چطور آرامش ذهن داشته باشیم؟

شاید خیلی غیر منطقی به نظر برسد که بخواهید در هنگام تشویش ذهن خود را آرام کنید. شما با چند دقیقه وقتی که برای یادگیری این موضوع میگذارید میتوانید نحوه ی صحیح استراحت و آرام کردن ذهن در مواقع ضروری را بیاموزید و متوجه شوید که این کار چه فوایدی برای سلامتی شما به همراه خواهد داشت. در اینجا چند نکته ساده که با رعایت آنها می توانید به آرامش ذهن دست یابید را با هم مرور می کنیم.

مدیتیشن راه حل همیشه مفید

در واقع این روش به شما کمک می کند تا یاد بگیرید که چگونه ذهن خود را با ترفند های مختلف به آرامش برسانید. تنها یک جلسه تمرین مدیتیشن می تواند تمام فیزیک بدنی شما را آرام کرده و ذهن را نیز از هر گونه استرس رهایی دهد، اما زمانی که این جلسات با گذشت زمان افزایش یابد و به طور مرتب صورت بگیرد باعث میشود تمام  تنش های روحی شما پایان یافته و ذهنی آرامتر داشته باشید. مدیتیشن به شما کمک می کند تا راحت تر به مقابله با مشکل بزرگی به نام استرس بپردازید. این روش علاوه بر اینکه ذهن را از تمام افکار استرس زا پاک می کند، بلکه با انجام تمرینهای منظم و همیشگی مدیتیشن میتوانید خود را در برابر مشکلات و تنشها کنترل کرده و کمتر واکنش نشان دهید و کمی مقاوم تر باشید. اگر به دنبال حفظ آرمش و سلامت روان خود هستید مدیتیشن محل خوبی برای شروع است، چرا که راهی بسیار راحت و در دسترس است.

خود را از نو بشناسید

شناخت دوباره ی هر آنچه مربوط به شماست یک استراتژی است که به شما نشان می دهد چگونه می توانید خود را با تغییر الگوهای ذهنی خود که باعث استرس می شود آرام کنید. به طور طبیعی بدن می تواند عوامل استرس زا را شناسایی نماید، این عوامل یک تهدید زیان آور برای سلامتی محسوب می شود. اگر بتوانید درک صحیح تر و خوشبینانه تری نسبت به وقایع اطراف خود داشته باشید، میتوانید به خود بیاموزید چگونه ذهن را در هنگام بروز هر نوع پیشامد ناگوار و استرس آور به سمت آرامش سوق دهید. باید خود را طوری تغییر دهید که بتوانید با این گونه شرایط کنار بیایید.

قدردان داشته هایتان باشید

تمرکز و توجه ویژه ای به داشته های خود کنید، به آنچه دارید و بدست آورده اید و شکرگزار داشته های خود باشید، این یکی از نکات مهم در بدست آوردن آرامش ذهنی و درونی شماست. قدردانی از آنچه که دارید راهنمای بسیار خوبی برای رسیدن به آرامش است. تحقیقات در باره ی این موضوع نشان داده است، پرورش این دیدگاه که سپاسگزار هر آنچه که دارید باشید مزایای بسیار زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت. برای نمونه میتوان به حفظ و ارتقاء سطح تمرکز در افراد اشاره کرد. بعد از گذشت چند هفته و ادامه دادن این روند در بعضی از مسائل زندگی، خود را در نقطه ی صفر و شروع خواهید یافت. این موضوع به شما کمک می کند تا به جای استرس نداشته هایتان شکرگزار داشته ها باشید و به دنبال آن آرامش ذهنی بی نظیری را درون خود تجربه کنید.

یک دوست خوب یعنی دو گوش شنوا

بهره بردن از حمایت های اجتماعی دوستانی که بتوان به آنها اعتماد کرد می تواند به شما درباره ی تجزیه و تحلیل آنچه که می اندیشید و احساس می کنید کمک کند، همچنین میتواند راه های بسیار زیادی را برای مدیریت استرس پیش پایتان قرار دهد که بدانید چطور می توان به ذهن آرامش داد و کمتر تحت تاثیر عوامل استرس زا قرار بگیرید. به همین دلیل داشتن یک جمع دوستانه که در مواقع ضروری به داد شما برسد امر بسیار واجبی است. با وقت گذاشتن و صحبت با یک دوست قابل اطمینان در مواقعی که ذهن شلوغی دارید میتوانید احساس آرامش بیشتری داشته و نظم و ترتیب بیشتری را در کارهای خود تجربه کنید. داشتن یک حامی بسیار مفید است و فراموش نکنید همیشه یک دوست خوب به کارتان خواهد آمد.

تا می توانید اطلاعات خود را درباره ی مدیریت استرس بالا ببرید

داشتن اطلاعات بیشتر در مورد استرس و روشهای مدیریت آن و رعایت منظم چند عادت در زندگی روزمره، به شما در آرام تر کردن ذهنتان کمک بسیار زیادی خواهد کرد چرا که باعث می شود راحت تر بتوانید با موضوعات پیش آمده کنار بیایید.

منبع: verywellmind

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *