هوش هیجانی و 6 رکن اصلی آن

احتمالا همه ی ما در بین همکارانمون یا در زندگی شخصیمون افرادی رو می شناسیم که بلدند به حرفامون گوش بدن و بهمون کمک کنن که بیشتر احساس امیدواری کنیم و نسبت به زندگی خوش بین باشیم. حتما شما افرادی رو می شناسید که بلدند عواطفشون رو کنترل کنند. شما گاهی خودتون رو در معرض آزار و اذیت قرار می دید و آرزو میکنید که توانایی کنترل احساساتتون رو داشته باشید. آگاهی احساسی شما و توانایی کنترل عواطفتون میتونه موفقیت و شادی شما رو در مراحل مختلف زندگی تون تعیین کنه. افزایش هوش هیجانی اثر مستقیم و مثبت روی سطح انرژی و آگاهی شما داره.

تعریف هوش هیجانی

هوش هیجانی، توانایی تشخیص احساسات شماست، فهمیدن اون چیزی که احساستون بهتون میگه و درک این که احساسات شما چه تاثیری روی اطرافیانتون میذاره. افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند، توانایی کنترل رفتارشون رو دارند و در شناخت و مدیریت احساسات خودشون و دیگران موثرتر عمل می کنند. بنابراین هوش هیجانی یعنی تاثیر گذاری بین فردی، هرچی تاثیرگذاری شما روی افراد بیشتر باشه، شما موفق تر خواهید بود.

6 رکن اصلی هوش هیجانی

اگه شما قصد دارید هوش هیجانی تون رو افزایش بدید، پس نیازه که 6 رکن اصل اون و تاثیرات اون ها رو بدونید.

1. خودآگاهی

خودآگاهی به عنوان هسته ی اصلی هوش هیجانی، این توانایی رو داره که به شما بگه در طول روز چه احساساتی دارید، شما چه کسی هستید و همین طور بهتون کمک کنه مهم ترین تصمیمات زندگی تون رو بگیرید. یک راه برای افزایش هوش هیجانی اینه که در زمان حال زندگی کنید، احساسات، باورها و افکارتون رو روی کاغذ بنویسید. با انجام این کار شما یک چشم انداز از اینکه “چه کسی هستید؟”، “چه چیزی می خواید؟” و چرا اون چیز رو می خواید؟” در مقابلتون خواهید داشت. یاد بگیرید دامنه لغات احساسی تون رو با توصیف کردن کامل احساساتتون و روی کاغذ آوردن اون ها، گسترش بدید.

دونستن اینکه احساساتتون رو چجوری بیان کنید اغلب در مدیریت مناسب و صحیح احساساتتون بهتون کمک میکنه. سکوت و مدیتیشن می تونه تاثیرات خوبی روی شما داشته باشه. در سکوت بشینید و سعی کنید با درونتون ارتباط برقرار کنید و به خودتون، زندگیتون و تغییراتتون فکر کنید.

2. همدلی

همدلی یک مهارت قدرتمند و یک نیاز ضروری برای افزایش هوش هیجانی به حساب میاد. شما با تقویت مهارت همدلی در خودتون، میتونید به دیگران نزدیک تر بشید، و حمایت اون ها رو برای مواقعی که بهشون نیاز دارید بدست بیارید. و به طور بالقوه از ایجاد خسارت در زندگی حرفه ای و شخصی تون جلوگیری کنید. همدلی به عنوان دومین حس مهم در بدست آوردن چیزهایی که می خوایم شناخته شده. وقتی که شما به دیگران بفهمونید اون ها رو درک می کنید، می تونید احترام اون ها رو بدست بیارید. کاملا هوشیار باشید و با دقت به حرف هایی که دیگران به شما میگن، گوش بدید. هر چی که شما با مردم همدل تر باشید، عمیق تر و بهتر می تونید احساسات اون ها رو درک کنید.

3. خود کنترلی

همه ی انسان ها تمایل دارن که با چند نفر از افراد مورد اعتمادشون رابطه ی دوستانه و صمیمی داشته باشن. با این حال بخشی از رشد شخصیتی ما با یادگیری مهارت های جدید از روابط جدید، شکل می گیره. اگه شما یاد بگیرید احساساتتون مخصوصا انگیزه هاتون رو کنترل و مدیریت کنید، اونوقت شما می تونید خودتون رو برای خود مدیریت احساسی آماده کنید.

خود کنترلی کلمه ایست که برای افرادی به کار میره که خودشون به مرحله ای رسیدن که کنترل احساسات و عواطفشون رو دارن و نیاز نیست که یک عامل بیرونی اون ها رو کنترل کنه؛ این افراد قبل از انجام دادن هر کاری اول فکر میکنن. توانایی “نه” گفتن رو دارن و میتونن افکارشون رو جوری هدایت کنن که احساساتشون در کنترلشون باشه. این افراد به اندازه کافی از خودشون آگاهی دارند، نقاط قوت و ضعفشون رو میدونن و با صراحت و صداقت اون ها رو می پذیرن. افرادی که دارای هوش هیجانی هستند تلاش میکنن که احساسات، افکار و با باورهاشون رو در زمان مناسب با افراد شایسنه و مطمئن در میان بذارن یعنی اون ها اجازه میدن که دیگران در مورد اون ها بدونن و بفهمن که در چه جایگاهی هستن.

4. انگیزه

افرادی که دارای هوش هیجانی هستن به طور کلی شخصیت با انگیزه ای دارن. اون ها مایل هستن تا نتایج فوری برای ایجاد موفقیت رو در درازمدت به تعویق بندازن. اغلب آدم ها با دانش احساسی شون تصمیم میگیرن که این منجر به گرفتن تصمیمات ناقص و مبهم میشه. این در حالی هست که افراد دارای هوش هیجانی بهترین تصمیم گیرنده ها هستن، چون اونها می دونن کی باید به شهودشون اعتماد کنن.

افراد انتقاد پذیر، انتقادات رو با روی خوش می پذیرن و میدونن کی و چجوری از اون ها برای بهبود کارشون کمک بگیرن. افرادی که دارای هوش هیجانی هستند، می دونن که کی از انتقادات بهره ببرن و کی به اطلاعات احساسی خودشون متکی باشن. اون ها انگیزه ی کافی برای روبرو شدن با مشکلات رو دارن و سعی میکنن با روش های منطقی اونها رو حل کنن. همچنین افراد دارای هوش هیجانی به دلیل داشتن انگیزه، در شغل و حرفه خودشون موفق تر و کارآمد تر هستند.

5. مهارت های اجتماعی

راه دیگر برای افزایش هوش هیجانی این هست که بتونید به آسانی صحبت کنید و با دیگران ارتباط برقرار کنید. داشتن مسئولیت اجتماعی نشان می دهد که شما واقعا به دیگران اهمیت می دهید و  تنها به فکر سود شخصی خودتون نیستید. اشخاصی که تمرکزشون رو روی رشد و توسعه ی افراد دیگه میذارن و به اون ها بیشتر از خودشون اهمیت میدن هم تمرین مناسبی برای هوش هیجانی شون حساب میشه و هم اینکه نشان دهنده ی فروتنی اونهاست. فروتنی یک خصلت فوق العادست چون شما می تونید به دیگران نشون بدید، در حالی که یکی از افراد تیم یا گروه هستید مسولیت کارهای خودتون رو می پذیرید. داشتن هوش هیجانی بالا به شما مهارت های اجتماعی رو میده که میتونید احساسات دیگران رو هم مدیریت کنید.

6. شادی

افزایش هوش هیجانی شامل این هم میشه که شما بدونید کی باید شاد، ناراحت، هیجان زده، مضطرب یا گوش به زنگ و هوشیار باشید. متاسفانه تعداد خیلی کمی از مردم هستن که می دونن چه جوری شادیشون رو کنترل و مدیریت کنن و یکی از دلایل اون هم اینه که اون ها شادی خودشون رو وابسته به مادیات و یا کادوهایی که از دیگران دریافت میکنند، می دونن.

به طور کلی افراد دارای هوش هیجانی بالا، افراد شادی هستن و شادترین اونها بخشنده ترین اونهاست. آدم های شاد، خوشبختی رو به وضوح مثل یک درخشش گرم و پایدار در درونشون احساس میکنن. افراد شاد در انجام کارهاشون خیلی موفق تر از افراد ناراحت و افسرده هستند. پس خیلی مهمه که بدونید افراد دارای هوش هیجانی بالا، هنگام انجام وظایف، توانایی کنترل احساساتشون و انگیزه ی لازم برای پیدا کردن راه حل برای مشکلات رو دارن. به یاد داشته باشید که تقسیم کردن شادی با دیگران هیچ هزینه ای نداره ولی در عوض اون چیزی رو که بدست میارید خیلی ارزشمنده.

برای بالا بردن هوش هیجانی خودتون، ضروریست که سعی کنید این شش رکن اصلی رو در زندگیتون با هم ترکیب کنید. در اون صورت نه تنها از این به بعد خودتون رو برده احساساتتون حس نمی کنید بلکه این توانایی رو به دست میارید که از این به بعد روابط معنادار و صمیمی ای رو در زندگی و محیط کارتون ایجاد و حفظ کنید.

منبع: lifehack

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *