نمیتونم تصمیم بگیرم، چیکار کنم؟

ممکن است شما تصمیم گیری کنید و ندانید انتخاب درست چیست. زندگی به زمانهای مختلفی تقسیم میشود که ممکن است بر سر دو راهی انتخاب قرار بگیریم. در چنین شرایطی باید بتوان همه ی جوانب مثبت و منفی موضوع را سنجید، آنچه احساس میکنیم صحیح است را در نظر گرفت و به نظرات اطرافیان گوش داد تا بتوان تصمیمی گرفت که باعث خوشحالیمان شود. تصمیم گیری مهارت مهمی است که همه ی ما در زندگی کاری و شخصی باید اصول آن را بدانیم.

چرا نمیتونیم تصمیم بگیریم؟

ما در روز صدها تصمیم کوچک را میگیریم که شاید بسیار هم ناچیز هستند. چه موقع بیدار شویم، ورزش کنیم، چه چیزی بپوشیم، چه بخوریم، کجا برویم و خیلی چیزهای دیگر. اینها تصمیماتی اند که در مدت کوتاهی گرفته میشود چرا که بسیار آسان هستند. در واقع دلیل این سهولت آن است که نتایج این موضوعات هیچ تاثیری بر روی زندگی ما ندارند و آینده ی ما را تغییر نمی دهند. به طور مثال وقتی شما به سر کار میروید اینکه چی بپوشید شاید خیلی مهم نباشد اما اگر در آن روز یک مصاحبه ی بسیار مهم داشته باشید، انتخاب لباس شما یک تصمیم با اهمیت خواهد بود. اگر برای اتخاذ یک تصمیم چند روز وقت میگذارید و با خود درگیر هستید تا یک تصمیم درست بگیرید، باید این روند را متوقف کنید. هیچ گاه توصیه نمیشود که تصمیم دو وجهی بگیرید، فقط باید تمام جوانب مثبت و منفی را در نظر گرفت. سریع و به طور خلاصه تصمیم بگیرید و این افکار را به خاطر بسپارید.

  • تفکر بیشتر همیشه خوب نیست.
  • به بصیرت و جرات خود اعتماد کنید.
  • برای تصمیم گیری های خود زمان تعیین کنید.
  • قبول کنید نمیتوان همیشه همه چیز را داشت، گاهی وقتها مجبورید کمی توافق داشته باشید.
  • سرانجام تصمیماتی که مشخص شد اشتباه است، به یاد داشته باشید زندگی گاهی وقتها روی بدی نشان میدهد.

چگونه مهارت تصمیم گیری را بهبود ببخشیم؟

دانستن این ضعف که شما در تصمیم گیری مشکل دارید یک گام رو به جلوست. علائم را تشخیص دهید حتی اگر نمیتوانید آنها را بر طرف کنید. وقت آن رسیده که این مشکل را در خود برای همیشه حل کنید. عزم خود را جزم کنید و آنچه قدرت و جرات شما میگوید را دنبال کنید.

قانون 10/10/10 برای تصمیم گیری های سخت اما ضروری

یک نویسنده  ابزار ساده ای را اختراع کرد که میتواند در تصمیم گیری ها کمک کننده باشد. این ابزار قانون 10/10/10 است که توسط “welch” اختراع گردیده. او توصیه میکنه که در سه برهه ی زمانی متفاوت درباره ی تصمیماتی که داریم تفکر کنیم. درباره ی آن تصمیم چه حسی از حالا تا 10 دقیقه ی دیگر داریم؟ تا 10 ماه دیگر چطور؟ تا 10 سال دیگر چطور؟ این ابزار کمک میکند که همه چیز را با دید تازه ای ببینیم، و به این ترتیب مطمئنا اگر با پیش بینی درست تصمیم بگیریم پشیمانی پایان کار ما نخواهد بود و یک آینده شاد پیش روی ماست.

با وجود ترس رو به جلو حرکت کنید

صرف وقت زیاد تصمیم گیری ما را فلج می کند، بنابراین سعی میکنیم درباره ی آن صحبت کنیم چرا که از نتیجه ی آن میترسیم. ما از نتیجه ی تصمیماتی که میگیریم میترسیم و اساسا درباره ی آن تا حدی مضطربیم و آن را تجزیه و تحلیل میکنیم که در نهایت هیچ پیشرفتی نخواهد داشت. کلید رهایی از این وضعیت آن است که با این ترس روبرو شویم. بدترین اتفاقاتی که در پی تصمیم شما ممکن است رخ دهد را برای خود بنویسید. به عنوان مثال شما با همسرتان مشکل بزرگی دارید و میخواهید این مشکل را حل کنید، اما ترس از این دارید که این موضوع به جدایی ختم نشود. برای خود تمام سناریو هایی که ممکن است رخ دهد را لیست کنید. آیا میتوانید با بدترین اتفاق روبرو شوید؟ اگر به جدایی ختم شود چه میکنید؟ در صورت جدایی آیا میتوانید با تک تک فرزندانتان کنار بیایید؟ فکر کردن به بدترین شرایط بسیار سخت است اما با این کار ممکن است بتوانید از پس آن برآیید.

نوشتن مزایا و معایب تصمیمات

راه ساده ای برای سرعت بخشیدن به مهارت تصمیم گیری وجود دارد. شما میتوانید جوانب مثبت و منفی تصمیم مورد نظر خود را درنظر بگیرید و آنها را یادداشت کنید تا پیامدهای درست و غلط تصمیمتان را بدانید. مثل خیلی از مردم با این کار شما آنچه را نیاز دارید به طور ناخود آگاه به خود دیکته میکنید. این روش بسیار موثری است وقتی بین دو گزینه مردد هستید، بین گزینه های ازدواج، انتخاب بین دو مدرسه و یا دو شغل. اگر لیستی از مزایا و معایب هر دو گزینه را مشاهده کنید میبینید که جوانب مثبت یکی از گزینه ها بیشتر از دیگریست پس به طور ذاتی تصمیم گیری شما به سمت آن خواهد بود. با شجاعت به پیش روید و همه چیز را به تقدیر بسپارید.

مراقب از بین رفتن تصمیمات باشید

کارشناسان میگویند ما عموما با اتخاذ تصمیمات اشتباه مسائل را به پایان میرسانیم زیرا با علایقمان درگیر هستیم. انسانها درگیر احساساتشان هستند، اما این احساسات به ما نمیگویند که از کجا آمده اند، چون اغلب ما منابع این احساس را نمیدانیم در نهایت هم نمیتوانیم بگوییم از ابتدا به چه چیزی علاقه داشته ایم. ممکن است به چیزی علاقه داشته باشیم اما آن دوست داشتن باطنی نباشد. بسیاری از مواقع تصمیمات ما بر اساس علایق ماست نه آنچه میخواهیم. به عنوان مثال، ما ممکن است بخواهیم سفر به یک منطقه عجیب و غریب را انجام دهیم، اما می دانیم که دوست داریم در تپه های خلوت و ساکت باشیم،  پس باید تصمیم این باشد که به تپه ها برویم زیرا این چیزی است که ما دوست داریم.

فرار از پارادوکس انتخاب

خیلی سال قبل تصمیم گیری ساده تر از آن چیزی است که امروزه وجود دارد و دلیل آن محدود بودن انتخابها بود. خرید یک پیراهن ساده بود چون شما حق انتخاب زیادی را در اختیار نداشتید. اما حالا شما طیف گسترده ای از انتخابها که شامل نوع پارچه، یقه، دوخت، برش، رنگ، سایز و خیلی چیز های دیگر را در اختیار دارید. امروزه بسیاری از گزینه هایی را که انتخاب میکنیم میتواند نتیجه ی مثبت و یا منفی بسیار متفاوتی را نسبت به هم داشته باشد و باعث شادی یا پشیمانی ما گردد، این امری اجتناب ناپذیر است. راه حل آن است انتخاب را ساده بگیرید، 2 یا 3 گزینه را انتخاب کرده و چشم خود را روی بقیه ی موارد ببندید و سپس با شهامت تصمیم بگیرید. باقی را به تقدیر بسپارید و از تصمیمی که گرفته اید خشنود باشید. شاید کسی دیگری انتخاب متفاوتی نسبت به شما داشته باشد ولی نکته اینجاست که اگر شما از تصمیم خود راضی هستید، دیگر نگرانی معنا ندارد.

منبع: lifehack

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *