5 نکته برای اینکه به راحتی “نه” بگویید

گاهی اوقات بعضی از آدمها هستند که هرگز نمی توانند به کسی “نه” بگویند، بخاطر اینکه این افراد در نزد خود احساس گناه می کنند. در این میان ممکن است مردم بخواهند از این احساس شما و خوب بودنتان سوء استفاده های زیادی بکنند. سعی کنید تا می توانید از انجام این کار دوری کنید و یاد بگیرید که چگونه بدون آنکه عذاب وجدان داشته باشید به دیگران نه بگویید. با هم چند نکته برای اینکه راحت تر بتوانید نه بگویید بدون اینکه احساس گناه کنید را مرور می کنیم.

1. به خود یادآوری کنید که همیشه نمی توانید برای دیگران خوب باشید

گاهی اوقات دلیل اصلی احساس ناراحتی و گناهی که بعد از گفتن “نه” به کسی سراغتان می آید این است که فکر می کنید وظیفه دارید با تمام افرادی که در اطرافتان هستند خوب باشید. سعی کنید همیشه به خودتان یادآوری کنید که این وظیفه ی شما نیست که با همه ی افراد خوب باشید. تعداد کمی از افراد هستند که باید با آنها به خوبی رفتار کرده و در نظر آنها خوب باشید: همکاران و مدیران شرکتی که در حال کار با آنهایید، همسر و همچنین خانواده تان هستند. اگر به غیر این تعداد محدود به کسانی دیگری در شرایط مختلف بابت موضوعی نه بگویید، دلیلی برای ناراحتی و غذاب وجدان وجود ندارد.

2. به زمانهایی فکر کنید که دیگران به شما “نه” گفتند

دلیل آنکه شما از اینکه به کسی نه بگویید احساس گناه می کنید این است که، دوست ندارید درخواست شخصی کسی را رد کنید؟ در چنین شرایطی سعی کنید به تمام زمانهایی که آنها درخواستهای شما را رد کرده اند و به شما نه گفتند فکر کنید. این یک واقعیت است که اگر دیگران میتوانند در باره ی موضوعی به شما “نه” بگویند، پس شما هم می توانید چنین رفتاری را انجام دهید. هیچ دلیلی وجود ندارد که وقتی شما به کسی پاسخ نه دادید احساس بدی پیدا کنید، زیرا به احتمال زیاد ممکن است بعد از گذشت مدتی در شرایط مشابه آنها هم به شما چنین جوابی بدهند و درخواستتان را رد کنن.

3. مجبور نیستید دلایلتان را بابت جواب منفی خود بگویید

اگر وقتی که نه می گویید احساس می کنید انسان بدی هستید، به احتمال زیاد سعی می کنید دلایل و بهانه های زیادی را به جهت اینکه درخواست شخصی را رد کرده اید بیاورید. اگر می خواهید از عذاب وجدان راحت شوید باید این کار را کنار بگذارید. هر شخصی برای نه گفتن خود دلایلی دارد و نیازی به عذرخواهی و توضیح دلایل کارش ندارد. این مسئله را در ذهن نگه دارید تا هر زمان که احساس ناخوشایندی به سراغتان آمد، مجبور نباشید که عذر و بهانه بیاورید.

4. برای نه گفتن خود را آماده کنید

اگر شما عادت به نه گفتن ندارید، ممکن است که برای چند بار اول احساس ناخوشایندی داشته باشید. میتوانید از قبل چنین شرایطی را در ذهن متصور شده تا بتوانید در صورت پیش آمد با آن رفتار مناسبی داشته باشید. به عنوان مثال، اگر دوستتان قصد دارد که ماشین شخصیتان را قرض بگیرد، ‌قبل از اینکه با او ملاقات کنید نه گفتن را با خود تمرین کنید. فکر کنید که چگونه می توانید درخواست او را رد کنید و اگر قبول نکنید دوستتان چه واکنشی در مقابل صحبت شما نشان خواهد داد. این تفکرات به شما کمک می کند تا از قبل آماده باشید و پاسخ های بهتری را برای آن زمان به ذهن بسپارید.

5 . منطقی برای “نه” گفتن داشته باشید

موقعیت های خاصی ممکن است پیش بیاید که باید منطق و استدلالی پشت نه گفتن شما وجود داشته باشد. به عنوان مثال شما به یک دلیل قانع کننده ای برای نه گفتن به رئیس خود یا همکارانتان در محل کار نیاز دارید. شما نمی توانید به رئیس خود نه بگویید زمانی که او تصمیم گرفته است که انجام کاری را به شما محول کند، فقط به این دلیل که شما حس انجام این کار را ندارید. شما باید برای او یک دلیل قانع کننده بیاورید تا به او بگویید که این کار را انجام نمی دهید، مثلا بگویید که وقتتان را با یک پروژه ی دیگری که او به شما سپرده است پر کرده اید. در شرایط مشابه اگر دلیل قانع کننده ای داشته باشید، هرگز احساس گناه و عذاب وجدان نمی کنید.

منبع: magforliving

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *