5 اصل برای موفق بودن در مشاغل خانگی

فرض میکنیم که شما یک آدم خیلی پر هیجان و با شور و شوق هستین. شما تصمیم گرفتید یک کسب و کار شخصی رو توی خونه خودتون شروع کنید. در مشاغل خانگی شما رییس خودتون هستین، کارتون رو هروقت که دوست داشته باشین انجام می دید، هرچقدر که دوست دارین، بدون اینکه کسی بهتون بگه که چیکار کنین و به کارتون نظارت کنه.
سه هفته بعد از شروع کارتون؛ اگر چه هنوز از شروع شدن کارتون خوشحال هستین، یک چیزهایی وجود داره که نگرانتون میکنه مثلا بازدهی کارتون به اون خوبی که شما انتظارشو داشتین نیست. در واقع، وقتی شما توی یه روز کاری در دفترتون کار کنید، کار بیشتری رو انجام میدین.
همینطور که زمان پیش میره، احساس استرس برای کامل کردن لیست کارهاتون در شما ایجاد میشه. شما میدونین که باید به سرعت تغییراتی در روش کاریتون ایجاد کنید. از طرفی دیگه کارهای خونتون هم با موفقیت پیش نمیره.

چالش های انتخاب مشاغل خانگی

وقتی که محیط کاری خونتون رو با محیط اداره ی سابقتون مقایسه کنین، یه سری تفاوت های قابل توجهی رو میبینید.

 • کسی نیست که توی شغل خونگی حواسش به کاراتون باشه. شما رییس خودتون هستین. و این مسولیت پذیری شماست که کارها رو پیش می بره.
 • از زمانی که شما کارتون رو خودتون انجام میدین، هیچ همکاری ندارین که کمکتون کنه یا وظایفش رو به شما محول کنه. این به معنی این هست که وجه ی اجتماعیتون رو در کار از دست میدین.
 • شما کسی هستین که قانون رو تعیین میکنین. در حقیقت این موضوع شاید بزرگ ترین چیزی باشه که به شما یادآوری کنه که ساختار کار کردن در خونه کاملا متفاوت از کار کردن خارج از خونه و در محیط کاری هست.

وقتی که شما به محل‌ کارتون (کار خارج از منزل) میرین، سیستم های زیادی در اون مکان وجود داره که باعث میشه چرخ اون شرکت بچرخه و اوضاع منظم پیش بره. چیزهای مثل منابع انسانی، سیستم ERP، ساختار سازمانی. این یک ساختار تقریبا مشترک برای اغلب سازمان ها و شرکت هاست، که با شروع کردن کار در خونه از دست میره. و تا وقتی که شما ساختار خاص خودتون رو نسازید اوضاع به همین صورت پیش میره.

عناصر فراموش شده ی بازدهی

وقتی که یک سری از عناصر مهم برای بازدهی و بهره وری فراموش میشن، رسیدن به بازدهی خوب خیلی چالش برانگیزه و سخت میشه. این عناصر تعیین کننده ی ساختار شغل خونگیتون محسوب میشن. باید بدونید که وقتی ساختار از دست میره، شما هم وقتتون رو برای کارهای بیهوده و غیر ضروری تلف میکنید.بنابراین، اگه شما توی تنظیم کردن این عناصر شکست خوردین، به زودی میتونین انجامش بدین. هرچی تنظیم کردنشون رو به تاخیر بندازین، عملکرد شما به آرومی کاهش پیدا میکنه.

وقتش رسیده که برای شغل خونگی تون برنامه ریزی کنید

این مقاله نمی خواد در مورد نوع صندلی ای که باید داشته باشین یا کامپیوتر شخصیتون صحبت کنه. بلکه میخواد از چیزهای مهمتری که موفقیت در کار خونگیتون رو تعیین میکنه صحبت کنه. دو عنصر مهمی که مورد بحث میتونه باشه؛ روش ها و مرزهاست. که میشه اون ها رو به دو بخش فیزیکی و غیر فیزیکی تقسیم کرد:

فیزیکی

 • فضای دفتر کار خونگی تون

غیر فیزیکی

 • مدیریت ایمیل
  تنظیم کردن ساعت های کاری مطلوب
  در نظر گرفتن وقت هایی برای خانواده تون
  برنامه ریزی روزانه و هفتگی

وجه ی فیزیکی به معنیِ فضای کاریتون هست؛ آیا شما برای دفتر کاریِ خونتون گوشه ای از اتاق نشیمن رو انتخاب کردین یا اینکه یک اتاق جدا که شبیه به فضای اداری هست رو در نظر گرفتین؟
حالا قسمت غیر فیزیکی رو بررسی میکنیم. یک سری قانون هایی وجود داره که بر اساس کارهای روزانه شما شکل گرفته. شما با برنامه ریزی ها و رفتارهاتون باعث میشید که افراد خانواده متوجه بشن که شما کار دارید و به کارتون احترام بذارن.
اول، یک ایمیل پیش فرض موثر تنظیم‌ کنید، که اینجوری لازم نباشه وقتتون رو برای خوندن و جواب دادن به پیام ها بگذرونین.
سپس، شما باید ساعت های مفید کاری رو تنظیم کنید. یعنی دقیقا بدونید که چه زمانی کار کنین، چه مقدار کار کنین و چه زمانی رو با خانوادتون بگذرونید.
اگرچه شما یک سری حد و مرزهایی رو در مرحله ی قبل مشخص کردین، ولی شما نیاز دارین که به خوبی افراد خانواده رو توجیح کنید که کی قراره کار کنید، اینجوری مزاحمت های ناگهانی قبلا کمتر میشه.
در آخر هم  مشخص کردن یک برنامه ی هفتگی و روزانه رو دارین. با انجام این عمل مهم، شما هدف هاتون رو برای هفته ای که در راهه تنظیم میکنین.

چطور فضای خونه رو برای شغل خانگی آماده کنیم؟

حالا برید سراغ مشخص کردن عناصر کاریتون با جزییات بیشتر:

1. فضای فیزیکی دفتر کارتون

وقتی که میخواید فضای فیزیکی دفترتون رو مشخص کنید، با گزینه هایی شبیه موارد زیر روبرو می شید:

 • در یک محل مشخص در آپارتمان تون کار کنید
 • در یک اتاق اختصاصی که شما به دفتر کاری تبدیلش کردین؛ کار کنید
 • یک همکار در محله یا شهرتون پیدا کنید و با اون در محل کارش؛ کار کنید
 • یک فضای دفتری رو اجاره کنید
 • در فضاهایی مثل طبیعت؛ کافی شاپ یا کتابخونه کار کنید

هرکدوم از موارد بالا بسته به شرایط شما و کاری که انتخاب کردید مزیت ها و معایبی رو داره.
مثلا، شما ممکنه اول یک گوشه از اتاق نشیمن رو انتخاب و از اونجا شروع کنین، اما بعدها که کارتون پیشرفت کرد میتونین یک دفتر رو برای خودتون اجاره کنید.

یا اینکه اگه خونتون بزرگ باشه، شما ممکنه که یک اتاق مجزا رو برای کار کردن انتخاب کنید؛ یکی از مزیت های این انتخاب این هست که نیازی به پرداخت هزینه بابت دفتر کار ندارید. شما میتونید یک فرد رو پیدا کنید و به عنوان همکار یک جای مشترک با هم کار کنید در این صورت هزینه ی دفتر کار نصف میشه. ودر نهایت به عنوان آخرین گزینه اگه شما در محدودیت مالی هستید می تونید از فضاهایی مثل کافی شاپ یا کتابخانه ها استفاده کنید  یا به طبیعت برید و کارتون رو انجام بدید البته در صورتی که افراد اونجا حواس شما رو پرت نکنن.

2.مدیریت کردن ارتباطات مجازی

وقتی شما یک کار خونگی دارید مسلما تعدادی خریدار یا مصرف کننده برای خدمت یا کالایی که تولید می کنید هم دارید پس اون ها یا از طریق تلگرام یا ایمیل یا برنامه خاصی با شما در ارتباط هستن که شما باید اون رو به درستی مدیریت کنید. من چجوری ایمیل هام رو مدیریت می کنم:

 • ایمیل هام رو دو تا سه بار در روز چک می کنم
 • ایمیل ها رو پس از چک کردن دسته بندی میکنم
 • ایمیل های غیر مفید و بدون محتوی رو لغو اشتراک می زنم
 • برای دسته هایی که ایجاد کردم لیبل میذارم و ایمیل های غیر مهم رو مخفی میکنم اینجوری صندوق دریافتی مرتبی دارم و در مواقع نیاز ایمیل های مهم رو راحت تر پیدا می کنم.
 • سرانجام وظایف و برنامه ها رو مشخص میکنم و برای خودم یادآور میذارم که کارهام رو انجام بدم

3.تنظیم کردن ساعت های کاری مطلوب

آیا ساعت های کاری تون رو مشخص کردین؟ اگه مشخص نکردین، الان وقتشه که انجامش بدین. شاید تنظیم کردن ساعت های کاری مناسب و مفید بک تست هایی نیاز داشته باشه. شما باید بدونید که ساعت هایی از روز انرژی بیشتری دارید. به عنوان مثال، من دوست دارم که صبح کارامو انجام بدم، چون اون زمان خیلی بازدهی بیشتری دارم. وقتی که صبح زود بیدار میشم (۵:۰۰ – ۵:۳۰ صبح)، نیاز نیست که از تایم بودن با خانوادم کم کنم.
این برنامه ی تنظیم شده برای من مناسبه، اما شما باید برنامه های مختلفی رو چندین بار امتحان و بررسی کنید تا متوجه بشید که چه زمانی از روز بازدهی بیشتری دارین.

4.وقت گذاشتن با خانواده

در مورد قبلی که توضیحاتی درمورد تنظیم ساعت کاری مفید داده شد، اشاره ای هم به این موضوع کردم. از طرفی، مرزهای دیگه ای هم وجود داره که شما باید اون ها رو مشخص کنید. بعنوان مثال، شما باید به وضوح برای افراد خانواده توضیح بدید که دارید با کامپیوترتون چیکار می کنید، و اون ها رو توجیح کنید که این شغل شماست و قراره از این راه کسب درآمد کنید پس اون ها نباید مزاحم شما بشن. زمان هایی که قرار کار کنید و زمان هایی که قراره با خانواده باشید رو مشخص کنید و به اون ها هم اعلام کنید.

5.برنامه ریزی روزانه و هفتگی

برای مثال من هر هفته روزهای یکشنبه برنامه ریزی می کنم، میشینم و به کارایی که میخوام انجام بدم فکر میکنم. بعدش هدف های هفتگیم رو لیست میکنم. و برای رسیدن به اون ها برنامه ریزی می کنم

همون طور که میبینین، شما ‌باید یک ساختار مشخص برای دفتر کار خونگی تون داشته باشید. ممکنه رسیدن به اون ساختار زمان ببره اما ارزشش رو داره چون باعث بازدهی بیشتر و موفقیت شما میشه.

منبع: lifehack

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *