چگونه مکان مطالعه ی ایده آل برای خود ایجاد کنیم؟

محیطی که شما در اونجا مطالعه می کنید، تاثیر زیادی روی مفید بودن مطالعه و یادگیری بهتر شما داره. با وجود این، اگه شما نتونید در یک مکان به خوبی تمرکز کنید و حواستون رو جمع کنید، نباید از خودتون انتظار داشته باشید که درس هاتون رو به خوبی یاد بگیرید. این لزوما بدین معنی نیست که شما باید یک مکان کاملا ساکت و آروم رو برای درس خوندن پیدا کنید، منظور این هست که شما باید بهترین مکان رو با توجه به شخصیت،  روش های مطالعه کردن و سبک یادگیری خودتون پیدا کنید.

نیازهای فضای مطالعه ی شما

دانش آموزان متفاوت هستند. بعضی ها به محیطی کاملا آرام و ساکت نیاز دارن تا بتونن بدون وقفه درس بخونن. اما بعضی های دیگه یک موسیقی آرام و ملایم در حین درس خوندن رو ترجیح میدن و برای خودشون چندین زمان استراحت و تفریح مشخص می کنن. برای شناختن نیازها و شخصیت خودتون وقت بذارید و بعد برای ایجاد یک مکان مطالعه ی مناسب برنامه ریزی کنید، تنها خود شما هستید که می تونید متوجه بشید چه جایی برای درس خوندنتون مناسب ترینه.

شما می تونید موثرتر و مفیدتر درس بخونید، اگه زمان درس خوندن تون هم مثل وقت هایی که می خواید به مهمونی برید، برنامه ریزی شده باشه. برای درس خوندن تون یک مکان مشخص و زمان های برنامه ریزی شده و منظم اختصاص بدید. حتی بعضی از دانش آموزان برای مکان مطالعه خودشون اسم میذارن، این ممکنه کمی خنده دار باشه اما موثره. با این کار شما احترام بیشتری برای اون مکان قائل میشید و اونجا رو جدی تر می گیرید. حتی ممکنه بتونید اینجوری برادر کوچیک ترتون رو از اون جا دور نگه دارید تا وسایل شما رو بهم ریخته نکنه.

1. شخصیت و الویت های خودتون رو شناسایی کنید

یکی از مهم ترین چیزها این هست که آیا شما نسبت به صدا و سایر عواملی که باعث حواس پرتی میشن حساس هستید یا نه، شما باید این مساله رو در مورد خودتون کشف کنید. همچنین باید تشخیص بدید که اگه در یک مکان برای مدت طولانی بشینید و بی وقفه درس بخونید بهتر متوجه میشید یا باید برای خودتون زمان های استراحت کوتاه و برنامه ریزی شده در نظر بگیرید. اگه تابه حال به این ها دقت نکردید، الان وقتش رسیده که هر دو حالت رو امتحان کنید تا با شناختن خودتون بتونید بهتر درس بخونید.

2. فضای مناسب رو شناسایی کنید و اونجا رو مال خودتون کنید

اتاق شما می تونه بهترین و مناسب ترین گزینه باشه، یا ممکن هست برای شما گزینه ی خوبی نباشه چون بعضی از دانش آموزان اتاق رو مکانی برای استراحت و خواب می دونن برای همین وقتی که در اون فضا قرار می گیرن نمی تونن به خوبی تمرکز کنند و حواسشون پرت میشه. اتاق خواب هم ممکنه مشکلات خاص خودشون رو داشته باشه، مثلا اگه شما یک اتاق اشتراکی با خواهر یا برادرتون دارید و فقط می تونید در محیط های کاملا ساکت و بدون حواس پرتی درس بخونید، پس اونجا برای شما مناسب نیست و باید به جاهای دیگه ای مثل: اتاق زیرشیروانی، انباری، گاراژ و یا زیرزمین فکر کنید. جایی کاملا دور از بقیه افراد خانواده و سایر عوامل حواس پرت کننده.

مطمئن بشید که اتاق زیر شیروانی خیلی گرم نباشه یا گاراژ خیلی سرد نباشه. اگه مکانی که شما برای درس خوندن انتخاب کردید، مناسب هست و با عقل جور درمیاد، می تونید از والدینتون کمک بخواید تا اونجا رو برای شما آماده کنند و نیازهای شما رو برای درس خوندن در اونجا برطرف کنند. اغلب والدین خوشحال میشن که بتونن فضای مناسبی رو برای بچه هاشون ایجاد کنند تا به راحتی درس بخونن و عادت هاشون رو بهبود ببخشن.

3. مطمئن بشید که مکان انتخابی شما به اندازه کافی راحت هست

خیلی مهم هست که کامپیوتر و صندلی خودتون رو به گونه ای تنظیم کنید که به دست ها، مچ و گردنتون آسیبی نرسه. اطمینان حاصل کنید که صندلی و مانیتور شما در ارتفاع مناسبی قرار گرفتن و وضعیت مناسب ارگونومی رو برای شما ایجاد می کنند تا بتونید ساعت ها به راحتی مطالعه کنید. مراقب باشید و از فشارهایی که به شما صدمه می زنن دوری کنید چون رعایت نکردن این اصول می تونه صدمات زیادی رو به شما وارد کنه که تا آخر عمر آثارش از بین نمی ره. بعد از اون مکان مطالعتون رو با تمام ابزار و وسایلی که نیاز دارید تجهیز کنید.

4. برای خودتون قوانین مطالعه ایجاد کنید

با مشخص کردن قوانین خاص خودتون و نوشتن اون ها می تونید از بحث ها و سوتفاهم هایی که ممکنه بین شما و خانوادتون پیش بیاد، جلوگیری کنید. کافیه زمان ها و نحوه ی مطالعه رو بنویسید و جایی در دید بقیه اعضای خانواده بذارید. اگه میدونید که با داشتن زمان ها ی استراحت کوتاه، بهتر درس رو یاد می گیرید اون رو از اول مشخص کنید و جز قوانین تون یادداشت کنید. حتی ممکنه شما بخواید برای انجام تکالیفتون هم برای خودتون قانون مشخص کنید.

با والدین تون صحبت کنید و به اون ها در مورد بهترین روش هایی که پیدا کردید، توضیح بدید. به اون ها بگید که چرا نیاز دارید کمی بین مطالعه استراحت کنید، آهنگ گوش بدید، میان وعده بخورید یا هر روش دیگه ای که مناسب خود شماست و بیش ترین تاثیر رو روی مطالعه و تمرکز شما داره.

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *