11 نکته برای نحوه ی ارائه ی پایان نامه

آیا فکر کردن به ارائه یک گزارش شفاهی، شما رو پریشان میکنه؟ اگه اینجور هست، بدونید که شما تنها نیستید. شوخی نمی کنم، مردم در هر سن و شغلی که باشن چنین احساسی رو دارند. خبر خوب اینه که راه های زیادی وجود داره که شما بتونید در حین صحبت کردن سر کلاس احساس آرامش بیشتری داشته باشید. در ادمه نکاتی ذکر میشه که به شما کمک می کنه با آرامش بیشتری سر کلاس و در مقابل بقیه دانش آموزان صحبت کنید. این نکات برای کلاس هایی مثل انشا و ارائه مقاله های کلاسی خیلی برای شما مفید خواهد بود.

1. گزارش تون رو جوری بنویسید که خوب شنیده بشه

بین مفهوم کلمات وقتی که اون ها رو در ذهنتون می خونید با وقتی که اون ها رو با صدای بلند می خونید، تفاوت وجود داره. شما این رو وقتی متوجه میشید که می خواید اون چیزی رو که نوشتید رو با صدای بلند بخونید و تمرین کنید، اون وقت می بینید که چقدر بعضی از کلمات عامیانه یا رسمی هستند. پس حواستون باشه جوری بنویسید که شنونده رو تحت تاثیر قرار بده.

2. گزارشتون رو با صدای بلند تمرین کنید

این نکته خیلی مهم هست. بعضی از عبارات هستند که ممکنه شما نتونید اون ها رو به خوبی ادا کنید، حتی اگه خیلی آسون به نظر برسند. وقتی که می خواید تمرین کنید، با صدای بلند بخونید و هرجایی که عبارات، مناسب با ریتم جملات شما نبودند، اونها رو تغییر بدید.

3. صبح روزی که قراره ارائه داشته باشید، نوشیدنی گازدار نخورید

مخصوصا اگه قراره ارائه خیلی مهمی داشته باشید، حتما صبحانه مغذی و کامل بخورید، از خوردن نوشابه و نوشیدنی های گازدار اجتناب کنید، نوشیدنی های گازدار باعث میشن که دهان شما خشک بشه و در حین ارائه احساس تشنگی کنید. همچنین خوردن کافئین زیاد، باعث پریشان شدن اعصابتون میشه و شما رو مضطرب نشون میده. سعی کنید آبمیوه های طبیعی بخورید.

4. لباس های مناسب و کافی بپوشید

وقتی شما نمی دونید محل کلاس ممکنه سرد یا گرم باشه پس بهتره برای هر کدوم از اونها آماده باشید. چندتا لباس بپوشید که در صورت گرم بودن بتونید از تعداد اونها کم کنید. شما باید پیش بینی همه چیز رو کنید تا عاملی برای ایجاد حواس پرتی و ایجاد اضطراب براتون وجود نداشته باشه.

5. وقتی که در مقابل جمع ایستادید،چند لحظه مکث کنید

چند لحظه به خودتون فرصت بدید تا افکارتون رو متمرکز کنید و آرامش لازم رو بدست بیارید. از اینکه قبل از شروع، چند لحظه سکوت کنید، نترسید. چند لحظه به نوشته ها و یادداشت هاتون نگاه کنید. اگه قلبتون داره به شدت می تپه، بهش فرصت بدید تا آروم بشه، اینجوری خیلی حرفه ای تر به چشم میاید.

6. اگه در شروع صحبت، صداتون لرزان بود، کمی مکث کنید

گلوتون رو صاف کنید. اگه امکانش برای شما وجود داره کمی آب بنوشید. چندتا نفس عمیق بکشید بعد دوباره شروع کنید.

7. بر روی یکی از افراد انتهای کلاس، تمرکز کنید

خیلی مهم هست که در حین ارائه به جای اینکه سرتون رو پایین بندازید و به زمین نگاه کنید، به چشم حاضرین نگاه کرده و صحبت کنید. اگه براتون سخته و مضطربتون می کنه فقط به یکی از افراد انتهای کلاس نگاه کنید. این کار تاثیر آرامش بخشی داره. ممکنه احساس کنید شاید اینجوری عجیب و غیر عادی به نظر بیاید ولی این طور نیست.

8. اگه در جلوی شما میکروفون هست، با اون صحبت کنید

خیلی از سخنرانان برای بهتر صحبت کردن، از این روش استفاده می کنند. روی میکروفون تمرکز می کنند  و وانمود می کنند که خودشون تنها آدم توی اتاق هستند. این روش خیلی خوب جواب میده.

9. در لحظه غرق بشید

تصور کنید که شما یک آدم خیلی حرفه ای و در حال سخنرانی در یک برنامه تلویزیونی هستید. این فکر به شما اعتماد بنفس خوبی میده.

10. برای گفتن ” نمیدونم” خودتون رو آماده کنید

اگه حاضرین جمع از شما سوالی پرسیدند که جوابش رو نمی دونستید، دچار اضطراب و نگرانی نشید و از گفتن کلمه ی نمیدونم نترسید. یا می تونید بگید: سوال خیلی خوبی بود بعدا برای پیدا کردن جوابش تحقیقاتی انجام میدم.

11. یک پایان خوب برای ارائه تون آماده کنید

از اینکه در انتهای گزارش، دست پاچه بشید و ندونید که چجوری حرف هاتون رو تموم کنید، اجتناب کنید. به عقب برنگردید و من و من نکنید. می تونید با جمله ی ” خب فکر می کنم این تمام چیزی بود که باید می گفتم” ارائه رو تموم کنید.

چند نکته مهم

  • در مورد موضوعی که قراره حرف بزنید، اطلاعات کافی کسب کنید.
  • اگه براتون ممکنه تمرین کنید و از خودتون فیلم بگیرید، ببینید در حین ارائه چجوری به نظر میاید.
  • در روز ارائه از یک تیپ جدید و پوشیدن لباس های جدید خودداری کنید چون می تونه وقتی در مقابل جمع قرار گرفتید، باعث ایجاد اضطراب در شما بشه.
  • کمی زودتر در محل، حاضر بشید تا بتونید از فرصتی که دارید برای آروم شدن تون بهره ببرید.
  • یک خط قابل توجه و جذاب برای انتهای سخنرانی تون آماده کنید.

چیزهایی که برای یک ارائه موفق نیاز دارید:

  • سه روز زمان، برای تمرین کردن
  • یک دستگاه ضبط کننده صدا
  • چندلایه لباس مناسب
  • یک مقاله عالی برای ارائه دادن

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *