8 راهنمایی ساده برای موفقیت در امتحانات

امتحان دادن برای بعضی از دانش آموزان سخت است و از آن هراس دارند. اگر در طول ترم به درستی مطالعه کرده باشید و تمام مطالب را برای شب امتحان انبار نکنید، امتحانتان را به خوبی پشت سر میگذارید. در مطلب زیر ترفندهایی برای موفقیت در امتحان را بیان کردیم تا دانش آموازن امتحاناتشان را به خوبی سپری کنند.

وقت بیشتری را برای مطالعه درنظر بگیرید

ترس را از خود دور کنید و تمام وقت خود را بر روی یک کتاب نگذارید و امیدوارانه برای بهترین بودن تلاش کنید. یک برنامه ریزی دقیق داشته باشید و مقدار زمانی را که برای خواندن هر مطلب نیاز دارید را بسنجید. هر 45 دقیقه که مطالعه می کنید به ذهن خود استراحت دهید. سعی کنید شبهای امتحان موضوعات را با سرعت به ذهن نسپارید، چون کار درستی نیست و نتیجه ی خوبی به دنبال ندارد.

به صورت انفرادی مطالعه نکنید

چرا برای مطالعه خود یک گروه دوستانه ایجاد نمی کنید؟ این کار نه تنها منجر به حمایت روحی شده بلکه باعث تنوع هم میشود. همچنین با دیدن دوستان در اطرافتان به خود انگیزه می دهید و به دنبال اهداف مشابهی می روید.

با استرس خود مقابله کنید

استرس امتحان کاملا طبیعی است، در واقع کمی استرس باعث یک انگیزه مثبت در شما می شود اما بیش از حد بودن آن میتواند نتایج منفی را به همراه داشته باشد. میتوانید به طور منظم ورزش کنید. روزانه همراه دوستان خود ورزش دسته جمعی انجام دهید. اگر احساس ناراحتی یا افسردگی کردید برای مدتی از کتابهای خود دور شوید و به خود استراحت دهید.

از معلم خود کمک بخواهید

اگر در موضوع یا مطلبی مشکل داشتید نگران نباشید، می توانید از معلم خود کمک بخواهید. آنها خوشحال می شوند که به شما کمک کنند. اگر شما نیاز به توضیح دوباره ی مطلبی را دارید که در ذهن خود درحال دست و پنجه نرم کردن با آن مسئله اید، می توانید با معلم خود صحبت کنید تا موضوع برایتان روشن تر شود. وقتی که پشتیبانی مثل معلم را در اختیار دارید، ساکت نباشید و از آنها استفاده کنید.

به اندازه کافی بخوابید

استراحت برای مغز مفید است. سعی کنید شبانه روز 8 ساعت بخوابید و مطالعه را در فرصت های دیگری در طول شبانه روز انجام دهید. خواب کافی برای موفقیت در امتحانات امری حیاتی است.

شب قبل از امتحان لوازم خود را آماده کنید

همه لوازمی که در روز امتحان به آنها احتیاج دارید را تهیه و در یک جامدادی یا کیف خود قرار دهید. با انجام این کار از سراسیمگی در روز امتحان جلوگیری می کنید. موارد ضروری ممکن است شامل خودکار، مداد، ماشین حساب و آب آشامیدنی و یا هر چیز ضروری دیگری باشد.

روز امتحان با قوای کامل راهی شوید

صبح زود از خواب بیدار شوید و صبحانه را کامل بخورید تا احساس خوبی را بدست آورید. گرسنگی باعث می شود که مغز شما کند عمل کند و درنتیجه در هنگام امتحان ممکن است دچار ضعف بدنی شوید. همچنین برای روز امتحان لباسی مناسب آماده نمایید که در آن احساس راحتی کنید، چون نمیدانید محل امتحان گرم یا سرد است.

هنگام امتحان زمان خود را مدیریت کنید

هنگامی که بیرون از محل امتحان هستید، از افکار تحریک آمیز دوری کنید و درباره چیزهایی که مطالعه کرده اید با دوستان خود صحبت کنید. شاید نکته ای را در هنگام مطالعه فراموش کرده باشید، پس زمان را هدر ندهید.  قبل از رفتن سر جلسه ی امتحان نفس عمیقی بکشید و از دوباره مرور یادداشتهای خود اجتناب کنید. در داخل اتاق و در طول امتحان سوالها را با دقت بخوانید و برای هر سوال زمان خاصی را در نظر بگیرید، در این میان حواستان به ساعت نیز باشد. اگر پاسخ یک سوال را نمی دانید به سوال بعدی بروید و هرگز جلسه ی امتحان را زود ترک نکنید، وقتی که در اختیار دارید را تنظیم و به طور کامل استفاده نمایید و پاسخ های خود را مرور کنید و بدانید که شما میتوانید بهترین نتیجه را از امتحان بگیرید.

منبع: intostudy

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *