مزایای حیرت آور یادگیری زبان خارجی

همه ی ما می دانیم که یادگیری یک زبان خارجی می تواند باعث قرار گیری فرد در مسیر حرفه ای زندگی او شود. تحقیقات نشان داده است که یادگیری یک زبان خارجی می تواند روی رشد فرد تاثیر مثبت گذاشته و باعث فواید زیادی در سلامتی فرد شود. یادگیری زبان روی بالا رفتن هوش، بهبود قدرت تصمیم گیری و سلامت مغز تاثیر بسیار خوب و بسزایی خواهد داشت. بنابر این فکر نمی کنید با توجه به این توضیحات وقت آن رسیده که به یادگیری زبانی دیگر بپردازید؟ با هم چند نمونه از فواید یادگیری زبانهای خارجی را مرور می کنیم.

 

با یادگیری زبان خارجی مهارت تصمیم گیریتان بهتر می شود

توانایی صحبت کردن به زبان دیگر می تواند به شما کمک کند تا به خوبی تصمیم بگیرید. مطالعات نشان داده است افرادی که توانایی صحبت کردن به زبان دیگری را دارند، در شرایط مختلف با مهارت، دقت و سرعت عمل بیشتری می توانند عمل کنند. درک بالا از پیچیدگی های یک موقعیت می تواند منجر به تصمیم گیری معقول در بسیاری از زمینه های زندگی می شود. از طرف دیگر افرادی که تنها به یک زبان صحبت می کنند بیشتر تصمیمات خود را بر اساس احساساتشان می گیرند. به عبارت دیگر توانایی صحبت کردن به زبان دیگر تصمیم گیری در زندگیتان را بهبود می بخشد.

باعث بهبود حافظه می شود

یادگیری زبان خارجی به بهبود حافظه کمک می کند. مطالعات صورت گرفته ی اخیر در مجلات روانشناسی تجربی کودک، نشان داده است که یادگیری زبان خارجی چه تاثیر شگفت انگیزی بر حافظه کودک خواهد گذاشت. این مطالعات نشان داده است که کودکان دو زبانه نسبت به کودکانی که تنها به یک زبان صحبت می کنند، از حافظه ی فعال خود برای انجام کارهایشان استفاده می کننند. (حافظه ی فعال به ذخیره سازی و پردازش اطلاعات در یک زمان کوتاه می پردازد) نتیجه ی این مطالعات این بود که داشتن دانش بیش از یک زبان به شما کمک خواهد کرد تا حافظه ی فعال بهتر عمل کند. اگر فکر می کنید که قصد دارید از حافظه ی فعال خوب در آموزش و پرورش و یا در زندگی روزانه بهره مند شوید، یادگیری زبان خارجی ممکن است همان چیزی باشد که شما به آن نیاز دارید.

افزایش ظرفیت توجه و تمرکز

مزایای یادگیری یک زبان جدید تا همین جا به پایان نمی رسد، همچنین طبق تحقیقات صورت گرفته باعث می شود تا بهتر بتوانید هنگام صحبت کردن به زبان دوم تمرکز کنیم و بین حرفهایتان کمتر احساس سر در گمی داشته باشید. یک شخصی که به دو زبان صحبت می کند، به تغییر بین زبان های مختلف عادت کرده است، تصمیم می گیرد که از چه زبانی در یک موقعیت خاص استفاده کند و (چه زمانی از صحبت کردن به آن زبان باید اجتناب کند). همچنین باعث می شود که مغز تمرکز زیادی در تمرین و فیلتر کردن اطلاعات داشته باشد. به طور کلی، یک فرد دو زبانه بهتر می تواند بر روی هر کاری که انجام می دهد تمرکز کند، مثل مطالعه کردن یا یادداشت برداری و همچنین ممانعت از هر گونه حواس پرتی که به دلیل سر و صدا و شلوغی به وجود بیاید.

قابلیت انجام چند کار به طور همزمان

با توجه به اینکه یادگیری زبان جدید باعث بالا رفتن توان تمرکز و توجه می شود، به فرد کمک می کند تا بتواند چند کار را به طور هم زمان انجام دهد. چنین افرادی حافظه ی بهتری برای انجام کارها دارند، راحت تر می توانند روی یک موضوع تمرکز کنند، کمتر دچار حواس پرتی می شوند و می توانند به سرعت از انجام کاری به وظیفه ای دیگر جا به جا شوند (درست مانند تغییر دادن زبان خود به زبان دیگر). کسانی که توانایی صحبت به زبانهای دیگر را دارند می توانند در انجام چند کار هم کارایی بیشتری داشته باشند.

افزایش میزان حساسیت ادراکی

مزایای صحبت کردن به چند زبان در یک خانواده می تواند حتی قبل از اینکه کودک شروع به صحبت کردن کند خود را نشان دهد. بنابر گفته ی روانشناسان نوزادانی که در خانواده هایی که به دو زبان صحبت می کند بزرگ می شوند، می توانند وقتی که قادر به صحبت کردن شدند زبان های مختلف را راحت تر شناسایی کنند،‌ حتی اگر با آن زبان آشنا نباشند. مثلا یک کودک که در خانه ای با زبان اسپانیایی صحبت می کند بزرگ می شود می تواند تفاوت بین زبان های مختلف مانند انگلیسی و فرانسوی را بیان کند. اساسا قرار گرفتن در معرض دو زبان  باعث می شود فرد از نظر قدرت درک موضوعات نا آشنا حساس تر شود. حساسیت ادراکی به این معناست که نوزادانی که در معرض کاربرد دو زبان قرار گرفته اند، در آینده به راحتی می توانند زبان های دیگر را یاد بگیرند و توانایی تشخیص صداهای مختلف را دارند. بنابراین اگر که می خواهید فرزندتان هنگامی که رشد کرد قدرت صحبت کردن به زبان دیگری را داشته باشد، خیلی سریع زبان دوم را شروع کنید.

توانایی شناختی بهتر می شود

مشخص شده است که افرادی که دو زبانه هستند دارای توانایی شناختی بهتری نسبت به افراد تک زبانه دارند. برساس تحقیقات دانشگاهی صورت گرفته به طور خاص افراد دو زبانه نمرات بهتری در آزمون خواندن، آزمون های شفاهی و هوش کسب می کنند، که تمامی اینها نشان می دهد که دانش آموزان دو زبانه بدون شک بهترند. جالبتر اینکه صرف نظر از سن افراد در یادگیری زبان های جدید، حتی اگر فردی در سنین بزرگسالی اقدام به یادگیری یک زبان دیگر کند می تواند از تمام فواید گفته شده استفاده نماید. یادگیری زبان خارجی به شما کمک می کند تا موضوعات دیگر را نیز یاد بگیرید.

باعث بهبود زبان مادری تان می شود

زبان مادری شما توسط یادگیری زبان دوم بهبود می یابد. همانطور که زبان دوم را یاد می گیرید، دانش بیشتری در مورد زبان اول کسب می کنید و باعث بهبود آن می شوید. با ارتقاء یافتن دانش و توانایی شما در استفاده از زبان مادریتان، میتوانید از آن برای سخنرانی، نویسندگی، ارتباط بهتر و سایر موارد مورد نیازتان بهره ببرید. آیا می خواهید به زبان مادری خود بیشتر صحبت کنید؟ یادگیری یک زبان دیگر ممکن است اولین گام در این مسیر باشد!

سبب بزرگتر شدن مغز می شود

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما، یادگیری زبان دوم باعث بزرگتر شدن مغز می شود. گروهی از دانشمندان سوئدی در مطالعاتی که انجام داده اند به این نتیجه رسیدند که، بخشی از مغز افرادی که زبان دیگری را یاد گرفتند بزرگتر شده است. در این مطالعه دو گروه تحت اسکن مغزی قرار گرفتند که یکی از آنها تحت آموزش سه ماهه ی فشرده ی زبان بودند و گروه دیگر کلاس فشرده ی دیگری داشتند، در پایان دانشمندان دریافتند که بخش خاصی از مغز زبان آموزان بزرگتر از سایر افراد شده است.

تاخیر در بروز مشکلات روحی و روانی

با توجه به تمام آنچه که گفته شد جای تعجب نیست که یادگیری زبان های خارجی باعث سالم نگه داشتن مغز شود. دانشمندان با بررسی افرادی که دچار مشکلات مغزی شده اند در یافتند، افرادی که اقدام به یادگیری زبانهای خارجی می کنند تا پیش از پنجاه سالگی دچار هیچ مشکل مغزی نمی شوند. صحبت کردن با بیش از یک زبان باعث فعالیت بیشتر مغز شده و فعالیت مغز نیز آسیب های آن را به تاخیر خواهد انداخت.

نتیجه گیری: در هر سنی که باشید یادگیری زبان های خارجی یک راه مطمئن برای بالا بردن کیفیت زندگی و سلامت مغزی شماست. چرا نباید با این همه محاسن و فواید شروع به یادگیری نمایید؟ وقت را از دست ندهید و یک زبان جدید را آغاز کنید.

منبع: willteachyoualanguage

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *