5 راه برای کشف استعداد های بالقوه دانش آموزان

هر فرد حداقل دارای یک استعداد ویژه درون خود بوده و در آن مورد بسیار خوب عمل می کند. بعضی افراد استعداد های خود را به سرعت شناسایی می کنند، در حالی که عده ای دیگر در تلاشند تا موضوعاتی را که در آنها خیلی خوب هستند را بیابند. بنابراین کسانی که نمی توانند استعداد ها و توانایی های منحصر به فرد خود را شناسایی کنند نیاز به کمک دیگران دارند تا هم خودشان را سیراب کنند و هم برای جامعه مفید باشند. هنگامی که استعداد شخصی به سرعت شناسایی شود احتمال دارد زودتر به موفقیت برسد و کمتر دچار مشکل گردد. کشف سریع استعداد ها به فرد کمک می کند تا علاوه بر مفید بودن برای جامعه منبع الهامی برای دیگران باشد. معلمان از آنجایی که نظاره گر نقاط ضعف و قدرت دانش آموزان هستند می توانند نقش مهمی در کشف استعدادهای دیگران داشته باشند. آنها بهتر از والدین می توانند این نقاط قوت را بیابند و با تشویق و صرف زمان بیشتر در جهت پرورش ویژگی های برجسته گام بردارند. در اینجا چند روش کشف استعدادهای دانش آموزان را بیان می کنیم.

1. به سرگرمی های دانش آموزان توجه کنید

معلم می تواند استعداد های پنهان دانش آموزان را با مشاهده سرگرمی ها و همچنین توانایی آنها در انجام این علایق کشف کند. عموم مردم ترجیح می دهند سرگرمی هایی را انتخاب کنند که در انجام آن استعداد دارند. افرادی که دارای توانایی های طبیعی در انجام یک مهارت هستند، نسبت به سرگرمی های مشابه با استعدادشان از خود تمایل نشان می دهند و آن را خواهند یافت. چنین افرادی همانطور که رشد می کنند بنا به توصیه ی آشنایان و والدین خود استعدادهایشان را رها می کنند. نقش معلمین در چنین مواقعی مشخص می شود چرا که آنها می توانند با شناسایی سرگرمی های دانش آموزان خود، کمک کنند تا به طور جدی پیگیر علایق و استعداد های خود باشند.

2. از آنها درباره ی علایق و سلیقه هایشان سوال کنید

آموزگاران می توانند استعداد های دانش آموزان را با مطرح کردن چند پرسش درباره ی تمایلات و علایق آنها پیدا کنند. معلمان پاسخ های صادقانه ای از دانش آموزان نوجوان خود را دریافت می کنند و همچنین می توانند ببینند که چگونه هنگام صحبت کردن در باره ی علایق خود غرق در آنها می شوند. دانش آموزان پر شور اغلب زمانی که درون یک کار یا مساله ای که جزء علاقه مندی های آنهاست فرو می روند گذشت زمان را حس نمی کنند. معلمین هم هنگامی که دانش آموزان را درگیر با علایق خود می بینند به ایده های جدیدی برای پرورش استعداد آنها دست می یابند.

3. برگزاری مسابقات و مراسم مختلف برای کشف استعداد

روش دیگر برای کشف استعداد های ناب دانش آموزان برگزاری مسابقات مختلف و تشویق آنها برای شرکت در چنین مراسمی است. وظیفه ی مربیان این است که نوجوانان را متقاعد کنند تا از این رقابت کردن هراس نداشته باشند و فقط از مسابقه ی خود لذت ببرند. هدف از این مسابقات نباید تشدید حس رقابت و چشم و هم چشمی بین دانش آموزان باشد، اما برای یافتن توانایی های پنهان بچه ها می توان برای آنها جوایزی هم در نظر گرفته شود. علاوه بر مسابقه با ترتیب دادن نمایشگاه های مختلف مانند هنر، صنایع دستی و غیره می توان بچه ها را برای شرکت در آنها و عرضه کردن استعداد های خود ترغیب کرد.

4. ترتیب دادن گردش های گروهی و تشویق آنها به بیان نظراتشان

معمولا کودکان وقتی خود را خارج از فضای خانه و مدرسه می بینند، بعد از مدتی فعالیت نکردن از خود بی خود می شوند. در این فضا کودکان نگران قضاوت شدن نیستند و به راحتی احساسات خود را بیان می کنند. اگر کودکی ساکت و خجالتی که در فضای باز در حال همخوانی با یک موزیک است را دیدید هرگز تعجب نکنید. وقتی بچه ها به چنین گردش هایی می روند تمایل ندارند لباس های فرم به تن کنند و دوست دارند راحت باشند. به آنها اجازه دهید تا با شور و اشتیاق و از صمیم قلب تمایلات خود را بیان کنند تا علایقشان را پیدا کنید.

5. برگزاری المپیاد های فوق برنامه

مربیان و معلمان مدارس می توانند با ترتیب دادن المپیاد های فوق برنامه مانند: المپیاد های علمی، ریاضی و غیره، مهارت های پنهان در دانش آموزان را شناسایی کنند. در چنین المپیاد هایی دانش آموزان تمایل دارند تا بهترین عملکرد خود را به معرض نمایش بگذارند.

منبع: myprivatetutor

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *