چگونه زبان بدن خود را تقویت کنیم؟

گاهی اوقات آنچه که از حرکات بدن شما دریافت می شود قدرتمند تر از آن چیزی است که می گویید. خوب است که ترفند هایی را بیاموزید تا بهتر بتوانید از زبان بدن خود بهره ببرد. همه ی ما باید مثل یک دانش آموز زبان بدن را یاد بگیریم و خیلی بد است که نتوانیم از این ویژگی در مسائل روزمره استفاده کنیم. در این مطلب موضوعاتی که باعث بهتر شدن زبان بدن شما می شود را میتوانید یاد بگیرید.

بهبود زبان بدن با دستهای روی کمر

با توجه به توصیه متخصصان برای بهبود زبان بدن خود می توانید دستها را رو به آسمان ببرید و یا به کمر بزنید تا انرژی مثبت همراه با اعتماد به نفس زیادی را تجربه کنید. قبل از آنکه احساس نگرانی و ترس همراه با عصبانیت به سراغ شما بیاید این روش را امتحان نمایید(فقط مطمئن شوید که کسی در حال نگاه کردن به شما نباشد چرا که ممکن است برای او کمی رفتار شما عجیب غریب به نظر برسد).

به میزان انرژی خود امتیاز دهید

تصور کنید که هدایت یک جلسه بر دوش شماست، در چنین شرایطی می توانید به سطح انرژی بدن خود از 1 تا 10 امتیاز دهید. بیشتر مردم در چنین شرایطی به خود امتیازی ما بین 8 تا 9 می دهند، اما متاسفانه کسانی که در آن جلسه هستند نظر دیگری دارند و به شما امتیازی بیش از 3 یا 4 نمی دهند. آنها عقیده دارند انرژی زیادی از طرف یک فرد بی روح که مانند انسانهای بی جان است به آنها منتقل نشده است.  سعی کنید دفعات بعدی با انرژی بیشتری پا در جلسات بگذارید و شور و اشتیاق خود را نشان دهید.

در مواقع سختی لبخند بزنید

گر گرفتن، خجالت کشیدن ، اخم کردن و یا هر نوع احساس منفی دیگر که در چهره ی شما نمایان باشد، این پیام را به مغز مخابره می کند که انجام هر کاری نشدنی و سخت است. چنین رفتار هایی باعث تراوش هورمون های کورتیزول در خون شده که سطح استرس را افزایش می دهد. در این هنگام به سرعت استرس بالا و بالاتر رفته و باعث میشود که شما مانند یک ظرف غذای داغ به نظر برسید. در عوض میتوانید با کمی لبخند زدن کارها را به پیش ببرید. علاوه بر آنکه لبخند روی خودتان تاثیر مثبت دارد بلکه باعث می شود تا به دیگران هم کمک کنید تا فشار کمتری را متحمل شوند. لبخند امری مسری است، بنابراین وقتی شما بخندید این بین دیگران هم منتشر می شود. اگر شما بی حس و فردی خنثی باشید بزودی باعث کسل شدن و خستگی دیگران نیز خواهید شد.

اهمیت نوع ایستادن برای کاهش تنش ها

ایستادن چهره به چهره میتواند به صورت بالقوه باعث بررخود بین افراد شود. یک روش بسیار ساده برای آنکه طرف مقابلتان احساس بی احترامی نکند این است که زاویه ی خود را کمی تغییر دهید، درست مانند مدلهایی که از آنها عکس گرفته می شود. هنگام روبرو شدن با دیگران نیازی نیست کاملا رخ به رخ آنها بایستید، زاویه ی مناسبی را نسبت به آنها برای خود ایجاد نمایید. میتوانید بسته به شرایط زاویه درجه را نیز انتخاب نمایید (در حالی که ارتباط چشمی مستقیم شما کماکان حفظ شود). از همه مهمتر یافتن راهی است تا بتوانید در کنار یکدیگر بایستید، چرا که این نوع ژست ایستادن نمایان گر همکاری طرفین است.

حرکات دست و شانه ها را در کنترل داشته باشید

به غیر از زمانهایی که از یک موفقیت بسیار خرسند هستید و زمانی که قصد شادی کردن دارید، اگر بخواهید حرکات اضافی انجام دهید منطقی به نظر نمی رسد. رفتار افراد مشهور را به دقت زیر نظر بگیرید و از آنها نحوه ی درست حرکات بدن را یادبگیرید. این بهترین راه برای آموزش صحیح خودتان است.

برای حرف زدن از دستان خود استفاده کنید

حرکات درست به نوعی مکمل کلام شما خواهد بود. درباره ی این موضوع که چگونه حرکات خود را با صحبتهایتان ادغام نمایید فکر کنید. این افکار را زمانی که در شرایط مناسب قرار گرفتید به کار ببرید. با این کار اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت. میتوانید برخی از عبارات و کلمات را با حرکتی خاص برای خود علامت گذاری کنید و در بیان آنها را ادغام نمایید و به یک ریتم مناسب در صحبتهای خود دست یابید.

از هر بهانه ای برای ایجاد ارتباط کمک بگیرید

موقعیت بدن روی نگرش دیگران تاثیر گذار است. افرادی که در حالت نشسته و ایستاده دست به سینه اند و کمی سر خود را به جلو متمایل می کنند، به طور طبیعی افراد مقاوم تر و محافظه کاری هستند. موانعی که بر سر راه چنین افرادی قرار می گیرد باعث مقاوم تر شدن آنها می شود. بعضی افراد در زمینه ی ایجاد ارتباط استادند. مثلا زمانی که میخواهند آب بنوشند از فرد کناری خود می پرسند، “من میخواهم آب بخورم آیا شما هم میل دارید؟” و به این ترتیب علاوه بر نشان دادن حسن نیت خود به دیگران، باعث می شوند که طرف مقابل تمایل بیشتری داشته باشد تا با شما ارتباط برقرار کند. اگر در جمعی صحبتی میکنید از حرکات دست در حین صحبت غافل نشوید. راهی برای تغییر در پوزیشن اطرافیانتان بیابید چرا که مردم با درگیر شدن در یک مطلب راحت تر تمایل به برقراری ارتباط خواهند داشت.

قبل از صحبت کردن فکر کنید

درست است که تماس چشمی امری بسیار مهم است، اما کار ساده ای نیست که هم به آنچه می خواهید بگویید فکر کنید و هم ارتباط چشمی خود را حفظ کنید. خیلی از ما زمانی که شروع به صحبت کردن میکنیم حواسمان به سمت پایین، بالا و یا چیزهای دیگر منحرف می شود، وقتی قصد تمرکز مجدد را داریم برایمان کاری سخت خواهد بود. یک راه ساده و البته کاربردی آن است که اگر نیاز داشتید قبل از پاسخ دادن کمی فکر کنید، ابتدا اندکی مکث کنید و در حال تفکر به دور دست خیره شوید، آنگاه با شروع صحبتهای خود ارتباط چشمی خود را دوباره برقرار کنید. در چنین شرایطی قدرت تاثیر گذاری کلامتان بیشتر هم خواهد شد چرا که تماس چشمی شما از آن پشتیبانی میکند.

منبع: inc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *