چرا باید فرانسوی یاد بگیریم؟

همه ی ما کم و بیش از فواید یادگیری یک زبان خارجی آگاهی داریم. در این مقاله دلیل های مختلفی برای یادگیری یک زبان خارجی ذکر شده و همچنین به طور ویژه دلایلی برای این که چرا فرانسوی یاد بگیریم.

 یادگیری یک زبان خارجی چه فوایدی میتونه داشته باشه؟

1. ارتباطات

یک دلیل واضح اینه که، بتونید با مردمی که به اون زبان صحبت میکنن ارتباط برقرار کنید. ممکنه به اون کشور برین یا مردم اونجا به کشور شما سفر کنن، به هرحال اگه زبان اون کشور رو بدونید، میتونید ارتباط خوبی با اونها برقرار کنید و کارتون رو راه بندازین.

2. شناخت فرهنگی

وقتی به یک زبان دیگه صحبت می کنید، باعث میشه که یک فرهنگ و جامعه ی دیگه رو بشناسید. زبان، توسط جهان اطراف ما تعریف شده و هر فرهنگی زبان مخصوص خودش رو داره. یادگیری یک زبان دیگه، کمک میکنه که ذهنتون باز بشه و ایده ها و راه های جدیدی داشته باشین و باعث میشه دیدتون نسبت به جهان تغییر کنه.
مثلا، بیشتر زبان ها برای کلمه ی “شما” چندین ترجمه دارن که این نشون میده این زبان ها (یعنی فرهنگ و افراد اون جامعه) بین شنونده هاشون تفاوت قائل میشن و برای هر کدوم کلمه ی خاصی رو بکار میبرن. ولی در زبان انگلیسی این طور نیست و فقط از you استفاده میکنن. مثلا در زبان فرانسوی، برای”شما”، دو کلمه دارن: tu (صمیمی و غیر رسمی) ، vous (رسمی و بصورت جمع). درحالی که اسپانیایی ها، 5 کلمه دارن! ‘tu یا vos که برای عبارت های دوستانه استفاده میشه و مفرده. vosotros، برای عبارت های دوستانه بکار میره و جمع هست. Ud، کلمه رسمی ولی بصورت مفرده. Uds، کلمه ی رسمی و جمع. در عربی هم چند مورد وجود داره: أنتَ (مفرد مذکر)، أنتِ (مفرد مؤنث)،  أنتما (جمع).
درحالی که در انگلیسی فقط از “you” برای مؤنث، مذکر، جمع، مفرد، رسمی و غیر رسمی استفاده میشه. در حقیقت می بینید که کلمه ی “شما” در زبان های مختلف به انواع مختلفی گفته میشه. که این فرهنگ های متفاوت شون رو نشون میده. مثلا در زبان اسپانیایی و فرانسوی، بیشتر روی رسمی و غیر رسمی بودن تأکید دارن. ولی در زبان عربی بیشتر تمرکز، روی جنسیت هست. این تنها یک مثال از تفاوت زبانی و فرهنگی جوامع مختلف بود.
شما وقتی بتونین به یک زبان دیگه صحبت کنید، میتونید فیلم ببینید، موسیقی گوش بدید، و از ادبیاتش لذت ببرید.

3. تجارت و کسب و کار

اگه به بیش از یک زبان تسلط داشته باشید، می تونید در کسب و کارتون موفق تر باشید. اگه بخواید جایی مشغول به کار بشید، اغلب دانشگاه ها و همچنین کار فرماها، کاندید هایی رو که به چند زبان مسلط هستن رو در اولویت قرار میدن. اگر چه انگلیسی در بیشتر کشور ها رایج شده، ولی حقیقت اینه که اقتصاد جهانی به ارتباطات بستگی داره. و اگه بتونید با کشور های مختلف ارتباط برقرار کنید، از نظر اقتصادی مشکلی نخواهید داشت. یعنی تنها انگلیسی دانستن، کافی نیست. مثلا کسی که بتونه فرانسوی صحبت کنه، قطعا از کسی که این زبان رو بلد نیست، جلوتره و بلد بون این زبان فواید زیادی براش داره.

4. تقویت زمان مادری

یادگیری زبان های دیگه، میتونه باعث بشه که شما ‌زبان خودتون رو هم بهتر بفهمید. زبان های مختلفی در زبان مادری شما نقش دارن، که یادگیری اون ها باعث میشه که شما بفهمید که مثلا این کلمات و ساختار های گرامری از کجا اومده. و باعث میشه دایره ی لغاتتون بیشتر بشه. همچنین وقتی فرق اون زبان رو با زبان خودتون می فهمید، این به شما کمک میکنه که درکتون از زبان خودتون بیشتر بشه.
زبان، برای انسان ها یک چیز ذاتی و غریزی ست یعنی ما بدون اینکه فکر کنیم، می دونیم که چطوری باید حرف بزنیم. ولی اگه بخوایم یک زبان جدید رو یاد بگیریم، دیگه اینطور نیست و باید با تمرین و تکرار به اون مسلط بشیم. هرچه زبان های بیشتری یاد بگیریم، کم کم برامون راحت تر میشه، چون دیگه می دونیم که چطور باید بخونیم تا یاد بگیریم. مخصوصا برای زبان هایی که تقریبا به هم مربوط میشن مثل زبان فرانسوی و اسپانیایی، یا زبان آلمانی با هلندی، یا عربی با عبری.

5. موفقیت در امتحان

دانش آموزانی که علاوه بر زبان مادری خودشون به یک زبان دیگه هم مسلط هستن، اغلب نمرات بهتری رو در ریاضیات، زبان و ادبیات، کسب میکنن. وقتی که در حال یادگیری یک زبان خارجی هستید، مهارت حل مسئله شما تقویت میشه و همچنین حافظه شما قوی تر میشه و باعث افزایش اعتماد به نفستون میشه.

چرا خوبه زبان فرانسوی رو یاد بگیریم؟

اگه شما یک انگلیسی زبان هستید، یکی از بهترین دلایل برای یادگیری فرانسوی اینه که، وقتی زبان فرانسه رو یاد میگیرید، باعث میشه که زبان خودتون رو بهتر بفهمید. اگرچه انگلیسی وابسته به زبان آلمانیه، ولی فرانسوی هم تأثیر زیادی روی اون داره. درحقیقت، لغات فرانسوی زیادی در انگلیسی وجود داره. با یادگیری فرانسوی، میتونید دایره ی لغات انگلیسی تون رو خیلی بیشتر کنید. زبان فرانسه، به عنوان زبان مادری، در بیش از 24 کشور، در 5 قاره ی جهان، صحبت میشه. با توجه به آمار های مختلف، این زبان، یازدهمین یا سیزدهمین زبان رایج در جهان هست. زبان اصلی 72 تا 79 میلیون نفر است و حدود 190 میلیون نفر هم این زبان رو بعنوان زبان دوم یاد گرفتن. یعنی بعد از انگلیسی، فرانسوی رایج ترین زبان دوم شناخته شده.

فرانسوی در کسب وکار

در سال 2003، ایالات متحده، سرمایه گذار پیشرو فرانسه بود و 25% از شغل های جدید ایجاد شده در فرانسه از سرمایه گذاری های خارجی رو به خودش اختصاص داده بود. در فرانسه 2400 شرکت آمریکایی هستند که حداقل 240000 شغل ایجاد کردند. فورد، کوکاکولا، ماکروسافت و موتورولا برخی از کمپانی های آمریکایی هستن که دفاتر اونها در فرانسه هست.

فرانسه دومین سرمایه گذار پیشرو در آمریکاست، که حدود 3000 شرکت فرانسوی در آمریکا دارای دفاتر تابع هستند و حدود 700000 شغل ایجاد کردن.

فرانسوی سومین زبان رایج در ایالات متحده

فرانسوی سومین زبان رایج در بین افراد غیر انگلیسی زبان، در ایالت متحده امریکا ست و به عنوان زبان دوم برای یادگیری، دومین گزینه بعد از اسپانیایی است.

فرانسوی در جهان

فرانسوی یکی از زبان هایی هست که در دوازده تا از سازمان های بین المللی، زبان رسمی اداری محسوب میشه. مثل سازمان ملل متحد، کمیته بین المللی المپیک، صلیب سرخ. فرانسوی یک زبان فرهنگی است. که شامل هنر های مختلفی میشه، آشپزی، رقص، مد و… . فرانسه بخاطر ادبیات خوبش، بیشتر از کشور های دیگه جایزه ی نوبل گرفته و همچنین یکی از سازنده های مهم فیلم های بین المللی است. همچنین فرانسوی دومین زبان با نفوذ و رایج در اینترنت و جهان است.

اینها چند دلیل برای اهمیت یادگیری زبان فرانسه بود که امیدوارم بهتون برای یادگیری این زبان انگیزه بده. و نکته دیگه اینکه یادگیری اسپانیایی از فرانسه آسون تر نیست.

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *