چطور معضل “خواب در هنگام مطالعه” مقابله کنیم؟

گاهی اوقات ممکن است تصمیم بگیرید مطالعه کنید، کلی برنامه ریزی می کنید، اما تا شروع به درس خواندن می کنید خواب به سراغتان می آید. احساس خواب آلودگی در حین مطالعه یکی از مشکلاتی که دانش آموزان در طول تحصیل و امتحانات با آن مواجه می شوند. ممکن است که شما هم یکی از آنها باشید با خواندن مطلب امروز می توانید این مشکل را در هنگام مطالعه از بین ببرید.

نور اتاق مطالعه خود را تنظیم کنید

بزرگترین اشتباهی که دانش آموزان در هنگام مطالعه میکنند این است که تنها با یک چراغ به مطالعه می پردازند و اتاق خود را بیش از حد تاریک می کنند. اگر اتاق مطالعه شما نور کافی نداشته باشد، وسوسه ی خواب بیشتر به سراغتان می‎آید. برای جلوگیری از این مشکل اتاق خود را به اندازه کافی روشن کنید.

هنگام مطالعه روی یک صندلی بنشینید

نشستن بر روی یک صندلی در حین مطالعه اهمیت زیادی دارد. سعی کنید هنگام درس خواندن بر روی صندلی و پشت میز خود بنشینید و دراز نکشید. نشستن بر روی صندلی به شما کمک خواهد کرد تا در حین مطالعه آگاه هوشیار باشید. از طرف دیگر اگر هنگام مطالعه بر روی تخت خود دراز بکشید، خود را بیشتر در معرض خواب قرار میدهید و احساس خواب آلودگی می کنید. همچنین وقتی که بر روی صندلی نشسته اید بعد از گذشت مدتی کمی بدن خود را حرکت دهید تا خواب از آن دور شود.

از خوردن غذاهای سنگین دوری کنید

همه ما بعد از خوردن یک وعده غذایی احساس خواب آلودگی می کنیم و اگر شما بعد از خوردن غذا شروع به درس خواندن کنید هیچ کس نمی تواند نسبت به خوابی که به سراغ شما می آید کمکتان کند. بعد از صرف غذای سنگین معده پر میشود و نیاز دارید که استراحت کنید و باید برای باز نگه داشتن چشمانتان تلاش کنید. همچنین بعد از یک وعده غذایی سنگین شما احساس بی حالی می کنید و نمی توانید خود را هوشیار نگه دارید. در این زمان که احساس تنبلی می کنید بیشتر دوست دارید که به رختخواب بروید. اما نباید برای اینکه از این مشکل در امان باشید با شکم گرسنه اقدام به مطالعه کنید، بلکه باید وعده های غذایی سبک را انتخاب و نوش جان کنید.

آب زیادی بنوشید

نوشیدن آب صرفا برای حفظ سلامتی نیست، بلکه به شما کمک میکند تا دائما هوشیار باشید. این بهترین ترفندی است که دانش آموزان در حین مطالعه می توانند بر روی خود اعمال کنند. وقتی مقدار زیادی آب بنوشید مجبور خواهید شد مرتب به سرویس بهداشتی بروید و این تحرکت باعث میشود شما هوشیار بمانید. همچنین نوشیدن آب به شما کمک میکند تا مغزتان به خوبی هیدراته شود و به طرز عجیبی قدرتمند تر عمل کند.

زود بخوابید تا زود بیدار شوید

یک ضرب المثل معروف میگوید: “سحر خیز باش تا کام روا باشی”. این کاملا حرف درستی است. اگر شما در اوایل شب به رختخواب بروید و یک خواب کامل و بدون وقفه را تجربه کنید، صبح با انرژی فوق العاده زیاد بیدار خواهید شد. با ذهنی باز میتوانید شروع به مطالعه نمایید. در چنین وضعیتی ذهن قدرت بیشتری برای تمرکز و یادگیری مسائل دارد.

چرت عصر گاهی بد نیست

اگر از صبح مدت زیادی را مطالعه کردید، چرت بعد از ظهر برای شما واجب است تا مغز شما از خستگی نجات پیدا کند و همچنین از خواب آلودگی احتمالی به دلیل خستگی جلوگیری کند. یک خواب کوتاه در بعد از ظهر کافی است تا شما را سرحال نگه دارد و از خواب آلودگی حفظ کند.

بدن خود را حرکت دهید

اگر ساعت زیادی را صرف درس خواندن کردید، احتمال اینکه خواب سراغتان بیاد خیلی زیاد است. بنابراین لحظه ای که احساس خواب آلودگی کردید از جای خود بلند شوید و در اتاق قدری راه بروید. میتوانید هنگام راه رفتن در اتاق به مطالعه بپردازید، مطالعه در هنگام راه رفتن نه تنها از خواب آلودگی جلوگیری می کند بلکه با عث افزایش تمرکز نیز می شود.

با صدای بلند درس بخوانید

این ترفند یک روش تاثیر گذار در از بین بردن خواب آلودگیست. این کار باعث می شود که در هنگام مطالعه خواب به سراغتان نیاید. بلند درس بخوانید طوری که صدای خود را بشنوید. سعی کنید مانند معلم خود که در کلاس یک موضوع را توضیح می دهد شما هم همانطور درس بخوانید. این کار نه تنها حس خوابیدن را از شما دور میکند بلکه قدرت یادگیری شما را دو چندان خواهد کرد.

در هنگام مطالعه بنویسید

اگر تنها مطالب را بخوانید باعث یکنواختی در یادگیری شما می شود، که به احتمال زیاد بعد از مدتی منجر به بروز احساس خستگی و در نهایت خواب آلودگی می شود. برای دور شدن از حس خواب آلودگی در زمان مطالعه سعی کنید فقط چشمانتان در حال فعالیت نباشد بلکه دستانتان نیز فعال باشد و مطالب را بنویسید. با نوشتن مطالب به کمک قلم و کاغذ مغز خود را فعالتر کرده و چیزهایی را که یادگرفته اید به خود یاد آوری می کنید.

شب زمان مناسبی برای مطالعه ی مطالب سخت نیست

در هنگام شب شما احساس کسلی و خستگی خواهید داشت، اگر در این هنگام به حل مسائل سخت و پیچیده می پردازید این روش را کنار بگذارید و مطالب راحت را مطالعه کنید. وقتی که بدن و ذهن شما فعال است و انرژی زیادی دارید شروع به مطالعه مطالب سخت تر کنید. برای آخر شب موضوعاتی را که آسان و جالب و مورد علاقه شما هستند را برای مطالعه برگزینید.

بنابراین بچه های عزیز برای اینکه بتوانید از بی موقع خوابیدن در هنگام مطالعه جلوگیری کنید باید ترفندهای ذکر شده را رعایت کنید.

منبع: jagranjosh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *