نکاتی برای پیدا کردن بهترین و مناسب ترین کلمه در نویسندگی

پیدا کردن کلمه صحیح و مناسب یک تلاش مادام العمر برای گوستاو فلوبرت، رمان نویس فرانسوی بود. در نوشته ای از او آمده است که: “هر چیزی رو که شما می خواید بیان کنید، فقط یک کلمه برای روشن بیان کردن اون وجود داره، فقط یک فعل برای ایجاد اون وجود داره و فقط یک صفت هست که می تونه اون رو توصیف کنه.شما باید به دنبال اون کلمه، فعل و صفت باشید. و هرگز به پیدا کردن چیزی شبیه و نزدیک به اون رضایت ندید. هرگز به ترفندها، حتی هوشمندانه ترین اون ها و اغماض های کلامی برا رها کردن خودتون از سختی، متوسل نشید.” (نامه ای به گای د ماپاسنت).

فالوبرت کمالگرا، روز ها رو با نگرانی بیش از حد برای یک جمله صرف می کرد تا وقتی که بهترین و مناسب ترین کلمه رو پیدا کنه. اما من معتقد هستم که بسیاری از ما اون زمان زیاد رو نداریم، در نتیجه هنگام نوشتن پیش نویس، اغلب به کلماتی نزدیک به اون چیزی که کاملا مناسب باشه رضایت میدیم. یک مترادف تقریبا مشابه با کلمه ی صحیح، مثل یک پل می مونه که به ما این اجازه رو میده که قبل از اینکه خیلی دیر بشه بتونیم به جمله بعدی بریم.

با این وجود تبدیل کلمات نادرست به کلمه ی دقیق و مناست، بخش مهمی از بازنگری پیش نویس ما محسوب میشه، فرایندی که نمی تونیم با یک فریب ساده یا یک راه هوشمندانه اون رو نادیده بگیریم و حذف کنیم. در این مقاله ده نکته ارزشمند ذکر شده تا بتونه دفعه بعدی که هنگام نوشتن به دنبال کلمه ی درست میگردید بهتون کمک کنه.

صبور باشید

در بازنگری یک متن، اگه کلمه درست به کار نرفته، شروع به جستجو و مرتب سازی کلمات مناسب کنید. یک فرایند رو از طریق ذهنتون انتخاب کنید و به دنبال کلمه مناسب بگردید تا اون رو پیدا کنید.( حتی گاهی ممکنه یک کلمه گریزان باشه و یک روز کامل ذهن شما رو درگیر خودش کنه و نهایتا کلمه مناسب به ذهن ناخودآگاه شما خطور کنه)

وقتی که یک متن رو بازنویسی می کنید، روز بعد دوباره اون رو بنویسید. مهم تر از همه صبور باشید، برای انتخاب بهترین کلمه که تفکر دقیق شما رو به ذهن خواننده منتقل کنه، وقت بذارید.

فرهنگ لغت خودتون رو خسته کنید

وقتی که فرهنگ لغت دارید از اون استفاده کنید، اونقدر زیاد که در اثر استفاده زیاد کهنه و فرسوده بشه. وقتی که قصد نوشتن یک متن رو دارید و نیاز به یک کلمه خاص هست، ابتدا مکث کنید و در ذهنتون به طور واضح و روشن به ایده ی اصلی که قصد انتقال اون به خواننده رو دارید، فکر کنید. با اولین کلمه ای که به ذهنتون می رسه شروع کنید. حالا به سراغ فرهنگ لغتتون برید و شروع کنید به پیدا کردن ریشه اصلی و مترادف های اون کلمه و همچنین از یادداشت های نوشته شده در فرهنگ لغات کمک بگیرید تا مناسب ترین کلمه رو پیدا کنید.

مفهوم اصلی مورد نظرتون رو شناسایی کنید

فکر نکنید که شما می تونید به راحتی یک کلمه رو با کلمه ی دیگه ای جایگزین کنید. چون فرهنگ نامه ها کلمات رو به سادگی دسته بندی کرده و در یک گروه قرار میدن. شما برای استفاده بهینه از فرهنگ های جامع باید مفاهیم مترادف ها رو شناسایی کنید. گاهی یک کلمه چندین مترادف داره ولی هیچ کدوم از اون ها رو نمیشه به جای هم به کار برد. شما باید بتونید مناسب ترین کلمه رو برای انتقال افکارتون به مخاطبین انتخاب کنید.

کتاب جامع مترادف ها رو کنار بذارید

استفاده از یک فرهنگ جامع با نوشتن مترادف ها و توضیحات کامل مربوط به هر کلمه، به شما کمک نمی کنه که باهوش تر بشید، فقط باعث میشه که باهوش به نظر برسید.

گوش بدید

به چیزهایی که می نویسید در ذهنتون گوش بدید. وقتی که کلمات رو انتخاب می کنید و با هم ترکیب می کنید اون ها با هم چجوری به گوش می رسن؟ شاید به نظرتون بی معنی بیاد ولی باید بدونید که مخاطبین شما، با چشم هاشون متن رو می خونن و در حقیقت در ذهنشون اون رو میشنون. بنابراین ریتم، آهنگ و حسی که کلمات القا می کنن خیلی مهم هست و باید بهش توجه بشه.

مواظب زبان وهم و خیال باشید

بین زبان واضح و سرزنده با زبان افسانه ای و خیال انگیز غیر ضروری تفاوت وجود داره. وقتی که در جستجوی یک واژه ی خاص، خوش آب و رنگ و غیر معمول هستید، مراقب باشید که اون کلمه رو صرفا به خاطر ظاهرش و بدون توجه به مفهومی که می رسونه، انتخاب نکنید. وقتی که می خواید یک کلمه رو انتخاب کنید، حواستون باشه که همیشه طولانی تره بهترین نیست. به عنوان یک قانون، سعی کنید زبان صاف و ساده رو به زبان فانتزی و پیچیده ترجیح بدید.

کلمه های اضافی رو پاک کنید

حتما به این دقت کردید که اکثر آدم ها در نوشتن هم مثل صحبت کردن کلماتی دارن که بیش از حد و بدون ضرورت از اون ها استفاده می کنن. حواستون به اون ها باشه. کلماتی مثل : بسیار، فقط، آن و … . فقط شما هستید که میدونید از چه کلماتی بیش از حد و بی مورد استفاده می کنید، اون ها رو پیدا کنید و حذف کنید.

کلمات اشتباه رو حذف کنید

گاهی باید حواستون باشه که میشه برای داشتن یک نوشته خوب، به جای تمرکز کردن روی پیدا کردن درست ترین کلمات، کلمات غلط و نابجا رو حذف کنید.

با خودتون صادق باشید

گاهی نویسنده ناامید می پرسه “از کجا میشه فهمید که کدوم کلمه درست و مناسب هست؟” جواب اینه که ” فقط خود شما هستید که می دونید” کلمه درست و صحیح به سادگی، کلمه ای هست که به حقیقت از همه نزدیک تر باشه. به حقیقت چشم انداز و هدف شما.

لذت ببرید

مردم اغلب فراموش می کنن که شادی عمیق ناشی از پیدا کردن مناسب ترین کلمه که بیانگر یک فکر هست، فوق العادست. یک هجوم سریع و شدید از احساسات.

آیا مبارزه برای یافتن مناسب ترین کلمه، ارزشش رو داره؟مارک توین معتقد هست که: تفاوت بین کلمه ی نسبتا درست و کلمه ی درست، یک موضوع واقعا برزگ هست. از نظر او این تفاوت مثل تفاوت کرم شب تاب و رعد و برق هست.

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *