چطور هم مطالعه کنیم و هم به خاطر بسپاریم؟

به یاد آوردن یک موضوع همیشه امری چالش برانگیز بوده است. بسیاری از افراد نه تنها مطالعه را تنها یک امر لذت بخش نمیدانند بلکه آن را کاملا ضروری میپندارند. داشتن طرز تفکر مناسب برای مطالعه مسئله بسیار مهمی است. گاهی اوقات شما نمی توانید خود را مجبور به داشتن ذهنیت مثبت برای مطالعه کنید، پس بهتر است در چنین شرایطی از مطالعه کردن صرف نظر کنید. هنگامی که فکر شما تحت تاثیر یک مسئله در روابطتان یا یک اتفاق در آینده و یا در فکر پروژه های کاریتان باشد، مطالعه امری بیهوده و بی نتیجه خواهد بود. در هنگام مطالعه فکر خود را از هر چیز جز کتاب آزاد کنید.

۱. اجتناب از تفکر منفی

به جای افکار در هم و شلوغ و فکر کردن به این که “من خیلی نگرانم”، “من وقت کافی مطالعه برای این امتحان ندارم” اینطور فکر کنید که “ممکن است کمی دیرتر شروع به مطالعه کردم باشم اما سعی می کنم که از همین الان تلاش خود را دو چندان کنم.”

۲. اجتناب از تفکر مطلق

به جای فکر کردن به این که من همیشه مطالب را فراموش میکنم باید فکر کنید که از چه راهی میتوانم جلوی فراموش کردن آنچه مطالعه میکنم را بگیرم؟

۳. خود را با دیگران مقایسه نکنید

هیچ وقت خود را با افراد دیگر مقایسه نکنید، چون کار کاملا اشتباهی است و باعث می شود که در مورد خود احساس بدی داشته باشید و اعتماد به نفس خود را کاهش دهید.

۴. مدیریت داشته باشید

برای انجام تکالیف برنامه ریزی دقیق داشته باشید. در صورتی که تمام تکالیف خود از جمله: پروژه ها، تست ها را انجام داده اید، مطمئن شوید که مطالب را فراموش نکردید.

۵. در کلاس درس توجه ویژه داشته باشید

زمانی که در کلاس درس معلم صحبت می کند باید تمرکز کنید و از هر چه باعث حواس پرتی شما میشود جلوگیری کنید. با گوش دادن و تمرکز بالا می توانید آنچه را که معلم در حال تدریس آن است میتوانید به ذهن خود بسپارید و یادداشت های خود را با گفته های او تطبیق دهید.

۶. اطمینان حاصل کنید که یادداشت ها کامل هستند

یادداشت های کامل و واضح در کلاس درس راهی برای پردازش بیشتر آن چیزی است که یاد میگیرید. همچنین می توانید از این یادداشت ها قبل از آزمون استفاده کنید و مطالب را مرور نمایید. بنابراین در کلاس حواستان به یادداشت هایتان باشد.

۷. ساده بنویسید

تا جایی که می توانید یادداشت هایی که از کلاس جمع آوری کرده اید را ساده نویسی کنید، تا در هنگام خواندن آنها با مشکل روبرو نشوید. سعی کنید در هر متن چیزی که با مهمتر است را برجسته تر کنید.

۸. از تکنیک های حفظ کردن استفاده کنید

از روش های مختلف مطالعه استفاده کنید، و سعی کنید مطالب را در ذهن خود بسپارید. به عنوان مثال با صدای بلند مطالب را بخوانید به جای آنکه فقط یک روخوانی ساده انجام دهید. این روش به شما در به یاد آوردن موضوعاتی که در حال مطالعه ی آنها هستید بیشتر کمک خواهد کرد.

۹. تا جایی که می توانید تمرین کنید

سعی کنید سوالات را بدون آنکه به جواب درستشان نگاه کنید پاسخ دهید، سپس پاسخ خود را با جواب صحیح آن مقایسه کنید تا ببینید اشتباه شما در کجا بوده است.

۱۰. در یک محیط آرام مطالعه کنید

محیطی را که برای مطالعه در نظر بگیرید که آرام باشد. همچنین می توانید از هدفون برای کاهش حواس پرتی خود نسبت به سر و صدای اطراف استفاده کنید. هر روز مقداری مطالعه کنید که باعث خستگی شما نشود.

۱۱. خواب کافی داشته باشید

برای اینکه به خوبی بتوانید مطالب را در ذهن خود بسپارید و فراموش نکنید باید مغزتان استراحت کافی کرده باشد. اگر احساس خستگی و کسل بودن دارید مغز شما نمی تواند مطالب را به خوبی ذخیره کند و در نهایت نمره ی آزمون خوبی در انتظار شما نخواهد بود.

۱۲. به موسیقی گوش کنید

استفاده از یک نوع موسیقی مناسب در بین مطالعه می تواند قدرت یادگیری ذهنی شما را بهبود ببخشد. مطمعن شوید آهنگ هایی را که انتخاب کردید شامل ملودی های آرام بخش هستند. اگر متوجه شدید که آهنگ را درست انتخاب نکردید آن را خاموش و یا آهنگ را تغییر دهید.

منبع: quora

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *