نکاتی برای مقابله با اضطراب سخنرانی در جمع

داشتن اضطراب در هنگام ایراد یک سخنرانی و یا ارائه  یک پروژه درسی، کاملا طبیعی هست و اغلب افراد با اون مواجه میشن. با این حال برخی ممکن هست بیشتر اون رو حس کنند. در ادمه روش هایی برای کنار اومدن با این اضطراب ها ذکر شده که می تونه خیلی مفید باشه و بهتون کمک کنه.

با ترس هاتون مواجه بشید

اگه اضطراب از انجام کاری شما رو آزار میده، به یاد بیارید که فرار کردن از اون کار هیچ سودی برای شما نداره. از طرف دیگه، مقاومت و ایستادگی در برابر ترس هاتون و مواجه شدن با اونها در نهایت به یادگیری چیزهای جدید ختم میشه. حقیقت اینه که اگه شما ریسک انجام کارها رو نپذیرید و وارد اونها نشید، احتمال موفقیت شما صفر میشه. شانس پیشرفت شما در صورتی بیشتر میشه که بر ترس هاتون غلبه کنید و به جای فرار از موقعیت ها، وظایفتون رو تا انتها انجام بدید.

عاقلانه بخورید

این که شما چجوری از پس صحبت کردن در مقابل یک جمع بربیاید، به این بستگی داره که روز قبل از ارائه و روز ارائه چه چیزهایی بخورید. خیلی از افراد این مساله رو کم ارزش تلقی می کنند و گاهی از اضطراب و عجله زیاد ممکن هست کاملا گرسنه به محل سخنرانی بروند، بدون اینکه بدونن این کارشون چه تاثیرات سوئی بر عملکردشون داره. در روز ایراد سخنرانی، میزان کافئین و شکر رو به حداقل برسونید. قبل از شروع چیزی بخورید که بهتون انرژی بده. هرگز پرخوری نکنید چون باعث کسل بودن شما میشه. یک وعده غذایی کم چرپ و غنی از کربوهیدرات ها می تونه گزینه خوبی باشه.

تمرین کنید که مثبت اندیش باشید

اینکه در هنام آماده شدن برای ارائه همش توی ذهنتون افکار منفی داشته باشید و هی به خودتون بگید که “من از پسش برنمیام”، “مطمئنم همه چی خراب میشه”، ” من میدونم موقع حرف زدن هول میشم”، این ها هیچ کمکی به شما نمی کنند و فقط اضطرابتون رو بیشتر می کنند. یاد بگیرید در همه امور زندگی تون مثبت اندیش باشید. به جای اون افکار تصور کنید که حضار دارن از صحبت های شما لذت می برند و شما رو تشویق می کنند. تجسم مثبت به شما کمک می کنه که اعتماد بنفس پیدا کنید.

از مقایسه کردن، پرهیز کنید

فرض کنید در یک روز قرار هست شما و چندتا از دوستاتون در دانشگاه مقاله هاتون رو ارائه کنید، شما می تونید هی خودتون رو با بقیه مقایسه کنید و با خودتون فکر کنید که اونها حتما موفق تر از شما خواهند بود و با این کار همه انرژی و اعتماد بنفستون رو از دست بدید. شما باید این رو درک کنید که اون ها به اندازه خودشون تلاش کردن و وقت گذاشتن و به جای مقایسه کردن و هدر دادن انرژی، بهتره که روی کار خودتون تمرکز کنید و تلاش کنید در حد خودتون بهترین باشید و بهترین ها رو بدست بیارید.

در جمع افراد مثبت اندیش قرار بگیرید

اگه امکانش برای شما وجود داره از دوستان و افرادی که همیشه بهتون انرژی مثبت میدن، بخواید که در ارائه شما حضور داشته باشند. اگه این امکان وجود نداره و همه ی حضار آدم هایی هستند که باعث ایجاد اضطراب و نگرانی در شما میشن سعی کنید اونها رو نادیده بگیرید و کاملا بی توجه به اونها باشید. چند دقیقه قبل از شروع با خودتون خلوت کنید و همه ی انرژی هاتون رو جمع کنید و به خودتون بگید که تمام تلاشتون رو می کنید و حتما موفق خواهید شد.

با خودتون صحبت کنید

هر لحظه که یک فکر منفی به ذهنتون خطور کرد، با خودتون حرف بزنید و اون فکر رو از سرتون بیرون کنید. با قاطعیت تمام به خودتون بگید که: “من می دونم که می تونم”، “من در این کار موفق میشم”، “من عالی هستم”. این جملات رو وقتی که با اطمینان کامل و از ته قلب بگید، ذهنتون برای چالش ها آماده میشه.

برای مقابله با اضطراب مدیتیشن کنید

مدیتیشن منظم، تاثیرات شگفت بسیاری بر سلامت روحی شما داره. با انجام مدیتیشن، شما ذهنی آرام و سرشار از افکار مثبت خواهید داشت. هر روز دو بار این کار رو انجام بدید، یکبار اول صبح، موقع بیدار شدن از خواب و شبها، قبل از رفتن به رختخواب. این حرکات برای آرامش اعصاب و کاهش اضطراب خیلی موثر هستند.

خوب بخوابید

داشتن خواب کافی و راحت، شب قبل از ارائه، خیلی مهم و تاثیرگذار هست. خواب کافی باعث میشه که شما در روز بعد توجه و تمرکز داشته باشید. اگه احساس می کنید بیش از حد مضطرب هستید، به چند موسیقی آرام گوش بدید، کمی چای بنوشید و یا یک کتاب خوب بخونید.

بدونید که باید روی چه چیزی و چه کسی تمرکز کنید

شما باید بفهمید که روی چه چیزهایی باید متمرکز بشید. اگه به جای تمرکز کردن روی نتیجه کار، روی خود ارائتون تمرکز کنید، حس بهتری خواهید داشت. وقتی در مقابل تعداد زیادی از افراد در حال صحبت کردن هستید، تماس چشمی رو بیشتر با فردی برقرار کنید که باعث میشن شما احساس راحتی و آرامش داشته باشید.

هنگام سخنرانی لبخند بزنید

ممکن هست کار سختی باشه ولی لبخند بزنید حتی اگه شده به اجبار و زور. لبخند زدن می تونه چرخه افکار منفی رو شکست بده. فقط چند لحظه لبخند زدن می تونه نگرش شما رو تغییر بده و حالتون رو بهتر کنه. آرامش داشته باشید و روی مطالبی که قراره ارئه بدید، تمرکز کنید.

بدترین حالت ممکن رو تصور کنید

خیلی وقت ها شما علاقه دارید که همه چیز رو زیادی برای خودتون بزرگ کنید. فکر می کنید اگه شما شسکت بخورید و همه چیز به خوبی پیش نره، چی قراره بشه؟ بدونید که این اتفاق فقط یک قسمت خیلی کوچیک از زندگی شماست و اگه اوضاع خوب پیش نره قرار نیست زندگی شما تموم بشه و همه چیز بهم بریزه. حتی اگه شما در اینکه به بهترین نحو ممکن مقاله خودتون رو ارائه بدید، شکست بخورید، زندگی شما همچنان ادامه خواهد داشت و اون اتفاق مثل یک ضربه خیلی کوچیک در یک مسیر طولانی می مونه.

منبع: magforliving

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *