چگونه از افکار منفی خلاص شویم؟

افکار منفی به مرور زمان تاثیر بسزایی بر روی اکثریت افراد می گذارد، اما شما باید بتوانید زمانی که در ارتباط با سایر افراد هستید چنین افکاری را تحت کنترل داشته باشید تا روی نگرش دیگران تاثیر منفی نگذارید. یادگیری برخی از تکنیک های مقابله با افکار منفی و خلاص شدن از آنها در جهان امروز بسیار مهم است. در ادامه چند راهکار رهایی از چنین افکار آزار دهنده ای را با هم مرور میکنیم.

1. ورزش راهی برای تسکین استرس

ورزش یک راه عالی برای کاهش استرس است، زیرا شامل فعالیتهای فیزیکی بوده و می تواند به شما کمک فراوانی کند تا بیشتر احساس آرامش کنید. از بین بردن استرس و تنش می تواند کمک بسیار مفیدی در کاهش افکار منفی اطرافتان باشد. همچنین ورزش کردن منجر به ترشح هورمون آندروفین در بدن می شود، این هورمون احساس خوبی را برایتان به همراه دارد و عاملی تحریک کننده برای بروز تفکر مثبت بوده تا بتوانید از افکار منفی خلاص شوید.

2. برای رسیدن به آرامش مدیتیشن راهی ایده آل است

مدیتیشن یک گزینه ی بسیار مفید برای تشویق خود به داشتن احساس خوب و افکار مثبت است. مراقبه هم مانند ورزش کردن به تولید اندروفین در بدن کمک می کند. ترکیب کردن این دو روش در تسکین استرس به شما کمک بیشتری خواهد کرد تا افکار منفی را کاهش دهید. عمل مدیتیشن باعث تولید ماده یDHEA  در بدن می شود که منجر به سالم تر ماندن شما می شود و کمک میکند تا با علائم افسردگی مبارزه کنید. افسردگی منجر به رشد انواع افکار منفی می شود، بنابراین بهتر است که تلاش کنید تا این افکار را کاهش دهید و از تبدیل شدن آنها به مساله ای بزرگتر و حادتر جلوگیری کنید. یک ماده ی شیمیایی سوم که توسط انجام عمل مدیتیشن تقویت می شود GABA است که منجر به بهتر شدن خلق و خوی شما می شود. تعداد زیادی از اختلالات روانی به دلیل میزان کم این ماده در بدن است. همچنین سطح سروتونین در بدن هم افزایش می یابد که به نوبه ی خود می تواند به شما احساس خوبی را هدیه کند و به کاهش افکار منفی کمک کند.

3. سعی کنید مثبت فکر کنید

این عمل یعنی تغییر دیدگاه در هر وضعیت و سعی در دیدن نکات مثبت هر مساله. این عمل را انجام دهید، شما ممکن است که نیاز به کمک برخی از افرادی که اطراف شما قرار دارند داشته باشید. رخ دادن موضوعی در طول زندگی منفی نیست، بنابراین سعی کنید که بر روی چیزهای مثبت تمرکز کنید. از افرادی که در اطرافتان قرار دارند درخواست کمک کنید، زیرا ممکن است که بتوانید با کمک آنها چیزهایی را که قبلا نادیده گرفته اید را ببینید.

4. نفس عمیق بکشید و روی تمرکز خود کار کنید

هر زمانی که احساس کردید افکار منفی به سراغتان می آید چشمهای خود را ببندید و چند نفس عمیق بکشید. بر روی تنفس خود تمرکز کنید و افکار منفی را از ذهن خود دور کنید. نگران همه ی اتفاقاتی که در اطراف شما رخ می دهد نباشید، زیرا نگرانی منجر به افزایش سطح استرس و افکار منفی خواهد شد. این کار را چند دفعه در روز و هر بار حدود 5 دقیقه انجام دهید، خواهید دید که الگوی فکری شما نسبت به آنچه در اطرافتان می گذرد چقدر تغییر می کند.

5. بیشتر مراقب خود باشید

اگر احساس می کنید از نظر روحی و جسمی کمی افت کرده اید و افکار منفی به راحتی شما را در بر می گیرد و همچنین روی اطرافیانتان تاثیر بدی می گذارید، مطمئن شوید که در طول شبانه روز به اندازه ی کافی خوابیدید و تغذیه ی مناسبی داشته اید. از بدن خود مراقبت کنید تا به راحتی بتوانید افکار منفی را کنترل کنید و امواج منفی منتقل شده به دیگران را کاهش دهید. زمانی که شما مشکلاتی مانند افکار منفی، افسردگی و اضطراب دارید سطح بالاتری از استرس را تجربه می کنید، دلیل بروز چنین مساله ای آن است که از بدن خود به اندازه ی کافی مراقبت نکرده اید.

می توانید برای کاهش افکار منفی به نکاتی که در بالا اشاره شد توجه نمایید، اما باید به طور منظم این نکات را دنبال کنید تا موفق شوید. همچنین رعایت کردن این موضوعات می تواند در کاهش سطح استرس زندگی نیز بسیار مفید باشد.

منبع: operationmeditation

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *