کدام نیم کره ی مغز شما فعال تر است؟

اینکه کدوم نیم کره ی مغز شما فعال تر باشه، تاثیرات خیلی مهمی بر روی مهارت مطالعه کردن، عادت انجام تکالیف و نمراتی که کسب می کنید، داره. به عنوان مثال، برخی از دانش آموزان با توجه به نوع مغزشون، ممکنه فقط در بعضی از درس های خاص و یا فقط در امتحانات تستی مهارت داشته باشن. اگه شما خودتون رو بهتر بشناسید و بدونید که راست مغز یا چپ مغز هستید، می تونید با توجه به اون، روش های مطالعه خودتون رو تنظیم کنید، رشته مناسب تحصیلی رو انتخاب کنید و بهتر برای خودتون برنامه ریزی کنید. برنامه ریزی ای مناسب و سودمند، خاص خودتون.

منظور از اینکه میگن شما راست مغز هستید یا چپ مغز، چی هست؟

همه ما یک سری ویژگی ها و خصوصیت های خاص خودمون رو داریم. بعضی از این ویژگی ها مربوط به نیمکره ی راست مغز میشه و بعضی از اون ها مربوط به نیمکره ی چپ. اینکه میگیم یک فرد چپ مغز هست یعنی ویژگی های مربوط به نیمکره ی چپ در اون بیشتره و اصطلاحا نیمکره ی چپ مغزش نسبت به نیمکره ی راست غالب تر شده. طبق اکثر نظریه ها، افرادی که نمیکره ی سمت راست مغزشون غالب تر هست، تحت تاثیر احساسات و درک بصری رفتار می کنن، یعنی اعمال این دسته از افراد تحت هدایت نیمکره ی راست مغزشون هست، در حالی که افراد چپ مغز، توسط نیمکره ی چپ مغز هدایت میشن و در نتیجه نسبت به مسایل برخورد منطقی دارن. دانشمندان، نظریه های مختلفی رو در مورد دو نمیکره ی مغز و تفاوت هایی که اون ها باعث بوجود اومدنشون در عمل کردن و کنترل بدن میشن رو کشف کردن. با توجه به تحقیقاتی که اخیرا انجام شده، افرادی که راست مغز هستند و افرادی که چپ مغز هستند، به شیوه های متفاوتی اطلاعات رو تحلیل می کنند و نحوه ی عکس العمل اون ها هم متفاوت هست.

باید بدونید که شخصیت شما عمیقا تحت تاثیر نوع مغزتون هست و با توجه به اینکه راست مغز یا چپ مغز هستید، شکل می گیره.

نیم کره ی راست مغز شما فعال تر هست یا نیمکره ی چپ؟

آیا شما وقتی که سر کلاس درس هستید، مدام به ساعتتون نگاه می کنید تا بدونید چقدر تا انتهای زمان کلاس باقی مونده؟ یا اینکه برعکس، وقتی زنگ پایان کلاس به صدا در میاد، جا می خورید و از اینکه زمان چه زود گذشته، تعجب می کنید؟ آیا از نظر آدم های دور و برتون، شما یک آدم تحلیلی و منطقی هستید؟ یا یک آدم رویایی؟ این گونه ویژگی های شخصیتی می تونن به نوع فعالیت مغزی شما بستگی داشته باشن.

به طور معمول، دانش آموزانی که نیمکره ی چپ فعال تری دارند، همه اعمال و رفتارشون سازماندهی شده هست، اون ها همون دسته از افرادی هستند که سر کلاس مدام به ساعتشون نگاه می کنند. و نحوه ی درست خوندن و یاد گیری اون ها به این صورت هست که، پس از دریافت اطلاعات اون ها رو تجزیه و تحلیل کرده و به صورت متوالی پردازش می کنند. این دسته از افراد، اغلب محتاط هستند و قوانین و برنامه ها رو دنبال می کنند. دانش آموزان چپ مغز، در ریاضی و علوم قوی هستند و می تونند به سوالاتی که از اون ها پرسیده میشه، به سرعت پاسخ بدن.

از طرف دیگر، افرادی که نیمکره ی راست فعال تری دارند، افراد رویایی و تخیلی هستند. اون ها می تونند بسیار باهوش باشند. خیلی عمیق فکر می کنند و دوست دارند که از عمق مسائل آگاه بشن، اونقدری که می تونند در دنیای کوچیک خودشون گم بشن. اون ها دانش آموزان خوبی در درس هایی مثل علوم اجتماعی و هنر هستند. برعکس چپ مغزها که افراد محتاطی هستند، معمولا بی پروا هستند و به جای پایبند بودن به قوانین، احساسات خودشون رو دنبال می کنند. افراد راست مغز دارای درک شهودی هستند و مهارت خیلی خوبی در تشخیص دروغ، حقه و کلک دارند.

افرادی که هر دو نیم کره ی مغزشون به یک اندازه فعال هست

خب در مقابل این دو دسته از افراد، بعضی ها هم هستند که دقیقا در وسط قرار دارند. همه ی آدم ها نسبت به هم متفاوت هستند و همه ویژگی های شخصیتی مربوط به هر دو نیمکره رو در خودشون دارند. اینکه ما میگیم بعضی ها راست مغز هستند یعنی ویژگی های مربوط به نمیکره ی راست در اون ها بیشتره، در واقع منظورم این هست که در مغز این دسته از افراد، نیمکره ی راست نسبت به نیمکره ی چپ فعال تره. حالا بعضی از افراد هم هستند که این ویژگی ها رو به طور مساوی دارند. اصطلاحا این دسته از آدم ها میانه مغز هستند. این دسته از افراد توانایی این رو دارند که از ویژگی های خوب هر دو نیمکره ی مغزشون استفاده کنند. اون ها می تونند از منطق نیمکره ی چپ مغزشون در کنار قوه ی شهود نیمکره ی راست مغزشون بهره ببرند. اون ها می تونند افراد موفقی در کسب و کارشون باشن.

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *