هم از تعطیلات لذت ببرید و هم درس بخوانید

وقتی که در تعطیلات هستید ممکن است تمام وقت خود را برای تفریح و گردش بگذارید و از درسهای خود غافل شوید و زمانی که تعطیلات به پایان برسد درسهایی را که قبلا خوانده اید را فراموش کنید. می توانید در تعطیلات با یک برنامه ریزی دقیق هم به مطالعه خود بپردازید و هم تعطیلات خوبی را سپری کنید. برای اینکه چنین موقعیت هایی را به خوبی بگذرانید می توانید با ما همراه باشید.

یک برنامه برای مطالعه تنظیم کنید

1. یک روز برای استراحت و خوشگذرانی در نظر بگیرید. در این یک روز به خودتان برسید و فیلمهایی را که دوست دارید تماشا کنید و بخوابید و یا فعالیت هایی را که به آنها علاقمند هستید را انتخاب و با دوستان خود بازی کنید. هر کاری را که دوست دارید در این یک روز انجام دهید. استراحت به ذهن شما کمک می کند تا بعدا مطالعه سودمندی داشته باشید.

2. یک لیست از تمام کارهایی را که باید در تعطیلات انجام دهید تهیه کنید. این تکالیف را بر روی یک تکه کاغذ نوشته و جلوی دید خود نگه دارید، تا مرتب به آن نگاه کنید و کارهایی را که باید برای رسیدن به هدفتان انجام دهید را به خودتان یادآوری نمایید.

3. موضوعات و مطالب را اولویت بندی کنید. باید بدانید کدام مطالب سخت تر و مهم تر می باشد. به عنوان مثال، اگر شما مجبور به نوشتن یک مقاله یا گزارش کاری هستید، ابتدا این کار را انجام دهید تا دچار اشتباه نشوید. بنابراین مطالب نوشتنی را در ابتدای لیست خود قرار دهید. برای تکالیف خود یک دستورالعمل آماده کنید و از آن پیروی نمایید. افرادی به فکر مطالعه هستند که به دنبال بهبود حافظه ی خود هستند، می تواند این مطالعه سخت یا آسان باشد.

4. یک دستور کار برای مطالعه خود آماده کنید. برای خود یک تقویم تهیه و در آن یادداشت کنید که در چه روزهایی قصد خواندن چه درسهایی را دارید و در جلوی دید خود قرار دهید تا حواستان به آن باشد و درسی را فراموش نکنید. شما مجبور نیستید که دقیقا مانند این تقویم جلو بروید، اما تنظیم یک روال به شما کمک خواهد کرد تا از به تعویق انداختن آنها جلوگیری کنید.

  • یک ساعت را برای مطالعه در نظر بگیرید و بین ساعت استراحت و مطالعه تعادل برقرار کنید تا از خسته شدن خود در هنگام درس خواندن جلوگیری کنید. شما می توانید بعدا زمانی را به آن اضافه کنید.
  • سعی کنید فعالیت های سرگرم کننده مانند بازی های ویدئویی را در زمان استراحت خود قرار دهید. این کار می تواند مانند یک پاداش بر روی مطالعه شما تاثیر گذار باشد.
  • تا می توانید زمان مطالعه را در بهترین مواقعی که بیشترین یادگیری را دارید قرار دهید. اگر صبح زود درس خواندن برایتان راحتتر است و بهتر متوجه می شوید در صبح مطالعه کنید و مطالب کم اهمیت تر را در بعد از ظهر بخوانید.

5. به اتفاقات آینده توجه کنید. اگر می دانید موضوعی آنقدر سخت است که امکان شکست در آن برای شما وجود دارد، به مطالعه بیشتر آن بپردازید و بیشتر مورد بررسی قرار دهید. اگر موضوعی دشوار است، شکست فرصتی برای بیشتر دانستن درباره ی آن موضوع را در اختیارتان قرار خواهد داد. در صورت درک نکردن یک موضوع به طور کامل در کلاس، مطالعه امکان فهم بهتر آن موضوع را برای شما ممکن خواهد کرد. کتابهای درسی خود را بخوانید و برای بهتر فهمیدن مسائل پیرامون آنها تحقیق کنید.

مطالعه موثر و مفید

1. یک مکان آرام را برای مطالعه انتخاب کنید. اگر در حال یا پذیرایی منزل خود درس می خوانید و از این موضوع ناراحت هستید و نمی توانید تمرکز کنید به اتاق خود بروید. اتاقی را انتخاب کنید که دارای نورکافی، دمای مناسب باشد. اگر مجبور شدید که برای مطالعه خانه را ترک کنید به یک مکان راحت مثل کتابخانه بروید.

2. در طول سفر می توانید مطالعه کنید. این که شما از مدرسه به خانه و یا به منزل پدر بزرگ و مادر بزرگ خود میروید، می توانید در ماشین مطالعه کنید. بجای اینکه به مکالمه بپردازید و حواستان را به جای دیگر ببرید می توانید به کمک یه هدست و گوش دادن به موسیقی مطالعه خود را انجام دهید.

3. در هنگام مطالعه از شبکه های اجتماعی فاصله بگیرید. از براداران و خواهران خود خواهش کنید که در طول مطالعه مراعات حال شما را کنند و سرو صدا نکنند. شما می خواهید ایمیل خود را چک کنید و با این بهانه ساعت ها در کامپیوتر به جستجو میپردازید و درس خواندن را فراموش می کنید. بنابراین بهتر است که کامپیوتر خود را خاموش کنید. اگر حواس پرتی برای مطالعه یک مشکل باشد می توانید از برنامه های تلفن همراه برای رفع آن استفاده کنید.

4. مرزهایی برای دوستان و خانواده خود تنظیم کنید. زمانی که شما در خانه مشغول مطالعه هستید آنها دوست دارند که شما هم به جمع آنها بپیوندید و درس خواندن را ترک کنید. شاید یکم سخت باشد که از کنار آنها بودن دوری کنید اما اگر نیاز به مطالعه دارید بگذارید که آنها این موضوع را بفهمند.

  • به عنوان مثال، شما ممکن است تصمیم گرفته باشید که وقتتان را با خانواده یا دوستان خود بگذرانید و یک فیلم تماشا کنید، اما بهتر است که بعد از مطالعه کنار آنها بشینید و صحبت کنید.

5. همراه دوستان خود مطالعه کنید. اگر دوستی دارید که رشته تحصیلی آن شبیه شماست وقتتان را بگذارید تا مطالب را با او یاد بگیرید. از آنها کمک بگیرید و همراه آنها درس بخوانید تا یک مطالعه خوبی داشته باشید. درس خواندن با همدیگر به شما این امکان را می دهد که تمام معلومات خود را ترکیب کنید و در نهایت برایتان لذت بخش باشد. اگر می دانید که دوست شما یک پشت گوش انداز است از مطالعه کردن در کنار او دوری کنید.

6. بایستید و حرکت کنید. وقتی مدت زمانی را نشسته اید سعی کنید حالتتان را تغییر دهید و کمی راه بروید. به بیرون از منزل بروید و قدم بزنید. می توانید به پارک، خیابان یا اطراف ساختمان و یا کتابخانه بروید و کمی پیاده روی کنید. این کار به شما کمک می کند تا مطالبی را که خوانده اید در ذهن خود تجزیه و تحلیل کنید.

7. برای خود پاداشی را در نظر بگیرید، این کار باعث می شود که برای انجام کار یا مطالعه انگیزه بگیرید. فکر کنید که چگونه می توانید یک جایزه برای کارهای خود در نظر بگیرید. هنگامی که مطالعه می کنید چیزهای لذت بخش مانند خوردن یک شیرینی، تماشای فیلم و یا خوردن یک لیوان نوشیدنی مورد علاقه را برای تشویق کردن خود در نظر داشته باشید. اگر کاری را انجام ندادید به خود پاداش ندهید. برای خود پاداش در نظر بگیرید تا انگیزه بیشتری برای ادامه تحصیل و مطالعه پیدا کنید.

8. آرامش خود را حفظ کنید. به جای اینکه خود را غرق تحصیل و مطالعه کنید می توانید از تعطیلات لذت ببرید. وقت خود را با خانواده و انجام فعالیتهای سرگرم کننده بگذارید. انجام فعالیت های جذاب و سرگرم کننده بین مطالعه می تواند سودمند و مفید باشد. همچنین این امکان را می دهد که ذهن شما برای درس بعدی آماده شود. مهم است که بین مطالعه خود استراحت کنید. اگر در حین مطالعه احساس کردید که دیگر مطلبی را متوجه نمی شوید سرعت درس خواندن را کاهش دهید.

9. به برنامه هایی که در زمان مدرسه انجام میدادید برگردید. شما ممکن است وسوسه شوید که عادت های بد مانند دیر از رختخواب بلند شدن را ادامه دهید، اما در یک هفته مانده به پایان رسیدن تعطیلات شروع به تمرین کردن عادت های خوب و کنار گذاشتن عادتهای بد کنید. برای اینکه به موفقیت برسید باید یک ساعت معقول به رختخواب بروید.

منبع: wikihow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *