نکاتی برای بهتر یاد گرفتن درس شیمی

کلاس شیمی احتمالا یکی از اون کلاس هایی هست که هم دوستش دارین و هم ازش میترسین. در بیشتر دانشگاه های معروف، دانشجوها باید حداقل یک دوره شیمی بگذرونن تا بتونن فارغ التحصیل بشن یعنی یک پیش نیاز برای فارغ التحصیلیشون محسوب میشه. اگه میخواین در حرفه ی پزشکی یا مهندسی یا در یکی از رشته های علوم طبیعی فعالیت داشته باشین، شما نیاز دارین که حداقل یک دوره شیمی رو قبل از فارغ التحصیلیتون بخونید. شیمی برای بیشتر افراد یک موضوع چالش برانگیزه اما برای همه ضروری نیست. دلیل اصلی که بعضی از افراد نمی تونن با شیمی رابطه ی خوبی داشته باشن اینه که، نتونستن به روش درستی برای خوندن، دست پیدا کنن و نمی تونن مطالب رو درک کنن. ما اینجا چند روش و تکنیک اثبات شده ذکر کردیم که اگه اونا رو بکار ببرید، در خوندن و یادگیری شیمی پیشرفت میکنید.

قبل از کلاس، مرور و مطالعه داشته باشید

در روش یادگیری سنتی، دانشجو ها وقتی میان کلاس، استاد همه مطالب رو معرفی میکنه و مفاهیم مربوطه رو توضیح میده. بعد از کلاس، دانشجوها باید توی خونه یادداشت ها و نکاتشون رو مرور کنن و تمرین داشته باشن. یعنی در حقیقت بفهمن که چه چیزهایی رو در کلاس یاد گرفتن. وقتی هفته ی بعد میان سر کلاس، در حالی که سوالات زیادی درباره ی درس قبل دارن، باید آماده ی یادگیری نکات و مفاهیم جدیدتر باشن. مشکل این روش اینه که، بی تأثیره، مخصوصا برای درس هایی مثل شیمی. بهترین راه برای یادگیری شیمی اینه که، از قبل، مباحثی که قراره در این جلسه تدریس بشه رو مطالعه کنید. در این روش یادگیری، همه دانشجوها یا دانش آموزان از مبحث خبر دارن و میتونن در کلاس فعال باشن. این روش تدریس، در مدارس و دانشگاه های مختلف، یک روند رو به رشد رو ایجاد کرده.این روش به چند دلیل، مخصوصا برای یادگیری و تدریس شیمی مؤثره.
اول اینکه، باعث میشه دانش آموزان یا دانشجویان از قبل مطالبی رو که باید جلسه ی بعد تدریس بشه رو بخونن. دوم اینکه، وقتی به کلاس میان، با مطالب آشنا هستن و در هنگام تدریس، بهتر مطالب رو درک میکنن. همچنین اگه کسی مفاهیم رو متوجه نشده بود، میتونه در حین درس، سوال کنه. درنتیجه، زمان کلاس، یک زمان خیلی مؤثر برای یادگیریست. که دانشجوها و دانش آموزان دانسته هاشون رو افزایش میدن.

پیش خوانی و مرور قبل از کلاس، یکی از اثرگذارترین روش ها برای یادگیری شیمی است.

سعی کنید، مطالب رو درک کنید

مثل همه ی رشته ها، در رشته ی شیمی هم اطلاعات جدید زیادی برای یادگیری و حفظ کردن وجود داره. ابتدا باید روی درک مفاهیم اصلی و پایه تمرکز کنید. وقتی اصل مطلب رو فهمیدید، می تونین دنبال جزئیاتش برید و خیلی راحت تر، مطالب دیگه رو حفظ کنید. فقط این رو باید بیاد داشته باشید، مطالبی که باید درک کنید و بفهمید رو به هیچ وجه حفظ نکنید. همیشه بدنبال یادگیری و فهم مطالب باشید.

یادداشت برداری کنید

حضور منظم شما در کلاس و همچنین توجه کافی به درس، خیلی مهمه اما کافی نیست! در هنگام کلاس، یادداشت برداری کردن خیلی ضروریه و همچنین این یادداشت ها باید قابل فهم باشن. یادداشت برداری برای درس شیمی به چند دلیل خیلی اهمیت داره:

  • وقتی یادداشت برداری میکنید، مجبور میشین که فرمول ها و معادلات رو بنویسید و باید بدونید که نوشتن اون ها به شما کمک می کنه که بهتر یاد بگیرید و راحت تر به ذهن بسپارید.
  • یک یادداشت برداری خوب و مرور اون، به شما کمک می کنه که به راحتی متوجه بشید چه مطالبی رو یاد گرفتید و در مورد چه مطالبی به تمرین بیشتر نیاز دارید.
  • باید یک یادداشت سازماندهی شده و منظم داشته باشید که وقتی اونها رو برای امتحان مرور می کنید، براتون مؤثر و مفید باشه.
  • اگه یادداشت هایی که می نویسید، خوب باشه، راحت تر می تونید در مطالعه های گروهی مشارکت داشته باشید. هر چی یادداشت هاتون بهتر باشه، بهتر می تونید مطالب رو برای دوستاتون توضیح بدین.

بعد از هر جلسه، چند دقیقه رو به مرور یادداشت هاتون اختصاص بدین. و مطمئن بشید که همه ی مطالب و مفاهیم این جلسه رو فهمیدین. میتونید برای فهم بیشتر یادداشت هاتون، از کتاب درسی هم کمک بگیرید.

برای بهتر یاد گرفتن شیمی، هر روز تمرین کنید

یک کلید اساسی برای یادگیری و مطالعه ی درس شیمی، تمرین کردنه. وقتی یک قسمت از مطالب رو متوجه نمی شید و در مورد اون اشکال دارید؛ خیلی تمرین و تکرار کنید، معادله حل کنید، از فرمول ها استفاده کنید و…. . این باید جزو برنامه ی روزانتون بشه. شما اگه میخواین درس شیمی رو یاد بگیرید، باید هر روز زمان کمی رو ( تقریبا یک ساعت)، به خوندنش اختصاص بدید. دانش و دانسته های شیمی خودتون رو با مرور و کار کردن مشکلاتتون، آزمایش کنید. همچنین می تونید تست بزنید و از خودتون امتحان بگیرید. وقتی از خودتون آزمون می گیرید، به کلید آزمون نگاه نکنید. از کتاب درسی کمک بگیرید و مطلبی که متوجه نشدید رو دوباره بخونین تا مطلب براتون روشن بشه و به این فکر کنید که “چرا شما در این قسمت از کتاب مشکل دارید؟” آیا خودتون تمرین و تکرار نکردید یا استادتون نتونسته این مطلب رو به شما بفهمونه. وقتی مطلبی رو اشتباه متوجه شدید، اون رو در یک برگه بنویسید و اونقدر تکرارش کنید تا درستش رو یاد بگیرید.

به آزمایشگاه شیمی اهمیت بدید

آزمایشگاه یکی از قسمت های مهم درس شیمی هست. پس اهمیت دادن به آزمایشگاه شیمی خیلی مهمه. نباید فرصت هاتون رو از دست بدید و وقتتون رو با صحبت کردن یا سرگرم کردن خودتون در آزمایشگاه شیمی، بیهوده هدر بدید. آزمایشگاه به شما کمک میکنه تا مشکلات و ابهاماتی که براتون در کلاس ایجاد شده، برطرف بشه و بتونید مطالب رو بهتر درک کنید.

برای یادگیری درس شیمی از فلش کارت استفاده کنید

فلش کارت ها چیز جدیدی نیستن. اما برای خوندن درس شیمی میتونن خیلی مفید باشن. در درس شیمی نماد، فرمول و واژگان زیادی وجود داره که باید به درستی توضیح داده و بخاطر سپرده بشن. فلش کارت ها برای مطالعه ی این نماد های شیمیایی و فرمول ها و واژه های تخصصی شیمی و همچنین جدول تناوبی عناصر، مناسب هستن. شما اول باید فلش کارت های منظمی درست کنید. با این کار، میتونید خیلی راحت تر اونها رو بخاطر بسپارید.

به صورت گروهی مطالعه کنید

اگه گروهی و منظم شده درس بخونید، میتونین هر مبحث چالش برانگیزی مثل شیمی رو یاد بگیرین. این روش خوندن باعث میشه دانشجویان شیمی، نظرات و بینش خودشون رو بگن، ایده هاشون رو بیان کنن، مفاهیم سخت و مطالبی که یاد گرفتن رو برای هم توضیح بدن و همچنین یادداشت هاشون رو در اختیار هم بذارن و… . در اینجا چند نکته برای مطالعه ی گروهی اثر گذار براتون ذکر میکنم:

  •  افراد گروه، بین 3 تا6 نفر باشن.
  • همه ی اعضای گروه باید برای درسی که میخوان باهم مطالعه کنن، آماده باشن.
  • گروه باید برنامه ی زمانی و مکانی خاصی داشته باشه.
  • این جلسه گروهی باید حداقل بین 2 تا 3 ساعت طول بکشه.
  • باید روی مباحث درسی تمرکز بشه، نباید راجع به چیز های دیگه صحبت بشه.
  • باید در محیطی برگذار بشه که حواستون پرت نشه.

مطالب طولانی رو به چند قسمت کوچک تر تبدیل کنید

وقتی شیمی میخونید، مطالب رو به چند قسمت تقسیم کنین. اگرچه ممکنه این روش خوندن، خیلی کند و خسته کننده باشه ولی میتونه در یادگیری خیلی بهتون کمک کنه. در این روش، اول شما یک مفهوم رو درک میکنید، سپس میرین مطلب بعدی رو میخونید. در این صورت مطالب رو کم کم یاد میگیرید، اینجوری یادگیری خیلی راحت تر میشه.

برای یادگیری درس بخونید، نه برای نمره

برای یاد گرفتن شیمی، باید کاملا تمرکز داشته باشید. اگه دائما به فکر نمره باشید، نمی تونید روی یادگیری تمرکز کنین. یعنی در این صورت برای فهمیدن موضوع، درس نمیخونید. اگه شما روی فهم مطالب اصرار داشته باشین، حتما نمره ی خوبی هم بدست میارید. شما باید در پایان روز، بسنجید که چی یاد گرفتین و یاد گرفتن شماست که اهمیت داره.

مثل بقیه ی درس های چالش برانگیز، مثل زیست شناسی، برای شیمی هم باید سخت کار کنید و این کلید موفقیت و یادگیریه.

منبع: educationcorner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *