20 کار مهم که دانش آموزان برتر انجام میدن

دانش آموزان و دانشجویان برتر افرادی هستند که از خطاها و اشتباهاتشون درس می گیرن. ما اغلب موفقیت های اون ها رو می بینیم ولی به اینکه اون ها چه تلاش هایی کردن و چه عادت هایی داشتن که باعث موفقیتشون شده، توجه نمی کنیم. همیشه یک سری عادت ها و ذهنیت های مثبت وجود داره که باعث میشه افراد به موفقیت برسن و دانش آموز یا دانشجوی برتر کلاس بشن. در ادامه 20 عادت و روش دانش آموزان برتر رو براتون ذکر میکنیم. میتونید به اونها توجه کنید و ازشون کمک بگیرید تا شما هم به موفقیت برسید و عملکرد بهتری داشته باشید.

1. دانش آموزان برتر همیشه تکالیف شون رو کامل انجام نمیدن

در دانشگاه معمولا انجام تکالیف بین 5 تا 20% در نمره ی شما تاثیر داره، اما وقت خیلی زیادی رو از شما می گیره. درسته که تمرین و تکرار مسائل بهترین راه برای یاد گرفتن اون هاست، اما مشکل بزرگ این هست که، شما ساعت ها روی اونها وقت میذارین اما هیچ کدوم از اونها رو در امتحان نمی بینید.

2. اون ها فقط به کتاب درسی اکتفا نمی کنند

خوندن کتاب های درسی، یکی از حداقل راه های مؤثر برای یادگیری مطالب جدیده. دانشجویان برتر مثال های کتاب رو می خونند و مسائل اون رو حل می کنند، و در کنار اون به مقالات، منابع اینترنتی، یادداشت ها و نمونه سوالات هم مراجعه می کنند و از اون ها کمک می گیرند.

3. اون ها همه چیز رو در گوگل سرچ می کنند

این برای اون ها مثل یک واکنش خودکار است. “مفهوم جدید = برای توضیح و اطلاعات بیشتر، سریع به سراغ گوگل برو” خودتون رو به کتاب درسی یا مثالهایی که استاد داده، محدود نکنید. شما یک موتور جستجوی رایگان و عظیم رو در دسترس دارید، پس ازش استفاده کنید.

4. اغلب خودشون رو امتحان می کنند

آزمودن خودتون، باعث میشه مطالب جدید رو بهتر یاد بگیرید، و درباره ی مطالبی که میدونید یا نمیدونید، یک بازخورد صریح و سریع  بهتون میده. آزمودن خودتون بطور مکرر، به گونه ی قابل توجهی، باعث حفظ طولانی مدت مطالب جدید میشه.

5. در بازه های زمانی کوتاه و برنامه ریزی شده مطالعه می کنند

مطالعه در بازه های زمانی کوتاه مدت به شما کمک میکنه تا تمرکز بیشتری داشته باشید، چون میدونید بعد از کمی مطالعه استراحت می کنید. بدون وقفه و طولانی مطالعه کردن، ذهنتون رو خسته میکنه و فرایند یادگیری تون رو کاهش میده.

6. مسائل حل شده رو مهندسی معکوس می کنند

اغلب دانشجویان مطالب و جواب سوالات رو حفظ می کنن به جای اینکه اون ها رو یاد بگیرن و بفهمن، این مساله باعث میشه که اون ها قادر به حل تعداد محدودی سوال باشن و اگه سوال تغییر کنه و کمی پیچیده تر بشه، نمی تونن  جواب اون رو بدست بیارن. مهندسی معکوس یعنی شما از جواب به صورت سوال برسید و این کاری هست که دانشجویان برتر انجام میدن. اون ها یک مسئله ی حل شده رو جوری بررسی میکنن ک اون رو کاملا درک کنند و  بدونند چجوری به جواب برسن اینجوریه که اگه در امتحان کمی صورت سوال تغییر داده بشه اون ها باز هم میتونن اون مساله رو حل کنن.

7. از هایلایترهای رنگی استفاده نمی کنند

اگه با یک مطلب مهم و برجسته مواجه شدید، بهترین راه این هست که زیرش رو خط بکشید و یا بهتر از اون این هست که درباره اون موضوع یک خلاصه به زبان خودتون بنویسید.

8. دانش آموزان برتر به اندازه کافی می خوابند

به طور معمول دانشجویان برتر در هر روز بین ۴ تا ۶ ساعت مطالعه ی مفید دارن. و در طول شب ۹ ساعت می خوابند. استراحت و کیفیت اون برای دانشجویان برتر خیلی مهمه چون وقتی شما چیز جدیدی رو یاد می گیرید ذهنتون نیاز داره اون رو پردازش و ذخیره کنه. پس خیلی مهمه به اندازه کافی به مغزتون استراحت بدید و بخوابید.

9. با پرسیدن سوالات خودشون رو درگیر می کنند

اون ها وقتی با یک موضوع جدید مواجه میشن، به راحتی از کنارش عبور نمی کنند و از خودشون کلی سوال می پرسن و بعد هم می رن به دنبال جوابشون. مثلا اگه من به شما بگم “توماس جفرسون به تنهایی اعلامیه های استقلال در سال 1776 رو تدوین کرد” شما ممکنه فقط بگید اوه چه جالب و یا نهایتا اون رو جایی یادداشت کنید، ولی دانشجویان برتر از خودشون می پرسن که توماس جفرسون کی بود؟ چه کارهایی کرد؟ در سال 1776 چه اتفاقاتی افتاد؟ در مورد اون در گوگل سرچ می کنند و کلی اطلاعات بدست میارن. اینجوری میشه که اونها به دلیل جمع آوری اطلاعات گسترده و پیگیر بودن خیلی بهتر مطالب رو یاد می گیرند و در ذهنش می مونه.

10. در حین کلاس، مفیدترین کارها رو انجام میدن

شما می شینید سر کلاس، گاهی کلاس خیلی خسته کننده هست، استاد به کندی حرف می زنه و شما حوصلتون سر میره و گاهی ممکنه یک استاد خیلی تند تند حرف بزنه و شما هیچی متوجه نشید و از کلاس عقب بمونید. اگه بخواید یک دانشجوی موفق باشید، این چیزها نباید مانع از تمرکز شما سر کلاس بشن، به خودتون بگید که “شما باید حتما این مطالب رو یاد بگیرید” پس سر کلاس فعال باشید، در بحث ها شرکت کنید، سوال بپرسید و از نکات مهم یادداشت بردارید. همه اینها باعث میشه که وقتتون سر کلاس مفید سپری بشه.

11. بیش از اون چیزی که باید، مطالعه می کنند و یاد می گیرند

خیلی از شما ها فکر می کنید که دانشگاه به اندازه کافی وقتتون رو می گیره پس نیازی نیست که تا وقتی استاد ازتون نخواسته وقتتون رو صرف تحقیق و مطالعه اضافی کنید. اما دانشجویان برتر، میدونن که که مطالعه در مورد موضوعات کلاس و درس دیدشون رو نسبت به مطالب بازتر می کنه و این اطلاعات اضافی در مواقع امتحان برای یادآوری نکات مهم به کمکشون میاد.

12. بلافاصله اشتباهات آزمون خود را بررسی می کنند

اغلب دانشجوها وقتی برگه ی امتحانشون رو می گیرن، به دنبال این می گردن که استاد در تصحیح برگه اشتباهی کرده باشه که بتونن در موردش بحث راه بندازن و نهایتا اون رو لای دفترشون میذارن و تا موقع امتحان های پایان ترم باهاش هیچ کاری ندارن. اما دانشجویان برتر بلافاصله اشتباهاتشون رو بررسی میکنن، اون ها از اشتباهاتشون کمک می گیرند تا نقاط ضعفشون رو از بین ببرن.

13. خودشون رو با کارها و پروژه های جانبی مشغول می کنند

اگه شما بخواید در رشته ی تحصیلی تون موفق باشید، باید وقت بذارید. وقتی شما خودتون رو با انجام پروژه ها و نوشتن مقالات سرگرم کنید، اون وقت اطلاعات جانبی و مرتبط بیشتری به دست میارید، که هم فهم اصل درس رو براتون راحت تر میکنه و هم باعث میشه راحت تر مطالب رو در مواقع امتحان به یاد بیارید.

14. نمونه سوالات امتحان های گذشته رو مرور می کنند

استادها قشر مبتکری نیستند. اون ها درگیری های زیادی در طول ترم دارن، سخنرانی ها، مسئولیت های سازمانی و تحقیقات مختلف. برای همین هم معمولا از سوال های تکراری برای امتحان های میان ترم و پایان ترم کمک می گیرند، پس از نمونه سوالات سوال های گذشته غافل نشید اون ها می تونن کمک بزرگی برای موفقیت شما باشن.

15. از جزوه ها و نوشته های خودشون استفاده می کنند

دانشجویان برتر، جزوه ها و منابعی که استاد میگه رو نمی خونن، اون ها خودشون سر کلاس یادداشت برداری می کنند بعد یادداشت ها، تحقیقات و جزوه های استاد رو با هم ترکیب میکنن و جزوه ی خودشون رو ایجاد می کنن که برای امتحانات از روی اون مطالعه می کنن.

16. یادداشت ها و جزه هاشون رو روی کاغذ می نویسند

نوشتن یادداشت در لپ تاپ کارامد وموثر هست، چون تایپ کردن گفته های استاد در لپ تاپ بسیار ساده ست و وقت کمتری می گیره. اما تحقیقات نشون داده که عمل نوشتن کمک میکنه تا اطلاعات بهتر و راحت تر در ذهن شما ذخیره بشن.

17. دانشجویان برتر، اهل شکایت کردن از اوضاع نیستن

اگه چیزی اون ها رو اذیت کنه، اون رو تغییر میدن یا نادیده می گیرنش، اما وقت و انرژی شون رو صرف حرف زدن درباره ی اون نمی کنند. مثلا اگه تحمل شرایط کلاس براتون سخته، سعی کنید کلاس و استادتون رو تغییر بدید یا اگه نمیشه، همه ی تمرکزتون رو روی درس بذارید و به چیزهایی که مطابق میلتون نیست توجه نکنید. اگه کتابتون خیلی پیچیده و نامفهومه به دنبال منابع کمکی باشید.

18. با به کاربردن مسائل اون ها رو یاد می گیرند

اون ها هر موضوعی رو که یاد بگیرن، سعی میکنن در زندگی روزمره شون به کار ببرن و ازش استفاده کنن. این کار به بهتر یاد گرفتن و بهتر تثبیت شدن مسائل در ذهنشون کمک می کنه.

19. خودشون رو مسئول یاد گرفتن درسشون می دونند

دانشجویان برتر می فهمند که خودشون مسئول آموزش خودشون هستند. بنابراین از نظر اون ها انتظار کشیدن برای استاد و انجام تکالیف، کافی نخواهد بود. اون ها خودشون برای یاد گرفتن تلاش می کنند.

20. از قانون 80/20 استفاده می کنند

بله درسته که بعضی از دانشجویان که در امتحان نمره کامل رو می گیرن، همه ی کتاب و منابع رو به طور دقیق می خونن و همه ی سوالات رو حل میکنن. اون ها کلی وقت صرف می کنن و کارشون هم هیچ اشتباه نیست. اما دانشجویان برتر، می تونن اون 20% مهم کتاب رو تشخیص بدن و میدونن که 80% از نمره ی امتحان از اون قسمت سوال میاد پس همه ی تمرکزشون رو روی اون قسمت میذارن، اینجوری با صرف وقت کمتر، نمره ی بهتری می گیرن.

منبع: lifehack

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *