4 نکته برای موفقیت در مصاحبه شغلی

آیا میخواین که یک مصاحبه شغلی خوب و مطمئن داشته باشین؟ شما میتونید با تمرین کردن، یک مصاحبه شغلی رو خیلی خوب پشت سر بذارید و مصاحبه کننده و باقی کارمندان رو تحت تاثیر قرار بدید. موفق شدن در یک مصاحبه کاری می تونه توی زندگیتون خیلی تاثیر گذار باشه و تغییرات بزرگی رو ایجاد کنه. برای دستیابی به همچین موفقیتی و ایجاد یک تغییر بزرگ، شما باید از قبل خودتون رو کاملا آماده کنید. چیزهای زیادی وجود داره که در طول یک مصاحبه شما باید حواستون به اون ها باشه. این مقاله روی 4 نکته یرای کمک به شما در پیشبرد هدفتون تمرکز کرده. این رو به یاد داشته باشید که برای موفقیت در هر آزمون ورودی، تمرین و سخت کوشی بهترین روش هست.

قبل از مصاحبه شغلی 3 چیز رو برای توضیح آماده کنید

مصاحبه در واقع یک فرصتی هست که شما میتونید خودتون رو به کارفرما های بلقوه نشون بدید و اگه شما توی این مصاحبه بدون فکر و آمادگی عمل کنید به مشکل بر میخورین و موفق نخواهید شد. در اغلب مصاحبه ها از شما پرسیده میشه که: “توانایی انجام چه کارهایی رو دارید؟ و از عهده ی چه کارهایی برنمیاید؟” حتی اگه به طور مستقیم این سوال ها رو از شما نپرسن سعی میکنن در مصاحبه توانایی ها و ضعف های شما رو تشخیص بدن.

اول: بزرگترین توانایی تون چیه؟

توضیح درباره ی بزرگترین توانایی ها تون، همون صفت های خوب و مثبتیه که دارید. شما باید دلایلی بیارید که نشون بده شما کارمند ارزشمندی میشین. در مورد تجربه های شغلی و مهارت هایی که دارید صحبت کنید و فرد مصاحبه کنند رو قانع کنید که چرا شما برای این کار مفید هستید و می تونید از عهدش بربیاید. حتی از بیان تجربه کارهای دواطلبانه ای هم که تا کنون انجام دادید خجالت نکشید

دوم: بزرگترین ضعفتون چیه؟

دومین چیزی که ازتون میپرسن درباره ی ضعف های شماست یا چیز هایی که میتونید تلاش کنید تا بهتر انجامش بدین. در واقع پنهان کردن ضعف هاتون اصلا درست نیست. نشون بدین که  این ضعف ها چطوری میتونه توی کار کمکتون کنه. درباره ی اینکه چطور میتونین این ضعف ها رو برطرف کنید صحبت کنین. و همیشه این توضیحاتتون رو با چیز های مثبت درباره ی خودتون به پایان برسونید.

سوم: خیلی مهمه که خوشرو باشید

سومین چیزی که شما باید در مصاحبه رعایت کنید و خیلی مهمه این هست که با فرد مصاحبه کننده  رابطه ی خوبی داشته باشین و سعی کنید که شمارو یادش بمونه. شما باید خلاصه ای از موثر ترین مهارت ها و صفاتتون به اون فرد بگین. شما باید جوری رفتار کنید که فرد مصاحبه کنند احساس کننده شما تنها کسی هستید که از عهده ی این کار بر میاید و اگه شرکت شما رو استخدام نکنه چه نیروی ارزشمندی رو از دست می ده. در این مرحله تا جایی که می تونید جذاب باشید و فرد رو مجذوب خودتون وتوانایی هایی که دارید بکنید.

سه مورد بالا و حرف هایی که شما قراره در یک مصاحبه کاری در مورد خودتون بگید خیلی مهمه پس برای موفقیت نیاز هست که وقت بذارید و به اینکه دقیقا چه چیزهایی رو باید بگید فکر کنید، هیچ کس به اندازه ی خودتون از توانایی ها، نکات مثبت و ضعف هاتون آگاهی نداره پس فقط خودتون هستید که باید از عهدش بربیاید فقط از قبل همه چیز رو در ذهنتون آماده و منظم کنید.

2. از شب قبل زمان ها رو محاسبه کنید

شب قبل از مصاحبه مسیری رو که برای رسیدن به محل شرکت باید طی کنید یکبار برید و زمان رو محاسبه کنید، بعد 10 تا 15 دقیقه برای ترافیک و اتفاقات پیش بینی نشده در نظر بگیرید. شما باید راه های میانبر و مسیرهای خلوت تر رو پیدا کنید که خیالتون راحت باشه روز مصاحبه به موقع و بدون استرس به محل مورد نظر می رسید

3. در مورد اولویت های شرکت تحقیق کنید

قبل از اینکه به مصاحبه برید، درباره ی اون شرکت و قسمتی که میخواید کار کنین و همچنین درباره ی کارفرما تحقیق کنید. اینترنت یک منبع بزرگ اطلاعات هست که میتونین ازش استفاده کنید و یک مصاحبه با اطلاعات کافی داشته باشین.
اگه قراره برای مصاحبه به شرکت هایی برید که همیشه کارشون مشخصه، و میدونن چی می فروشن و برای چی کار میکنن، کافیه به 3 موردی که بالا گفته شد عمل کنید، اینجوری کارفرما ها شما را با دید بهتری نگاه میکنند. شما باید بدونید که کارفرماهای اون شرکت از کارمندان شون چه توقعات و انتظاراتی دارن تا بتونید موفق بشید. پس، باید از مزیت های اون شرکت و اینکه خودتون دنبال چه موقعیتی هستید اطلاعات جمع آوری کنین.

4. لباس هاتون رو از شب قبل آماده کنید

لباس هایی که میخواین بپوشید رو از قبل انتخاب کنین. و مطمئن باشین که همه لباس هاتون آماده و اتو کشیده هستن. در این صورت، وقتی صبح بیدار میشین، حداقل خیالتون از بابت یک چیز راحته و نگران اون نیستین. تا زمانی که آماده ی رفتن نشدین، لباس هاتون رو نپوشین. صبحانه بخورین، مسواک بزنین و…، بعد لباس هاتون رو بپوشین و سعی کنین اون ها رو کثیف نکنید. وقتی شما کاملا آماده نباشین، این مصاحبه ی کاری میتونه براتون استرس زا باشه.


نکات این مقاله رو توی ذهنتون داشته باشین تا بتونید با گذاشتن وقت کافی خودتون را برای مصاحبه آماده کنید. شما باید قبل از مصاحبه از آمادگی و موفقیت خودتون اطمینان داشته باشین. عمل کردن به این نکات باعث میشه شما در این مصاحبه بدون استرس و با اعتماد بنفس باشید. از این بابت که این فرصت در اختیارتون قرار گرفته خوشحال باشید!

منبع: lifehack

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *