چطور در بی ثباتی زندگی، آرامش داشته باشیم؟

اکثر روزهای زندگی ما، با سختی ها و خستگی ها و عدم آرامش پر شده است. وقتی همه ی کار ها سخت به نظر می رسن اون ها رو معوق میذاریم، حواسمون رو پرت می کنیم، میریم سراغ وظایف و کارای کوچیک و بی اهمیتمون و خودمون رو با اون ها مشغول میکنیم. در زمان های بی نظمی دنبال چیزهایی هستیم که تحت کنترلمون باشن. خودمون رو در زمان های خستگی و استرس تسلی می دیم و خیلی مثال های دیگه که در این جا نمی گنجه. ولی واقعا این عدم آرامش از کجاست؟ راهی برای آرام موندن در این تلاطم وجود نداره؟

گاهی ما در انجام کارهامون بخاطر تغییرات ناگهانی و بی ثباتی دنیا و اتفاقاتش دچار استرس، نگرانی، خشم، نا امیدی و نارضایتی می شیم  اما این ها واقعا درست نیستند!

چرا ما دچار احساس خشم و استرس میشیم؟

چیزی که ما دوست نداریم اینه که همه ی چیزهای اطرافمون ثبات ندارن، هرچیزی قابل اطمینان نیست، افراد، اتفاقات، همه و همه متغیر هستن و از نظر ما سرجاشون قرار ندارن. این موضوع کاملا درست هست و همینه که باعث خشم و نارضایتی ما می شه. ما طبیعت بی ثبات زندگی رو دوست نداریم. همه ی ما خواهان کنترل، برنامه و ثبات هستیم.

متاسفانه، ما به این ها دست پیدا نخواهیم کرد چون نمی دونیم زندگی چگونه خواهد بود. و باید این واقعیت رو بپذیرم.

آزاد و رها باشید

زندگی نامشخص هست و  همیشه درحال تغییر کردنه؛ مثل آب های اقیانوس پهناور؛ ترسناک و درعین حال زیبا! ترسناک هست چون هر چیزی رو که می خوایم بهش نمی رسیم؛ چون هیچ کدوممون نمیدونیم توی یک اقیانوس پهناور و بی انتها چه خبره و چی قراره پیش بیاد.و زیباست چون آب ها به علت روان بودن و عدم ثباتشون؛ شگفت آورند و کسل کننده نیستن. کاملا غیر قابل حدس هستن که این خیلی حیرت انگیزه.

طبیعت اساسی زندگی، آزاد و روان بودن است مثل آسمان آبی. این آزادی جزئی جدا نشدنی از زندگیه که توی طبیعت و ذاتشه. حتی در یک آسمون آبی و بی کران هم ما میتونیم خودمون رو توی یک جعبه حبس کنیم یا می توانیم در آزادی اون استراحت کنیم؛ انتخاب با خودمونه! تصور کنید که اگه شما بتوانید یاد بگیرین در طبیعت آزاد و روان زندگی بمونید و اون رو باور کنید دیگه نیازی به این ندارین که همه چیز رو تحت کنترل خودتون قرار بدین. شما می توانید یاد بگیرین که به زندگی اعتماد کنید و کمتر عصبی یا نگران شوید.

زیبایی را در هرلحظه ی آزادی بیابید.

همه ی این ها ممکن است، اگه تمرین های ذهنی زیر رو انجام دهید:

به احساساتتون در لحظه توجه کنید

توجه خودتون رو روی احساساتی که در هر لحظه دارید قرار بدین. روی صدا ها و احساسات اطرافتون تمرکز کنید. بدون هرگونه قضاوتی، بدون فرار و نادیده گرفتن احساساتتون، در اونها غرق بشید. با این احساسات برای مدت کوتاهی کنار بیایید.

آزادی و متغیر بودن زندگی رو بپذیرید

هیچ چیز مثل قبل باقی نمی مونه، هیچ چیز ثابت نیست. در واقع زندگی توجهی به خواسته ها و درخواست های ما نداره. زندگی ذاتا متغیر و آزاد هست. پس عاقلانه نیست که از این ذات متغیر انتظار ثبات داشته باشیم.

به ذهنتان اجازه ی استراحت دهید

اگه شما اتفاقات و بی ثباتی ها رو رها کنید، به هر حسی نچسبید و فقط اجازه بدین احساساتتون یکی پس از دیگری بروز کنن؛ در این صورت می تونید با طبیعت آزاد احساسات، در هرلحظه استراحت کنید، فقط در آزادی های هر لحظه استراحت کنید. این استراحت ها شما رو به آرامش میرسونه.

برای به آرامش رسیدن گذشته رو رها کنید

برای رسیدن به این ها می تونید تمرین کنید، این تمرین ها به آسانی ذهن شما رو فعال می کنن و باعث می شن بخش های مشخصی از تجربه ها و اتفاقات گذشته رو که هنوز هم شما رو آزار میدن رها کنید و این خوبه پس فقط به اتفاقات  پیش رو توجه کنید و تمرین کنید. تمرین، تمرین و تمرین.

اگه بتونید در آزادی زندگی کنید و قادر باشید آزاد باشین به نفع شماست، این چیزی هست که شما می تونید در هرلحظه به اون دست پیدا کنید.

به بی ثباتی و متغیر بودن زندگی توجه کنید، اون رو بپذیرید و باور کنید سپس در طبیعت آزاد هر لحظه استراحت کنید و واقعیت رو بیابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *