5 نکته برای نوشتن رزومه ی خوب

رزومه در واقع مانند یک بلیط برای ورود شما به دنیای اشتغال است. اگر نوشتن رزومه را بلد باشید شانس بیشتری برای دعوت به یک مصاحبه را خواهید داشت. قدرت انجام یک مکالمه ی قوی در جلسه ی مصاحبه بخش دیگری از ماجراست، اما ابتدا باید مطمئن شوید که آیا رزومه ی قابل توجهی برای جذب کارفرمایان ارائه کرده اید یا نه. ممکن است تجارب خوب و بد متفاوتی را در مسیر استخدامتان پشت سر بگذارید، اما شما باید خودتان را طوری در رزومه معرفی کنید که کارفرمایان بعد از خواندن آن مشتاق دیدار و مصاحبه با شما شوند. در ادامه چند نکته موثر و مفید را برای نوشتن یک رزومه خوب بیان کردیم.

1. محتوای رزومه را اولویت بندی کنید

ابتدا در نظر بگیرید که چه مواردی را می خواهید در بالای صفحه قرار دهید و کدام یک از موضوعات را در پایین مینویسید. نظم در نوشتن یک رزومه و لیست کردن مهارت های کلیدی مهمترین مساله در بدست آوردن شانس مصاحبه ی حضوری است. اگر محتوای رزومه خود را اولویت بندی نکنید، ممکن است فرصت های خوبی را از دست بدهید و کارفرمایان به رزومه ی شما اعتنایی نکرده و آن را نادیده بگیرند.

2. مختصر و مفید اما دقیق بنویسید

سعی کنید رزومه خود را بسیار مختصر بنویسید و از بکار بردن جملات طولانی خوداری کنید، چون کارفرمایان وقت لازم برای خواندن و درک جملات طولانی را ندارند. با این کار ممکن است حذف بخش های مهم رزومه خود شوید، بنابراین باید رزومه خود را کوتاه بنویسید. تا میتوانید از کلمات کلیدی در رزومه خود استفاده نمایید. به جای نوشتن من به یک مدیر حسابداری یاری میرساندم و در ساده کردن کارهای شرکت کمک می کردم، بنویسید:

  •  کمک حسابدار بوده ام
  • تسهیل کننده ی امور جاری

3. از یک الگوی جذاب برای نوشتن استفاده کنید

سعی کنید ترفندی را به کار ببرید تا با اولین نگاه کارفرمایان را به رزومه خود مجذوب کنید و ناخودآگاه تصمیم بگیرند که رزومه ی شما را به طور کامل مورد بررسی قرار دهند. مطمئن شوید که از یک الگویی استفاده کرده اید که در عین جذابیت به هیچ وجه زمخت و طولانی نیست. به جای استفاده از رنگهای بسیار زیاد در رزومه خود، سعی کنید به محتوای آن زیبایی بخشیده و متنی چشم نواز برای آن برگزینید. با این کار افرادی که به آن نگاه میکنند علاقه مند به مطالعه ی آن میشوند و این همان چیزیست که شما میخواهید.

4. برای هر کار یک رزومه تعریف کنید

رزومه شما نمی تواند در یک زمان برای در خواستهای کاری مختلف ارسال شود. بدیهی است که باید تلاش کنید تا برای هر زمینه کاری یک رزومه ی یک رزومه ی خاث طراحی نمایید. بنابراین آن را اصلاح کنید و نسبت به هر یک از مشاغلی که در نظر دارید یک رزومه آماده و ارسال نمایید. در حالی که یکی از مهمترین موارد مورد نیلز شما داشتن خلاقیت است، اما باید برای خلق یم رزومه ی قوی قدرت نگارش بالایی هم داشته باشید. باید مهارت تغییر در روند یک رزومه را نسبت به عناوین مختلف شغلی داشته باشید و بتوانید از کلمات کلیدی مختلف در آنها بهره ببرید تا برای درخواست شغلی شما مناسب باشد.

5. رزومه ی خود را جعل نکنید

نکته ای که در نوشتن یک رزومه مهم استٌ صداقت شما در نگارش متن آن است. شما ممکن است زبان نوشتاری خود را تغییر بدهید و از کلماتی که قدرت جذب بیشتری دارند استفاده کنید تا رزومه خود را جذاب نمایید. اما باید بدانید که آنچه در رزومه توسط افراد گوناگون مورد بررسی قرار میگیرد، بنابراین بهتر است که یک رزومه خالی از ابهام بنویسید و در نوشتن آن کمال صداقت را به خرج دهید.

منبع: magforliving

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *