کارهایی که “نباید” در روز کنکور انجام بدید

امروز روز آزمونه. شما برای اون آمادگی کافی رو دارید، درسته؟ اگه قصد دارید هر کدوم از کارهای زیر رو انجام بدید یعنی آمادگی کافی رو ندارید. اگه شما قراره در یک آزمون استاندارد شرکت کنید، مثلا آزمون ورودی یک مدرسه ی خاص یا مهم ترین آزمون دوران تحصیلتون یعنی کنکور، یک سری کارها هستن که اونها رو نباید انجام بدید. می خواید بدونید اون کارها چی هستن؟ در ادامه لیست مطالبی رو که در روز امتحان نباید انجام بدید براتون میگم.

خوندن یک مطلب جدید برای اولین بار در روز کنکور!

روز آزمون زمان مناسبی نیست که شما کتابتون رو باز کنید و یک فصل رو برای اولین بار شروع کنید به خوندن. شما باید این کار رو در چند ماه گذشته انجام میدادید. خوندن یک مطلب جدید در روز امتحان هیچ فایده ای براتون نداره و بدتر از اون اگه برای آزمون آمادگی کافی نداشته باشید باعث ایجاد استرس و وحشت در شما میشه. آزمون هایی مثل کنکور، مفهومی هستن و شما اصل و منطق یک مطلب رو نمی تونید با سرسری خوندن در لحظه ی آخر و روز امتحان بفهمید. بهتره از مطالبی که جا مونده چشم پوشی کنید به جای اینکه قبل از امتحان خودتون رو گیج و سردرگم کنید.

بیرون اومدن از رختخواب نیم ساعت قبل از کنکور

گوش کنید؛ وقتی که در مقررات آزمون ذکر شده که ساعت حضور در محل آزمون 8 صبح هست. به این معنی نیست که شما باید ساعت 8 اونجا باشید. شما باید ترافیک، پارک کردن ماشین و اتفاقات ناگهانی رو در نظر بگیرید. مخصوصا برای امتحان های مهمی مثل کنکور. که فقط یکبار در سال برگزار میشه و اون روز کلی ترافیک هست. شما باید جوری برنامه ریزی کنید که حداقل نیم ساعت تا 45 دقیقه قبل از زمان اعلام شده به محل آزمون برسید. نه اینکه اونقدر دیر بجنبید که درها رو ببندن و شما از امتحان دادن محروم بشید.

پوشیدن لباس های تنگ و نامناسب

حواستون باشه که روز آزمون، زمان مناسبی برای اینکه لباس های تنگ بپوشید و بخواید برای بقیه خودنمایی کنید نیست. پوشیدن لباس های تنگ باعث حواس پرتی تون میشه و تمرکزتون رو از بین می بره، روز آزمون چیزهای مهم تری وجود داره که باید به اون ها فکر کنید. به اندازه کافی لباس بپوشید. حواستون باشه که ممکنه سیستم سرمایش یا گرمایش جلسه ی آزمون به خوبی کار نکنه.

پوشیدن لباس های خیلی راحت

همچنین نباید لباس های بیش از حد آزاد و راحت بپوشید که در طول امتحان بهتون احساس خواب آلودگی دست بده. چون شما باید در طول آزمون هوشیار باشید و بتونید روی سوال ها تمرکز کنید.

صبحانه نخوردن

اگه روز آزمون صبحانه نخورید، هنگام حل کردن مسائل مهم شکمتون به قار و قور کردن میفته و تمرکزتون رو از بین می بره. و مهم تر از اون قند خونتون کاهش پیدا میکنه. تحقیقات اثبات کرده افرادی که صبحانه میخورن؛ در انجان دادن کارشون کارآمد تر هستن، مهارت حل مسائل در اون ها بهتره و وضوح ذهنی شون افزایش پیدا میکنه. و اینکه ذهنتون بتونه به وضوح همه چیز رو درک کنه و تشخیص بده در روز آزمون جز مهم ترین چیزهاست.

خوردن مواد غذایی مضر به عنوان صبحانه

خوردن یک نوشیدنی انرژی زا به همراه یک پاکت بزرگ چیپس یا ذرت هیچ فایده ای نداره. بهتره شکمتون خالی باشه تا اینکه بخواید با این چیزها خودتون رو سیر کنید. مصرف مقدار زیادی شکر و کافئین در صبح امتحان می تونه خیلی براتون مضر باشه و باعث کاهش عملکرد شما در آزمون بشه. اگه به کافئین نیاز داشتید یک فنجون کوچیک چای یا قهوه بخورید اون هم بدون شکر. به جای غذاهای خیلی چرب و شیرین و غذاهای فرآوری شده، تخم مرغ و بلوبری بخورید تا قدرت پردازش ذهنتون افزایش پیدا کنه.

انجام دادن تمرینات ورزشی سنگین

درسته که ورزش کردن به کاهش استرس قبل از امتحان کمک میکنه اما اینکه شما ورزش هایی رو انجام بدید که تا به حال انجامشون ندادید اصلا کار عاقلانه ای نیست. این کار میتونه بیشتر به شما صدمه بزنه تا اینکه براتون سود داشته باشه. پس بهتره قبل از متحان کمی پیاده روی کنید یا اگه دونده هستید کمی بدوید.

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *