چگونه مطالعه کنیم تا موثرتر باشد؟

آیا ترجیح می دهید برای مطالعه در لحظه برنامه ریزی کنید و یا سعی می کنید از یک روز قبل برای مطالعه خود با دقت برنامه ریزی کنید. همه ی افراد یک سبک منحصر به فرد برای مطالعه دارند. شما به هر روشی که درس می خوانید ایرادی ندارد، اما راهکارهایی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا مطالعه ی موثر و مفیدتری داشته باشید. در ادامه چند نکته مهم برای ایجاد یک مطالعه موثر را بیان می کنیم با ما همراه باشید.

 

یک مکان مناسب مطالعه پیدا کنید

فضایی که در آن قصد دارید مطالعه کنید بسیار مهم است. اگر مقابل تلویزیون و هنگام پخش برنامه ای که دوست دارید مطالعه کنید یا هنگام مطالعه تلفن همراه در کنارتان باشد و به طور مدام به آن سر بزنید و گوشی تان را چک کنید، نمی توانید مطالعه موثری داشته باشید. اگر در خانه هستید سعی کنید مکانی آرام و به دور از عوامل حواس پرتی را برای مطالعه در نظر بگیرید. یا اگر در خارج از خانه هستید می توانید به کتابخانه ای در اطراف خود و یا به یک محل دنج و دوراز سر و صدا بروید. هر جایی که احساس کردید آرامش ندارید سریعا تغییر مکان دهید، گاهی اوقات تغییر مکان مطالعه می تواند به شما کمک کند تا ذهنتان آرام شود و تمرکز بهتری برای مطالعه داشته باشید.

دفعات مطالعه را بیشتر و زمان آن را کاهش دهید

یکی از بهترین راههای بهبود مطالعه این است که زمان کمتری مطالعه کنید. یکی از تکنیک های مطالعه ی موثر این است که سعی کنید در مدت زمانهای کوتاهتری مطالعه نمایید، این یکی از بهترین روشها برای حرکت در مسیر درست درس خواندن است. برای هر 25 دقیقه که مطالعه می کنید 5 دقیقه استراحت در نظر بگیرید، این کار به شما کمک می کند تا سریعتر مطالب را یاد بگیرید. اگر فکر می کنید که 25 دقیقه زمان خیلی کمی است می توانید از 45 دقیقه شروع به مطالعه کنید و 15 دقیقه استراحت در نظر بگیرید. تکنیک زمانبندی خود را در مطالعه داشته باشید.

از انگیزه ی خود کمک بگیرید

وقتی که در روزهای پر مشغله قرار می گیرید، میزان استرس شما افزایش پیدا می کند، در چنین شرایطی سخت است که بتوانید دلیل قانع کننده ای برای درس خواندن خود بیابید. بسیاری از دبیران حرفه ای در چنین شرایطی با تلنگر زدن به دانش آموزانشان یاداوری می کنند که چرا باید آنها با جدیت درس بخوانند. وقتی که شما یک ارزیابی می کنید باید موضوعی که مورد علاقه تان است را برای مطالعه انتخاب کنید. متخصصان این امر عقیده دارند وقتی که شما در حال انجام فعالیتی هستید که علاقه تان تحریک می شود، به سرعت تمام جوانب امر را بررسی کرده و تخمین میزنید که چه کارهایی باید انجام دهید تا موضوع برایتان جذابتر و سرگرم کننده باشد.

آنچه که یاد گرفته اید را به دیگران آموزش دهید

هیچ چیز مانند یاد دادن موضوعی به دیگران باعث بهتر یادگیری خودتان نمی شود. محققان پس از بررسی های فراوان دست یافتند، افرادی که برای یادگیری موضوعات آنها را به دیگران آموزش می دهند، به سختی تلاش میکنند تا موضوعات را بفهمند و به خاطر بسپارند و دقیقتر آنچه را که یاد گرفته اند را به خاطر می آورند و همچنین می توانند به طور موثرتری از آنچه که آموخته اند استفاده نمایند. هنگامی که در حال مطالعه هستید، از دوستانتان و یا اعضای خانواده بخواهید تا مدتی را برای کمک به شما اختصاص دهند یا می توانید با همکلاسی هایتان به صورت دو نفره و یا گروهی به مطالعه بپردازید و آنچه را که یاد گرفته اید را برای آنها بازگو نمایید.

تمرین ذهنیت

اگر بین مطالعه، کار و زندگی و دیگر وظایفی که بر عهده دارید تعادل ایجاد نکنید هیچ وقت آرامش نخواهید داشت. با این وجود چند دقیقه وقت گذاشتن در زمان اوج مشغله ی کاری باعث دوباره بازیابی انرژی تان خواهد شد. تحقیقات اثبات کرده است که انجام تمرینات ورزشی منظم تمرکز، دارای مزایای بسیار زیادی از جمله کاهش استرس و اضطراب، بهبود خواب، افزایش تمرکز و شارژ شدن کامل حافظه ی شما خواهد شد. شما لازم نیست که در یک گروه مدیتیشن شرکت کنید تا از مزایای تمرین های ذهنی بهره ببرید. تنها ده دقیقه تمرین ذهنی در روز لازم است تا فکر خود را متحول کرده و به طور کامل ذهن تان را باطراوت و شاداب کنید. حتی اگر این ده دقیقه را هم در اختیار ندارید می توانید تنها در دو دقیقه با تمرکز روی تنفس عمیق به آرامش برسید.

منبع: swinburneonline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *