چگونگی نوشتن یک مقاله در 5 مرحله

یاد گرفتن اینکه چجوری یک مقاله خوب بنویسید، یک مهارت مهم هست که در طول زندگی تون بارها به کارتون میاد. اینکه بتونید در هنگام نوشتن مقاله، ایده هاتون رو به سادگی سازماندهی کنید، به شما کمک می کنه نامه های تجاری، یادداشت های شرکت، متن های بازاریابی و تبلیغاتی برای کارتون و سازمانتون رو به بهترین نحو بنویسید. همه مقاله ها شامل بخش هایی هستن که شما باید به اون ها توجه کنید و نکات مهم رو رعایت کنید تا بتونید یک مقاله خوب بنویسید. به 5 قسمت اصلی هر مقاله توجه کنید:

هدف و ایده اصلی

قبل از اینکه شروع به نوشتن کنید، شما به یک ایده و موضوع نیاز دارید که در مورد اون بنویسید. اگه هنوز موضوعتون رو مشخص نکردید، بهتره که برای آسون تر کردن کارتون اول از همه وقت بذارید و هدفتون رو مشخص کنید. بهترین موضوعات، مطالبی هستن که شما رو به هیجان میارن و باعث جرقه زدن و ایجاد ایده های نو در ذهن شما میشن. شما در مورد چه چیزهایی احساساتی هستید؟ چه موضوعاتی هستن که شما با اون ها موافق هستید یا با اون ها کاملا مخالف هستید؟ موضوعاتی رو انتخاب کنید که شما موافق با اون هستید نه اینکه مخالف با اون باشید، اینجوری مقاله قوی تری خواهید نوشت. آیا شما به باغبانی علاقه دارید؟ ورزش؟ عکاسی؟ کارهای داوطلبانه؟ آیا شما مدافع حقوق کودکان هستید؟ یا صلح؟ یا گرسنگان و بی خانمان ها؟ این ها سرنخ هایی هستند برای اینکه شما بهترین موضوعات رو برای مقاله هایی که می خواید بنویسید پیدا کنید. ایدتون رو در یک جمله بنویسید. این جمله هدف اصلی شما برای نوشتن مقاله ست، ایده اصلی شما.

عنوان

یک عنوان برای مقالتون انتخاب کنید که ایده اصلی شما رو بیان کنه. قوی ترین عناوین شامل یک فعل است. نگاهی به عنوان یک روزنامه بندازید، متوجه میشید که هر کدوم از اون ها شامل یک فعل هستن. شما باید عنوانی رو انتخاب کنید که وقتی خواننده با اون مواجه شد، دلش بخواد مقاله شما رو بخونه تا بدونه شما می خواستید در مورد چی حرف بزنید. پس یک عنوان تحریک برانگیز انتخاب کنید. بعضی ها معتقدند که می تونید اول مقالتون رو بنویسید بعد از تمام شدنش براش یک عنوان مناسب انتخاب کنید. اما من معتقدم بهتره که از اول عنوان مقاله رو انتخاب کنید چون به شما کمک میکنه که روی موضوع متمرکز بمونید. و همیشه عنوان رو تا انتهای مقاله بررسی میکنم تا مطمعن شم بهترین رو انتخاب کردم.

مقدمه

مقدمه یک پاراگراف کوتاست در حد یک یا چند جمله، که ایده اصلی شما رو نشون میده و خواننده با خوندن اون متوجه میشه که شما در مقالتون قصد دارید در مورد چه چیزی بحث کنید. پس از عنوان، اینجا بهترین فرصت است که شما خواننده رو جذب کنید به خوندن ادامه ی مطالبتون. شما برای این قسمت از مقاله باید از جملات کوتاه، تاثیر گذار و واضح استفاده کنید. در ادامه چند نمونه رو می بینید:

  • زنان در 80 درصد خانواده های آمریکایی، خریداران اصلی هستند؛ اگر تا به حال برای بازاریابی به اون ها بی توجه بودید از این به بعد باید حواستون رو بیشتر متوجه اونها کنید.
  • دوباره به توده ی رو بازوتون نگاه بندازید. آیا شکل عجیب و نامنظمی داره؟ آیا چند رنگ است؟ ممکن است شما بیماری ملانوم داشته باشید، عوارض و نشانه های اون رو بهتر بشناسید.
  • زنبورهای کوچکی که در اطراف شکوفه های باغچه ی شما می چرخن، نمیتونن نیش بزنن. نیش حشرات قسمتی از دستگاه تخم گذاری اون هاست. این زنبورها برای شرکت در توازن طبیعت، در حال پیدا کردن یک مکان مطمئن برای تخم گذاری هستن.

متن مقاله

متن مقاله شما، قسمتی هست که داستان تون رو شرح میدید یا دلایل و استدلال هاتون رو بیان می کنید. خب در این مرحله، شما تحقیقات تون رو به پایان رسوندید و یک عالمه نکته و یادداشت دارید، درسته؟ الان وقتشه که برید سراغ یادداشت هاتون و با یک هایلایتر، قسمت های مهم، ایده های اصلی و نکات کلیدی رو مشخص کنید. سه تا از مهم ترین ایده هایی که مشخص کردید رو انتخاب کنید. حالا هر کدوم از اون ها رو در بالای یک کاغذ سفید بنویسید. دوباره به سراغ نوشته هاتون برید، ایده ها و دلایلی که این نکات کلیدی رو اثبات می کنه، پیدا کنید و اون ها رو بنویسید. فقط کافیه برای هر کدوم دو یا سه مورد پیدا کنید. در مورد هر کدوم یک پاراگراف بنویسید، از اطلاعاتی که بدست آوردید و یادداشت هاتون استفاده کنید. اگه کافی نیست باز هم تحقیق کنید تا بتونید توضیحات کامل و مفیدی ارائه بدید.

نتیجه گیری

در این مرحله مقاله شما تقریبا تمام شده. پاراگراف آخر باید به نتیجه گیری اختصاص داده بشه و می تونه یک پاراگراف کوتاه باشه ولی حتما باید به مقدمه مقالتون ربط پیدا کنه؛ در مقدمه، شما دلیل اصلی نوشتن مقالتون رو بیان می کنید و در نتیجه گیری شما به طور خلاصه باید بگید که این نکات کلیدی ای که به توضیحشون پرداختید اون چیزی رو که هدفتون بوده رو بیان کرده.

هر چی که بیشتر مقاله بنویسید، این کار براتون آسون تر میشه.

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *