خانه، چک لیست تکمیل شده خود را نشان دهد.

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *