چرا باید تندخوانی رو یاد بگیریم؟ (10 دلیل مهم)

تندخوانی مزایای زیادی توی زندگی روزمره ی هر فرد داره. مخصوصا برای شاغلین، دانش آموزان، دانشجو ها و برای هرکسی که مطالعه ی زیادی داره. علاوه بر اطلاعات زیادی که هر روز در موارد مختلف بدست میاریم، خوبه که یک زمان کمی رو برای یاد گرفتن راه حل های سریع تر خوندن اون ها صرف کنیم. ولی چون یاد گرفتن روش های تند خوانی وقت میبره و شما هم احتمالا مشغول هستین و سرتون شلوغه، با خودتون میگین که چرا کاری رو که وقتم رو می گیره و باید براش زحمت بکشم به باید هام اضافه کنم.

1. توانمندی: هر جا که باشین، راحتین

مردم همیشه شما رو بخاطر حرف هایی که میزنین قضاوت میکنن. وقتی توی یک جلسه ی کاری هستین، اگه شما اطلاعات کمی از حقایق، داشته باشید، دیگه تمایل ندارین که دیدگاهتون رو بیان کنین. پس برای همین مطالعه داشتن و همچنین درک اون مطلب خیلی مهمه چون میتونه اطلاعاتی رو به دانش شخصیتون اضافه کنه.
خواندن سریع مطالب، همچنین توی وضعیت های اجتماعی هم به شما کمک میکنه، مثلا وقتی که در یک مهمانی شرکت میکنید اگه بقیه دارن در مورد یک موضوعی بحث میکنن، شما هم با مطالعاتی که داشتین میتونین ابراز نظر کنید و ایده هاتون رو بگین. یا مثلا خوندن اخبار حوادث دنیا، به شما کمک میکنه که موضوعات زیادی برای گپ های اجتماعی داشته باشین.

2.  شما میتونید شغل بهتری بدست بیارید

پول یعنی آزادی و امنیت داشتن برای خودتون و برای کسانی که دوستشون دارید. اگه بخواید توی کارتون پیشرفت کنید یا بخواید یک شغل بهتری برای خودتون انتخاب کنید، باید دانش و اطلاعات کافی داشته باشین. پس مطالعه ی زیاد برای بدست آوردن شغل هم خیلی مهمه. اگه شما میخواین توی این زمینه پیشرفت کنین، میتونین از دوره های پیشرفته ی آموزش آنلاین استفاده کنین. معمولا داشتن مدارک بالا، باعث میشه که برای کارفرما ها ارزشمند بشین و شما رو استخدام کنن. این ارزشمندی شما باعث میشه که درآمد بهتری داشته باشین. مطالعه به شما کمک میکنه که توی تحصیلتون هم پیشرفت کنین. و بتونید مدارک شغلی بیشتری بدست بیارید.

3. با تند خوانی اعتماد به نفستون بالا می ره

چطور میتونید با رئیستون راحت صحبت کنین؟ اگه شما شرکت تون رو بشناسید، رقیب هاتون رو بشناسید و از اخبار مالی و بازار فعلی آگاهی داشته باشین، توی صحبت کردن و جواب دادن به سوالات مدیرتون حس اطمینان و دلگرمی دارین. در این موقع، مطمئنا شما میتونین پیشنهاداتی رو برای شرکت و کسب وکارتون ارائه کنید. و میتونین کسی رو که با پیشنهاد شما مخالف است رو قانع کنید. اینها همه وقتی ممکن میشه که شما یک مطالعه کننده ی خوب باشید یعنی در همه ی زمینه ها مطالعه داشته باشین.

4. تند خوانی باعث تقویت حافظه میشه

تندخوانی، نه تنها باعث میشه که شما یک خواننده ی سریع تر بشید بلکه باعث میشه درک و فهمتون هم از خودن یک مطلب بیشتر بشه. وقتی به اهمیت یک موضوع پی می برید، اون رو توی حافظه تون نگه میدارین. و این باعث قوی شدن حافظتون میشه.

5. توانایی یادگیری تون افزایش پیدا می کنه

آیا شما مشکلات تمرکز کردن روی وظایف رو دارین؟ یاد گرفتن مهارت های تندخوانی به تمرکز شما کمک می کند. وقتی شما چیزی رو که علاقه دارین مطالعه میکنید، کم کم برای تحصیل و آموزش اشتیاقتون بیشتر میشه. و وقتی تحصیلات و مطالعاتتون زیاد بشه، فرصت های خیلی بهتری هم توی زندگی براتون ایجاد میشه.

6.  قدرت فکر کردن تون بهتر میشه

سریع خوندن میتونه اثر نورو پلاستیسیتی توی مغزمون داشته باشه یعنی تغییر پذیری مغز. یعنی قدرت خلاقیت و فکر کردن شما افزایش پیدا میکنه.

7.  قدرت تمرکزتون بیشتر می شه

آیا تمرکز روی وظایف برای شما هم سخته؟ میتونید از راه های مختلف برای این موضوع اطلاعات جمع آوری کنید. تندخوانی یکی از راه هاییست که باعث میشه تمرکزتون رو حفظ کنین. این استرستون رو هم برطرف میکنه. چون وقتی بتونید روی انجام کارهاتون بهتر تمرکز کنید، بهتر اون ها رو انجام می دید و نگرانی و استرس تون کم میشه.

8. توی حرفه ای که دارید پیشرفت می کنید

حالا با حافظه ی بهتر، خلاقیت، توانایی تفکر و تمرکز در کارهاتون، احساس می کنید قوی شدید و دنیاتون بزرگ تر شده پس حالا وقتشه که پله های ترقی رو طی کنید. ارتقای شغلی بگیرید و پیشرفت کنید.

9. هر چی که بیشتر بدونید، بیشتر نوآوری می کنید

استیو جابز، استاد نوآوری است. رهبران اندیشه در هر زمینه ای نوآوری می کنند. آن ها خلاق هستن چون از دانسته هاشون استفاده می کنن.

اینکه شما قادر باشید ایده ها و موضاعاتی که قابل مشاهده نیستن رو به هم مرتبط کنید و اون ها رو با هم ترکیب کنید، برای نوآور بودن ضروریه و یک قسمت کلیدی از تفکر خلاق محسوب میشه. این توانایی در کنار توانایی شما برای حل مشکلات تصورات ذهنی شما رو درگیر می کنه و موتور خلاقیتت تون رو به کار میندازه- تینا سلیگ

تندخوانی ممکنه باعث بشه ایده ی چندین میلیارد دلاری بعدی و پیاده سازی و اجرای اون متعلق به شما باشه.

10. افزایش مهارت حل مشکلات

هرکسی مشکلات و چالش هایی رو در زندگیش داره. ذهن ناخودآگاه شما همیشه برای اون ها راه حل هایی رو پیشنهاد میده. مطالعه کردن باعث میشه که ناخوداگاه اطلاعات زیادی توی ذهن جریان داشته باشن. که با این اطلاعات میتونین برای مشکلات راه حل های بیشتر و بهتری پیدا کنید.

ذهن آگاه ما به سختی مشکلات رو با سرعتی بین 100 تا 150 مایل بر ساعت حل میکنه، این در حالیست که ذهن ناخودآگاه ما در کمتر از 100000 مایل بر ساعت اون ها رو حل میکنه.

این 10 دلیلی بود که برای اینکه چرا باید تندخوانی رو یاد بگیرید ارائه شد! آیا قانع شدین؟ دونستن این 10 دلیل و عمل کردن به اون، میتونه زندگیتون رو تغییر بده وشما رو به سمت پیشرفت سوق بده یعنی اگه مطالعه ی زیاد و سریع داشته باشین توی هر زمینه ای میتونید موفق بشین!

منبع: lifehack

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *