چگونه استرس در مدرسه را کاهش دهیم؟

دانش آموزان در طول تحصیل ممکن است با فشارهای مختلفی روبرو شوند. استرس ها و عوامل مختلفی که با آنها روبرو میشوند سلامت جسمی و روحی دانش آموزان را تحت تاثیر قرار میدهد. اگر دانش آموز هستید و در معرض استرس در مدرسه قرار میگیرید راههای مناسبی وجود دارد که میتوانند به شما کمک کنند تا سلامت جسمی و  روحی خوبی داشته باشید.

استرس را مدیریت کنید

بسیاری از دانش آموزان در ایجاد نظم در کارهای خود با چالش روبرو هستند. با تمام لذتهایی که میتوان از بودن با دوستان برد و یا تفریحاتی که انجام داد اما عده ی بسیار زیادی از دانش آموزان با معضلی به نام استرس که همیشه با آنهاست روبرو هستند. این معضل باید در زمان مدرسه و بعد از آن در دانشگاه با یک سازماندهی درست حل شود.

یک فضای آرام ایجاد کنید: همانطور که برای زندگی کردن یک محیط را انتخاب میکنید سعی کنید برای درس خواندن و داشتن تمرکز یک فضای آرام را ایجاد کنید. اگر هم اتاقی شما فردی شلوغ است و مزاحمت های زیادی برای شما ایجاد میکند برای مطالعه به یک کتابخانه بروید. در غیر اینصورت یک میز مناسب و تمام چیزهایی را که در حین مطالعه به آن لازم دارید را  تهیه کنید تا بتوانید به درستی تمرکز کرده و به راحتی مطالعه کنید.

یک برنامه زمانی ایجاد کنید: یک برنامه دقیق برای خود تنظیم کنید و مطمئن شوید که وقت خود را برای مطالعه و تحصیل قرار داده اید. شما ممکن است برای فهمیدن برخی از مطالب نیاز به زمان بیشتری داشته باشید بنابراین بهتر است که بدانید چه زمانی برای مطالعه کردن مناسب است و مجبور به ساعتها مطالعه کردن و خستگی شوید.

اجتناب از مشکلات رایج: از مشکلات و استرس هایی که در محل تحصیل بوجود می آید و هر نوع دامی که شما را از درس خواندن و رسیدن به اهدافتان دور میکند اجتناب کنید.

تمرین و ورزش منظم

یکی از بهترین راههای مبارزه با استرس و افزایش وزن ورزش کردن به طور منظم میباشد. شما میتوانید روزی 10 دقیقه ورزش کنید، تمرینات ورزشی میتواند شما را از تنش و استرس دور کند و بدنتان را سالم نگه دارد و اگر عادت به ورزش کردن به طور منظم دارید کار درستی است، زیرا میتواند شما را برای ادامه زندگی بسازد. در ادامه برخی از ایده های تمرین به طور منظم را بیان کردیم تا در برنامه خود از آنها استفاده کنید.

تا میتوانید پیاده روی کنید: محوطه ی مدرسه یا محل تحصیل شما گزینه مناسبی برای پیاده روی میباشد و شما باید از آن استفاده کنید. راه رفتن بین طبقات مدرسه و یا پیاده طی کردن مسیر خانه دوست خود به جای استفاده از ماشین میتواند ایده خوبی برای پیاده روی کردن باشد. فرصت های زیادی برای پیاده روی در همه جا وجود دارد بنابراین از آنها استفاده کنید.

یوگا را امتحان کنید: یوگا یکی از ورزشهای عالی برای دانش آموزان است که بسیار آرامبخش است و سلامت روحی کامل را برای آنها فراهم میکند. کلاس های یوگا در بسیاری از مراکز ارائه میشود و میتواند یکی از راههای سرگرم کننده برای دانش آموزان باشد. همچنین ورزش یوگا را میتوانند قبل از خواب و یا صبح زود انجام دهند.

به کلاس های متنوع بروید: یکی از بهترین مواردی که فرصتهای زیادی برای رشد و تجربه های جدید را برای شما  به وجود میاورد باشگاه و کلاسهای مختلف میباشد. اگر از 30 دقیقه پیاده روی خسته شده اید چرا ورزشهای رزمی، کلاسهای رقص و یا کیک بوکسینگ را امتحان نمی کنید؟ نگاهی به تمام ورزشهایی که در دسترس شما وجود دارد میتواند یک راه عالی برای از بین بردن استرس و سالم ماندن باشد.

مراقب بدن خود باشید

حمایت والدین برای اطمینان از غذای سالم و خواب کافی یک الویت برای دانش آموزان به حساب می آید، اما اگر والدین نباشند آنها فراموش میکنند که باید از بدنشان مراقبت کنند. زمانی که کلاسهایشان شروع میشود خیلی سریع غذا میخورند و نوشیدنی های مضر میخورند و از مواد غذایی نامناسب استفاده میکنند که در آخر به بدنشان آسیب زیادی وارد میکنند. دانش آموزان باید از بدن خود مراقبت کنند تا ذهن آرامی داشته باشند.

تغذیه مناسب: غذاهایی که سریع آماده میشوند یا به اصطلاح فست فودی و نوشیدنی ها به راحتی در دسترس هستند، اما آنها برای بدنتان مناسب نیستند. باید اتاق مطالعه و یا خوابگاه خود را با میوه های تازه و سبزیجات و پروتئین و میان وعده های مناسب پر کنید تا مطمئن شوید که وعده های غذایی شما سالم و مناسب است.

به اندازه کافی بخوابید: بسیاری از دانش آموزان به دلیل مشغله زیاد و استرس، در شب به اندازه کافی نمی خوابند. برای اینکه سالم بمانید باید شبانه روز 8 ساعت بخوابید. اگر یک شب دیرتر به رختخواب رفتید برنامه های صبحتان را به تاخیر بیندازید و یا اگر صبح به زور از خواب بلند شدید یک ساعت معقولی را به رختخواب بروید و بخوابید. از مواردی که باعث برهم زدن خواب شبانه میشوند دوری کنید. خواب کافی و مناسب به شما کمک میکند تا انرژی زیادی داشته باشید و از زندگی خود لذت کافی را ببرید.

استرس خود را از بین ببرید: اگر داروهای موثر بر استرس را در دسترس ندارید باید به دنبال راهی برای از بین بردن آن باشید. زیرا میتواند سلامتی شما را در آینده افزایش دهد. سعی کنید روشهای ضد استرس را امتحان کنید.

پیدا کردن پشتیبانی برای کاهش استرس در مدرسه

رفتن به مدرسه و دانشگاه میتواند یک موقعیت مناسب برای پیداکردن دوستان نزدیک باشد. همچنین میتواند یک حلقه حمایت کننده برای دانش آموزان به حساب بی آید چون میتواند آنها را از تنهایی و یک حس گمشده نجات دهد و تنش هایی که در زندگی وجود دارد را کاهش دهد. در ادامه چند روش را در این زمینه بیان میکنیم.

ارتباط برقرار کردن با خانواده: آیا شما در نزدیک خانه و خانواده خود تحصیل میکنید و یا در شهری دورتر از آنها به سر میبرید، دور بودن از خانه میتواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد. میتوانید از تلفن، ایمیل و حتی از رایانه برای برقراری ارتباط تصویری با خانواده و دوستان خود استفاده کنید.

ملحق شدن به گروههای مختلف در مدرسه: پیوستن به گروههایی که در مدرسه تشکیل میشود میتواند یک راه عالی برای رهایی از تنهایی در مدرسه باشد. شرکت کردن در کلاسهای ورزشی و صحبت کردن با افرادی که در محوطه باشگاه قراردارند و یا استفاده از فرصت های اجتماعی که در محوطه مدرسه وجود دارد، میتواند گزینه مناسب باشد تا با افراد مختلف دوستی مادام العمر خوبی را تجربه کنید و ارتباط برقرار کنید. شاید سخت باشد که خود را فراموش کنید اما، دوستی با همکلاسی ها و درس خواندن با آنها و وقت گذراندن با بقیه شاید ارزش امتحان کردن را داشته باشد و بسیاری از استرس ها را از بین ببرد.

خدمات دانشجویی: اگر در زندگی دارای مشکلات و چالشهایی هستید مدرسه و دانشگاه میتوانند کمک بزرگی به شما کنند. میتوانید در کارگاههای سلامت و مشاوره دانشگاه یا مدرسه ثبت نام کنید تا با مشورت با افرادی که در این کلاسهای آموزشی وجود دارند مهارت هایی را برای رهایی از استرس یاد بگیرید تا در زندگی کمک موثری برایتان باشد.

منبع: verywellmind

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *