چگونه سوالات جای خالی رو در امتحان به راحتی پاسخ بدید

در بین انواع مختلف سوالاتی که در امتحان مطرح میشه، سوالات جای خالی از همه ترسناک تر به نظر میاد. اما روش های موثری وجود داره که به شما کمک میکنه برای این جور امتحان ها آماده بشید. در بیشتر موارد بهترین ابزار برای این جور سوالات، یادداشت های کلاسی خوب هست. وقتی شما از حرف های معلم تون سر کلاس یادداشت های خوبی بردارید، به طور معمول 85% از مسائلی که قرار هست توی امتحان بیاد دقیقا در دست های شماست.

اکثر معلم ها و استادها، سوالات رو از موضوعاتی که سر کلاس مطرح کردند، طرح می کنند. بخصوص وقت هایی که سعی دارید برای یک آزمون با سوالات جای خالی آماده بشید، یادداشت های شما بیش از هر وقت دیگه ای اهمیت دارند. اگه شما توانایی این رو داشته باشید که حرف های معلم تون رو کلمه به کلمه یادداشت کنید، در حال حاضر تعدادی از عبارت های امتحان رو در مقابل خودتون دارید. خب بنابراین با این اطلاعاتی که دارید، چیکار باید کنید؟ چندتا استراتژی وجود داره که اون ها رو در ادامه می خونید.

 

استراتژی اول: یک کلمه رو حذف کنید

یک نکته خیلی خوب در مورد این استراتژی این هست که؛ شما رو برای پاسخ دادن به انواع سوالات آماده می کنه. شما به زودی متوجه میشید که این روش پاسخ دادن به هر سوالی رو چه تشریحی و چه جای خالی، برای شما آسون می کنه.

 1. یادداشت های کلاسی تون رو بخونید و زیر اصطلاحات جدید، تاریخ های مهم، عبارات با اهمیت و نام افراد مهم رو خط بکشید.
 2. اون جمله ای که در اون یکی از موارد بالا رو پیدا کردید، در پرانتز قرار بدید.
 3. یک کاغذ سفید بردارید. هر کدوم از جملات بالا رو در اون بنویسید و کلمات کلیدی رو حذف کنید.
 4. هر جایی که کلمه یا عبارت کلیدی باید نوشته بشه رو خالی بذارید.
 5. در بالای اون صفحه که جملات کلیدی رو به اون منتقل کردید و یا در یک صفحه سفید دیگه، کلمه ها و عباراتی که جا انداختید رو بنویسید، اونها به عنوان کلید سوالات به شما کمک می کنند.
 6. جملات رو بخونید و سعی کنید جواب های صحیح رو برای جاهای خالی پیدا کنید؛ جواب ها رو با یک مداد کم رنگ بنویسید. اگه نیاز شد به یادداشت هاتون مراجعه کنید.
 7. جواب هاتون رو پاک کنید و دوباره از خودتون امتحان بگیرید. این کار رو تکرار کنید تا وقتی که به راحتی بتونید همه ی فضاهای خالی رو پر کنید.
 8. برای اطمینان بیشتر، پاراگراف های مرتبط با هر موضوع رو در کتاب درسی تون هم بخونید تا عبارت و کلمه ی مهمی از قلم نیفته.
 9. این کار رو برای هر بخش از مطالب انجام بدید تا جایی که به راحتی بتونید به تمام سوالات جاخالی ای که طراحی کردید، پاسخ صحیح بدید.

استراتژی دوم: از لاک غلط گیر استفاده کنید

شما در این روش می تونید برای خودتون برگه های تمرینی ایجاد کنید که میشه چندین بار ازشون استفاده کرد. خوبی این روش این هست که شما می تونید در طول سال و به مرور همراه با کلاس این برگه ها رو برای خودتون ایجاد کنید و هم در امتحان های کلاسی و هم امتحان های میان ترم و پایان ترم از اون ها استفاده کنید.

 1. از برگه های یادداشت و یا برگه های کتابتون کپی بگیرید.
 2. کلمات کلیدی، تاریخ ها و تعریف های مهم رو با لاک غلط گیر پاک کنید.
 3. حالا اون صفحه رو که جای عبارات مهم اون خالی شده رو در یک کاور پلاستیکی بذارید.
 4. از یک لاک غلط گیر یا ماژیک نوک ریز برای پر کردن جاهای خالی از روی کاور پلاستیکی استفاده کنید. شما به راحتی می تونید اون کاورها رو عوض کنید و چندین بار از نمونه سوالاتی که ایجاد کردید، استفاده کنید.

این رو به یاد داشته باشید که هر چی در حین مطالعه کردن فعال تر باشید، اطلاعات بیشتری رو یاد می گیرید و به ذهن می سپارید. هر دفعه که برای امتحان آماده میشید سعی کنید از روش های متفاوت و متنوع استفاده کنید. به روش های درس خوندن تون تنوع بدید تا باعث انگیزه بیشتر و یادگیری بهتر بشه. وقتی که قرار هست برای یک امتحان مهم آماده بشید به خودتون این فرصت رو بدید تا از روش های مختلف استفاده کنید، تا زمانی که موثرترین روش رو پیدا کنید.

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *