چطور برنامه های شلوغ زندگی مون رو مدیریت کنیم؟

زندگی ساده، بی آلایش و بی دغدغه زندگی زیبایست. اما به نظر نمیاد ساده گرفتن زندگی کار راحتی باشه، ممکنه خیلی از شماها این کار رو سخت و پیچیده بدونید. پس من بهتون پیشنهاد میکنم که آسون گرفتن زندگی رو آسون و ساده بگیرید. اگه میخواید زندگیتون رو آسون بگیرید و سادگی رو در زندگی کردنتون تجربه کنید؛ اول از همه باید بهم ریختگی ها و آشفتگی هایی که برای خودتون درست کردید رو کنار بذارین، فرهنگ های غلطی که خودتون رو درگیرش کردید رو دور بریزید. بعد برید سراغ برنامه ریزی، برای تک تک کارهاتون حتی برای نوشتن و یوگا هم برنامه ریزی کنید. برای شروع حتما این کار رو انجام بدید.

چه جوری زندگی رو ساده بگیریم؟

ساده گرفتن شدنیه، شما قرار نیست همه چیز رو با هم ساده کنید؛ یکی رو انتخاب کنید و انجامش بدید. ساده کردن کل زندگی یعنی بی دغدغه شدن و آسون گرفتن همه چیز، یعنی چیزهای اضافی که باعث شلوغی و بهم ریختگی زندگیمون میشه و آرامش رو ازمون میگیرن رو حذف کنیم و این ممکنه سال ها طول بکشه.

ساده کردن زندگی یک الگوست، یک روال خاص داره که شما باید مال خودتون رو کشف کنید.

یکی از ایده های زیر رو انتخاب کنید و امروز انجامش بدید، اگه جواب داد اون رو ادامه بدید و اگه نه یک راه دیگه رو انتخاب کنید و امتحانش کنید. با لبخند شروع کنید و جلو برید 🙂

1. انتخاب یک کار

وقتی یک کار رو برای انجام دادن انتخاب میکنید، فقط همون رو انجام بدین. بقیه کارها رو کنار بذارید و بهش فکر هم نکنید مهم تر از همه حتی گوشیتون رو هم کنار بذارید. مثلا اگه الان در حال خوندن این مقاله هستید فقط روی همین متمرکز شید و هیچ کار دیگه ای نکنید تا خوندن مقالتون تموم بشه. وقتی میرید سراغ چک کردن شبکه های اجتماعی فقط یکی رو انتخاب کنید و کامل اون کار رو انجام بدید تا تموم بشه بعد برید سراغ یکی دیگه. وقتی برای قدم زدن از خونه می رید بیرون قرار نیست همش در حال آهنگ گوش دادن باشید یا سرتون توی گوشی باشه که اخبار و عکس های جدید رو چک کنید! شما اومدید پیاده روی، پس فقط به اطرافتون و طبیعت دقت کنید و از اون ها لذت ببرید.

پس یک اصل مهم این هست که ” فقط یک کار، در یک زمان”. برای ساده تر شدن زندگی این رو همیشه یادتون باشه.

فقط ظرف بشور! فقط گوش بده! فقط قدم بزن! فقط بنویس.
این یک کار شدنیه و خیلی سخت هم به نظر نمی رسه پس امتحانش کنید.

2. از فاصله بین دو کار لذت ببرید

وقتی که یک کار رو انجام دادید و تموم شده و قرار یک کار دیگه ای رو شروع کنید بین اون ها یک استپ بزنید و مکس کنید حالا با خودتون فکر کنید از کاری که انجام دادید چه حسی دارید تا چه حد خوب انجامش دادید؟ کمی روی کار بعدیتون تمرکز کنید. سعی کنید از این زمان هر چند کوتاه لذت ببرید و ذهن خودتون رو آروم کنید. شما می تونید توی این فاصله به چیزهایی که در اطرافتون هست یا براتون مهمه توجه کنید.
وقتی از یک محل به محل دیگه میرین، حواستون باشه که، از این زمان چه کوتاه و چه طولانی لذت ببرید، اون زمان رو با فکرهای بیهوده از دست ندید. این زمان میتونه خیلی کوتاه باشه مثل وقتی که شما در محل کارتون از یک اتاق به اتاق دیگه میرین یا خیلی طولانی وقتی از یک شهر به شهر دیگه سفر می کنید.

3. زیر بار مسولیت های اجباری نرید

زندگی ما پر شده از کارهای مختلف و گاهی خیلی از این کارها به خاطر اینه که ما قدرت ” نه” گفتن رو نداریم. وقتی خودتون کلی کار و مشغله دارید و این وسط یهو یکی از اطرافیان یا دوستانتون ازتون میخواد براش کاری رو انجام بدین و شما قبول میکنید، همه چی بهم ریخته تر و پیچیده تر میشه.

زندگی شما خیلی ساده تر میشه اگه بدون تعارف ” نه” بگویید. چه اتفاقی میوفته اگه شما به اطرافیانتون به راحتی و با مهربونی بگید وقت انجام دادن کاری رو که ازتون میخوان ندارید.
حتما تمرین کنید تا بتونید با اعتماد بنفس ” نه” بگویید.

4. امروز رو فقط به یک شخص اختصاص بدید

امروز فقط یک نفر از آدم های مهم و دوست داشتنی زندگیتون رو انتخاب کنید، تلفنتون رو کنار بذارید و به هیچ کس و هیچ کار دیگه ای فکر نکنید. سعی کنید فقط به همون یک نفر گوش بدید و ببینیدش. با هم خوش بگذرونید و حرف های دلتون رو بگید. اینکه با یک نفر قرار بذارید و مدام سرتون توی گوشی باشه یا فکرتون جای دیگه ای اصلا خوب نیست، ذهنتون بهم ریخته میشه و هیچ کدوم رو نمی تونید درست انجام بدید. اگه بتونید یک روز رو فقط با یک نفر بگذرونید رابطه هاتون خیلی بهتر میشن.

5. فضای مخصوصی برای خودتون داشته باشید

سعی کنید در محل کار یا خونتون یک فضای خیلی کوچیک برای خودتون داشته باشید. بعد از اینکه اون فضا رو انتخاب کردید، هر چیز اضافی رو از اونجا دور کنید. میتونید اونجا رو با چیزهای کوچیکی که دوست دارید و بهتون آرامش میده و یا نوشته هایی که حالتون رو خوب کنه و بهتون اعتماد به نفس میده، پر کنید. اونجا رو به یک فضای ساده و پر از آرامش تبدیل کنید تا هر وقت که اوضاع خسته کننده و بهم ریخته میشه به اونجا پناه ببرید و دور از کل دنیا، آرامش واقعی رو حس کنید.

این ها ۵ روش خیلی ساده بودن که شما میتونید هر کدوم رو که دوست داشتید انتخاب کنید، همه رو با هم و هم زمان انجام ندید. مهم نیست امروز قراره چه جوری پیش بره فقط یکی رو انتخاب کنید و انجامش بدید و از اینکه چقدر یک کار کوچیک میتونه به ساده تر شدن امروزتون کمک کنه لذت ببرید.

منبع: zenhabits

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *