چطور باهوش تر باشیم؟ (چند راهکار ساده)

شاید شما بر این عقیده باشید که هوش مقداری ثابت است و چون شما در سن جوانی به سر می‎برید تلاش برای باهوش تر شدن بی فایده است و تغییری در سطح هوش شما ایجاد نمی شود. اما تحقیقات نشان میدهد که این طرز تفکر اشتباه است، شما با انجام کارهایی متفاوت و همچنین تغذیه مناسب مغز می توانید قدرت ذهنی خود را به طرز قابل توجهی افزایش دهید. رعایت این موضوع به معنای ایجاد تغییرات بنیادی نیست. در اینجا روشهای ساده ای را برای تقویت ذهن مرور خواهیم کرد.

در مورد اوقات فراغت خود باهوش تر عمل کنید

هنگامی که کاری ندارید و در اینترنت در حال وب گردی هستید، مجبور نیستید که فقط شبکه های اجتماعی را چک کنید، یا اینکه به تماشای عکس حیوانات خانگی زیبا بپردازید. اینترنت جز این چیزها پر از منابع آموزشی خوب مانند: دوره های آموزشی آنلاین، سخنرانی های مختلف یا سایتها و ابزارهای آموزش زبان است. چند دقیقه از وقتی که برای تماشای موارد بی فایده صرف میکنید، برای تغذیه ی ذهن تان خرج کنید.

آنچه یاد میگیرید را بنویسید

لازم نیست خیلی طولانی و با حجم زیاد بنویسید، اما هر چند وقت یک بار آنچه آموخته اید را ثبت نمایید و با خود مرور کنید، چون این کار قدرت مغزی شما را افزایش خواهد داد. تمام تحقیقات هم نشان گر این مطلب هستند که نوشتن درباره ی آنچه آموخته اید کار بسیار مفیدی است.

لیستی از کارهایی که انجام داده اید تهیه کنید

بخش بزرگی از ذکاوت و هوش، اعتماد به نفس و شاد بودن است، بنابراین میتوان با ایجاد لیستی از همه ی کارهای مثبتی که انجام داده اید این دو ویژگی را تقویت کنید. فکر کردن و ناراحتی برای کارهای انجام نشده کار بیهوده ایست.

بازی ها راهی برای تقویت ذهن

بازی های تخته ای، شطرنج و خیلی بازی های دیگر تنها یک سرگرمی نیستند، بکله راهی بسیار عالی برای تقویت ذهن به شمار می آیند. برای رشد سطح هوش بازی های مختلف را بدون نگاه کردن به روش حل آنها و با فکر خود انجام دهید، یا بازی با کلمات را بی هیچ کمک و راهنمایی بازی کنید تا بیشتر از فکر خود استفاده کنید.

افراد باهوش را برای دوستی انتخاب کنید

شاید این موضوع کمی سخت باشد و روی اعتماد به نفس شما تاثیر بگذارد، اما همراهی با افرادی که از شما باهوش تر هستند یکی از سریعترین روشها برای افزایش سطح هوش در شماست. هر شخص برای خود IQ منحصر به خود را دارد و این به معنای پایین بودن هوش یک فرد نسبت به دیگری نیست، همه باید بپذیرند که کسانی هم هستند از آنها بهترند و خوب است که از آنها با نهایت تواضع موضوعات جدید را یاد گرفت.

تا میتوانید مطالعه کنید

دلیل اصرار بر این موضوع تنها به جهت ایجاد انگیزه در مطالعه نیست، بلکه به این دلیل است که تاکید شود مطالعه امری بسیار ضروریست و باید به آن توجه ویژه گردد. نظرات متفاوتی پیرامون عوامل تقویت کننده افزایش میل به مطالعه وجود دارد. از پیشنهاد خواندن روزانه ی روزنامه تا خواندن داستان هان برتر غیر علمی. اما موضوعی که همه در آن مشترک است تاکید بر ضرورت مطالعه در زندگیست.

آنچه میخوانید برای دیگران توضیح دهید

آلبرت انیشتین میگوید: اگر شما نمیتوانید به سادگی موضوعی را توضیح دهید به دلیل آن است که آن را خوب متوجه نشده اید. اکثر نظرات هم این موضوع را تایید میکند. مطمئن شوید آنچه را که آموخته اید به خوبی یاد گرفته اید و آن اطلاعات به درستی در ذهن شما قرار گرفته است تا بتوانید آن را به دیگران هم یاد بدهید. اطمینان حاصل کنید که قدرت آموزش آن را به شخص دیگر دارید. هر چیزی را که می آموزید بزرگ یا کوچک، باید به نحوی در ذهن بسپارید که هنگام آموزش به دیگران در خاطر شما مانده باشد. یادگیری اطلاعات ساده است اما این موضوع زمانی ارزشمند است که قدرت نگهداری آن در ذهن و آموزش آن به دیگران را داشته باشید.

کارهای جدیدی را به طور تصادفی انجام دهید

استیو جابز در جوانی به دلیل اصرار دیگران به کلاس خوشنویسی می رفت. بنیانگذار شرکت اپل مدت زیادی را در دوره ی خوشنویسی سرگردان بود. شاید در آن زمان این کار بی معنی به نظر میرسید، اما مهارتهای طراحی که آموخته بود، بعدها منجر به تولید اولین مک بوک شد. شما نمیدانید در آینده چه چیز مفید خواهد بود. تنها میتوانید کارها و موضوعات مختلف را امتحان کنید و منتظر بمانید تا در آینده دانسته های شما با سایر تجربه ها ارتباط برقرار کند. شما از آینده خبر ندارید، فقط میتوانید به نتیجه ای که در آینده تجارب امروز شما در پی خواهد داشت اعتماد کنید و برای این منظور باید تمایل به انجام کارهای جدید داشته باشید، حتی اگر به نظرتان مفید نباشد.

زبانهای جدید یاد بگیرید

نیازی نیست که شما به سرعت و به طور روان و سلیس بتوانید زبان خارجی را صحبت کنید. شما میتوانید به راحتی یادگیری زبان را تمرین کنید و از ویژگی های ذهنی خود بهره ببرید. برای یادگیری زبان سایتهای بسیاری وجود دارند که به طور رایگان این کار را انجام می دهند. میتوانید از روشهای مختلف آموزش استفاده کنید تا زبان را بیاموزید.

زمانی برای استراحت ذهن

Azula Altucher (مربی یوگا) در کتاب خود توصیه میکند: در طول روز زمانی را به مغز جهت پردازش آنچه که آموخته اختصاص دهید. اما او تنها کسی نیست که به لزوم استراحت برای از بین رفتن محرک های ذهنی تاکید دارد. پیشنهاد دیگر این است که زمانی را فقط به تفکر اختصاص بدهید. وقتی مشغول انجام این کار هستید سایر کارها و فعالیت های خود را متوقف نمایید. این کار را هر روز انجام دهید و نتایج آن را در زندگی خود مشاهده نمایید.

منبع: inc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *