چطور با استرس در محل کار مقابله کنیم؟

بر اساس تحقیقات بسیاری افراد در شغل خود دارای استرس زیادی هستند. مطالعات نشان داده است تعداد این افراد که در کار استرس دارند بین 29 تا 40 درصد است. متاسفانه استرس شغلی عواقب زیادی برای سلامتی دارد، ممکن است منجر به یک سرماخوردگی نسبتا ساده و یا بیماری های مهمی از قبیل بیماریهای قلبی و سندرم متابولیک (فشارخون بالا،چربی بالا،دیابت) شود. استرس در هر شغلی رایج میباشد و پیدا کردن یک شغل بی استرس غیر ممکن است.

1. روز خود را درست شروع کنید

بعد از آنکه تغذیه بچه ها را آماده و آنها را به مدرسه روانه کردید، برای جلوگیری از فشار و خرد شدن اعصاب به جهت ترافیک با یک نوشیدنی آرام بخش روز خود را شروع کنید. بسیاری از مردم این استرس ها و فشار ها را به محل کار خود منتقل میکنند. در حقیقت شاید این حرکت ساده باعث تعجب شما گردد که تا چه اندازه واکنش پذیری شما بیشتر شده است. زمانی که صبح همراه با استرس هستید، اگر روز خود را با تغذیه خوب، برنامه ریزی مناسب و نگرش مثبت آغاز نمایید، استرس از شما روی گردان خواهد بود.

2. وظایف به خوبی روشن شود

یکی از عواملی که باعث فرسودگی شغلی میشود ندانستن انتظاراتی که کارفرما از شما دارد. اگر شما ندانید که سرپرستتان دقیقا از شما چه میخواهد، ممکن است به خود فشار بیشتری بیارید و بی نهایت خود را خسته کنید. نباید خود را در کار غرق کنید، همین که بدانید در طول روز چه کاهایی را باید انجام دهید کافی است. صحبت کردن با کارفرما به شما کمک میکند تا بدانید که چه انتظاراتی از شما دارند و تنها آنها را انجام دهید. این کار استرس هر دوی شما را از بین میبرد.

3. از حاشیه ها به دور باشید

درگیری و نزاع بین کارمندان به سلامت روحی و جسمی آسیب زیادی وارد میکند. از آنجا که این مشکلات در بین همه کارمندان رایج میباشد، بهتر است که خود را از حاشیه ها به دور کنید تا در محل کار در امان باشید. این به معنی آن است که هیچ شایعه ای را ایجاد نکنید، در مورد اعتقادات فردی خود در مورد دین و سیاست بیش از حد صحبت نکنید. سعی کنید از افرادی که باعث ایجاد مشکل در کارتان میشوند و یا کار را به خوبی انجام نمیدهند دوری کنید. در صورت وجود تضاد میتوانید به دنبال راه حلی برای آن باشید.

4. برنامه ریزی دقیق داشته باشید

اگر یک فرد ناتوانی هستید سعی کنید برای جلوگیری از استرس شغلی خود یک برنامه ریزی دقیق داشته باشید. با سازماندهی کردن وظایف خود میتوانید بسیاری از تنش هایی که روزانه در محیط کار به سراغتان می آید را از بین ببرید. سعی کنید کمی زودتر از منزل خارج شوید تا سر ساعت مقرر در محل کار خود حاضر باشید و دیر نکنید، چون دیر رسیدن به محل کار استرس زیادی را در همان اول وقت کاری به دنبال خواهد داشت. با سازماندهی کردن آثار منفی را از خود دور کنید.

5. آسوده و راحت باشید

یکی دیگر از عواملی که باعث استرس در محیط کار میشود احساس ناراحتی فیزیکی است. شما به دلیل کار زیاد متوجه استرسی که بر اثر صندلی نامناسب بر شما وارد میکند نباشید. اگر در محل کار خود مجبور بودید که بر روی صندلی بشینید سعی کنید صندلی مناسبی را انتخاب کنید تا به کمرتان آسیبی وارد نکند. حتی چیزهای کوچک مثل سر و صداهای مختلف اطرافیان میتواند موضوع منحرف کننده ای باشد. سعی کنید کارهایی را که به شما آرامش میدهد و از استرس دور نگه میدارد را انجام دهید.

6. چند کار را با هم انجام ندهید

بسیاری افراد شاید انجام چند کار در روز را نشانه ی بهره وری بالاتر بدانند و بیشتر روز را به این نوع کار اختصاص دهند، اما با گذشت زمان متوجه میشوند زمانی که با تلفن صحبت میکنند و همزمان محاسباتی را انجام میدهند با مشکل مواجه میشوند. این موضوع به دلیل عدم توانایی و هوش پایین نیست. آنها میتوانند به جای انجام چند کار با هم و ناموفق بودن در آنها، روشی درست به نام  تقسیم بندی امور را در کار خود امتحان کنند. مطمئنا جواب بهتری را خواهند گرفت.

7. استراحت مناسب در زمان ناهار

یکی از راههای مبارزه و مدیریت استرس شغلی این است که در هنگام صرف ناهار با یکی از همکاران خود کمی وقت بگذارید و صحبت کنید. این کار میتواند خلق و خوی شما را بهبود ببخشد و استرس را از شما دور میکند.

8. کمال گرا باشید

پیشرفت کردن در کارها میتواند به شما در بهتر انجام دادن کارها کمک کند. از سوی دیگر حس کمالگرایی میتواند بر روی هم شما و هم اطرافیان تاثیر گذار باشد. در بیساری از مشاغل ممکن است شما نتوانید همه ی امور و کارها را به طور کامل انجام دهید، اما برای تلاشتان در جهت انجام کار به بهترین شکل به خود تبریک بگویید. این یک استراتژی خوب در کار است. کمال گرایی باعث بهبود نتایج شده و شما خیلی کمتر استرس خواهید داشت.

9. در راه برگشت به خانه موسیقی گوش کنید

گوش دادن به موسیقی مزایای زیادی دارد و یکی از آنها این است که استرس و خستگی بعد از کار را از بین میبرد. برای مبارزه با استرس بعد از یک روز کاری طولانی میتوانید با گوش دادن به موسیقی آن از بین ببرید. در هنگام برگشت به منزل گوش دادن به یک موسیقی آرام میتواند به شما کمک کند تا ارتباط بهتری با خانواده داشته باشید.

منبع: verywellmind

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *