چقدر باید درس بخونم؟

شما چقدر باید برای یک امتحان درس بخونید؟ این یکی از سوالاتی هست که خیلی از دانش آموزان اون رو می پرسند تا بدونند برای موفقیت و کسب بهترین نمره ها باید چقدر برای درس خوندن وقت بذارن. جواب این هست که؛ هیچ جواب درستی وجود نداره که در مورد همه یکسان باشه. چرا؟ چون اینکه شما چند ساعت مطالعه کنید مهم نیست، مهم این هست که چقدر از زمان مطالعه شما مفید و سودمند باشه. اگه شما به طور موثر مطالعه نکنید، ساعت ها درس می خونید بدون هیچ پیشرفتی و این باعث ناامیدی و سرخوردی شما میشه.

آیا احساس می کنید خیلی درس می خونید؟

آیا شما از او دسته از افرادی هستید که معتقدند خیلی درس می خونن ولی باز هم یاد نمی گیرن و نمره هاشون خوب نمیشه؟ آیا شما هم از این اتفاق خسته و سرخورده شدید؟ شما باید همیشه یک موضوع رو حداقل یک ساعت بدون وقفه مطالعه کنید و باید این کار رو بیشتر از یک بار انجام بدید. منظورم این هست که پس از یک بار مطالعه ی یک ساعته، یک یا دو ساعت استراحت بدید به مغزتون و دوباره اون موضوع رو بخونید. اینجوری ذهن شما بهتر کار می کنه. در زمان های کوتاه و چندین مرتبه یک موضوع رو مطالعه کنید تا در ذهنتون بمونه.

بذارید دوباره این سوال رو مطرح کنیم و یک جواب کامل تر بهتون بدم.

چرا وقتی من یک فصل کامل از کتاب رو می خونم، بعدا هیچی از اون رو به یاد نمیارم؟

این می تونه یک مشکل بزرگ برای دانش آموزان باشه. این خیلی ناامید کنندست که شما تمام تلاش خودتون رو کنید و برای خوندن یک فصل کتاب وقت بذارید ولی سود خیلی کمی از تلاش هاتون ببرید. فقط این نیست؛ این مساله ممکنه باعث ایجاد تنش بین دانش آموزان و والدین بشه، اون ها ممکنه شک کنند که آیا شما وقعا این همه تلاش کردید؟ پس چرا نمرات خوبی رو کسب نکردید؟ و این فکر، اصلا در مورد شما عادلانه نیست.

شما منحصر به فرد هستید. کلید خوب مطالعه کردن، در درک نوع خاص ذهن شماست. وقتی شما متوجه بشید که ذهنتون چجوری کار می کنه و چجوری می تونه بهتر یاد بگیره و به ذهن بسپاره، می تونید به طور موثرتری مطالعه کنید.

دانش آموزانی که کلی نگر هستند

محققان معتقدند که بعضی از دانش آموزان، متفکران کلی نگر هستند، به این معنی که در هنگام مطالعه کردن، مغز اون ها در پس زمینه، در حال سخت کار کردن و کند و کاو اطلاعات هست. این افراد می تونند اطلاعات زیادی رو یکجا بخونند. وقتی که مطالب رو می خونن، در ابتدا، احساس می کنند که گیج شدن و همه چیز در ذهنشون قاطی شده ولی بعد، درست مثل جادو، همه چیز در ذهنشون مرتب میشه و می فهمن که چی به چی بوده.

اگه شما یک متفکر کلی نگر هستید؛ باید به صورت بخش بخش درس هاتون رو بخونید و با توجه به مطالبی که می خونید و زمانی که دارید برای خودتون زمان های استراحت مشخص کنید تا ذهنتون بتونه مطالب رو مرتب و سازماندهی کنه، بعد به سراغ بخش بعدی برید. این دسته از افراد، وقتی که مطالب رو می خونن و در لحظه اول اون رو نمی فهمن، نباید اجازه بدن که دچار وحشت و نگرانی بشن. اگه شما فکر کنید دارید می خونید و هیچی یاد نمی گیرید، فقط به خودتون استرس وارد می کنید که این اصلا خوب نیست چون باعث میشه به درس خوندن ادامه ندید. سعی کنید یک بخش رو بخونید و آرامش داشته باشید بعد به ذهنتون زمان بدید تا مطالب رو درک کنه و بعد دوباره برید سراغ خوندن بقیه مطالب.

دانش آموزانی که دارای ذهن تحلیلی هستند

از طرف دیگه ممکن هست که شما یک دانش آموز با ذهن تحلیلی باشید. این دسته از افراد، دوست دارن که به عمق هر چیزی دست پیدا کنند. و گاهی اوقات تا وقتی که متوجه نشدن مفهوم و اصل یک مطلب چی هست، نمی تونن ادامه بدن و بقیه درسشون رو بخونن.

اگه شما دارای ذهن تحلیلی هستید و دلتون می خواد همه چیز رو دقیق و با جزئیات کامل بدونید و این مساله باعث میشه از اصل مطالبی که باید مطالعه کنید دور بشید، یا فرصت و وقت کافی ندارید، باید شروع به یادداشت برداری کنید، هر چیزی که در حین درس خوندن، ذهن شما رو مشغول می کنه و نیاز دارید در موردش بیشتر تحقیق کنید و بدونید رو یادداشت کنید، بعد از اینکه درستون تموم شد به سراغ اون یادداشت ها برید و در موردشون تحقیق کنید. متفکران تحلیلی عاشق واقعیت ها و قوانین هستند ولی موقع درس خوندن که می رسه بی دست و پا به نظر میان. منظورم این هست که اون ها با درس هایی مثل ریاضیات و علوم راحت تر هستند تا درس هایی مثل ادبیات، انشا و مضامین اونها.

آیا با هیچ کدوم از ایده های بالا ارتباط برقرار می کنید؟ کدوم یکی برای شما آشنا تر هست؟ فکر می کنید جز کدوم دسته هستید؟ اگه بدونید، می تونه راه خوبی برای درک بیشتر ویژگی ها و شخصیتتون باشه و به یادگیری بهترتون کمک کنه. برای خوندن اطلاعاتی در مورد روش های یادگیری و انواع مختلف هوشمندی، وقت بذارید تا ذهن خودتون رو بهتر بشناسید. اطلاعاتی که در بالا گفته شد می تونه به عنوان یک نقطه شروع برای شما باشه. تحقیقات بیشتری انجام بدید تا خودتون رو بهتر بشناسید.

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *