استراتژی هایی برای مراقبت از خودتون در دوران دانشجویی

اکثر افراد، مراقبت از خودشون رو در دوران دانشجویی جز الویت هاشون قرار نمی دن. وقتی که شما در گردباد کلاس های دانشگاه، کلاس های اضافی و تقویتی، دوستی ها و امتحانات پایان ترم، گیر می کنید، کار ساده ای هست که وظایفی که به نظرتون حیاتی نیستن رو نادیده بگیرید، حتی اگه اون وظیفه مراقبت از خودتون باشه. شما با تمام وجود هیجانات و سختی های زندگی دانشجویی رو می پذیرید، ولی باید یادتون باشه که سالم نگه داشتن ذهن، بدن و احساساتتون و همچنین مراقبت از اونها، از موفقیت و کسب بهترین نمرات در دانشگاه ضروری تر هست. اگه احساس اضطراب و بهم ریختگی می کنید، خودتون رو با محدود کردن ذهن و بدن، تنبیه نکنید، به جای اون وقت بذارید و از استراتژی های زیر کمک بگیرید و از خودتون مراقبت کنید.

در دوران دانشجویی زمان هایی رو به خلوت کردن با خودتون اختصاص بدید

اگه شما در خوابگاه و با تعدادی هم اتاقی زندگی می کنید، داشتن یک حریم شخصی برای شما کمی دشوار خواهد بود. پس خودتون رو مامور به پیدا کردن یک فضای مناسب در محیط دانشگاه کنید، که در اونجا بتونید با خودتون حرف بزنید. یک گوشه ی دنج و راحت کتابخونه، یک نقطه سایه دار از محوطه، یا حتی یک کلاس خالی، می تونه مکان مناسبی باشه برای خلوت کردن با خودتون و بدست آوردن انرژی های از دست رفتتون.

 

هنگام قدم زدن در پردیس دانشگاه به اطرافتون توجه کنید

هنگامی که در حال رفتن به کلاس هستید، این تمرین ذهنی رو برای تمرکز کردن و کاهش استرس انجام بدید؛ با تمام وجود در محیط اطرافتون غرق بشید و به همه چیز توجه کنید، به نگاه و رفتار آدم هایی که از کنارتون عبور می کنند، اهمیت ندید. به جزئیات حسی هم توجه کنید، مثلا به بوی کبابی که به مشامتون می رسه و به حسی که سنگ فرش های زیر پاتون ایجاد می کنند. هر دفعه حداقل 5 تا از چیزهای زیبایی رو که در مسیرتون می بینید و احساس می کنید، بنویسید. اینجوری می تونید تا رسیدن به مقصد، در خودتون احساس آرامش ایجاد کنید.

بوهای آرامش بخش رو استشمام کنید

بوها در روحیه شما خیلی تاثیر دارند. حمام خوابگاه یک آب گرم یا وان لوکس نیست اما شما می تونید با استفاده از ژل ها و شامپو بدن های خوشبو به خودتون شادابی و طراوت رو هدیه بدید. روغن های مفید و طبیعی و همچنین اسپری های خوشبو کننده اتاق، می تونن باعث بشن که شما برای خودتون یک فضای آرامش بخش ایجاد کنید و در طول روز خلق و خوی بهتری داشته باشید. رایحه اسطوخودوس رو برای آرامش و کاهش استرس و نعناع رو برای انرژی بخش بودنش، امتحان کنید.

به اندازه کافی بخوابید

شما هر شب چقدر می خوابید؟ اگه میانگین زمان خواب شما 7 ساعت یا کمتر هست، از امشب سعی کنید حداقل 8 ساعت بخوابید. با این خواب اضافی، شما کمبود خوابتون رو برطرف می کنید و شروع به ایجاد یک عادت سالم جدید می کنید. به افسانه های دانشگاهی، که میگن کمتر بخوابید و بیشتر تلاش کنید، توجه نکنید. بدن و ذهن شما به خواب کافی و منظم نیاز داره تا بتونه به طور مطلوب عمل کنه. باید بدونید که بدون خواب کافی به راحتی از پس کارها برنمیاید.

فایل های صوتی جدید دانلود کنید

گاهی از کتاب هاتون فاصله بگیرید. هدفون رو روی گوشتون بذارید و در یک دنیای دیگه غرق بشید. کتاب های صوتی، آهنگ، برنامه های رادیویی، مکالمات و صداهایی که هیچ ربطی به درس و دانشگاه نداشته باشه رو دانلود و گوش کنید. به مغزتون در مقابل این همه فشار و استرس روزانه، استراحت بدید. در مورد هر موضوع قابل تصوری این فایل های صوتی وجود دارند با توجه به علایق خودتون اونها ور دانلود کنید و گاهی گوش بدید.

فعالیت های بدنی داشته باشید

یک موزیک انرژی دهنده و شاد بذارید و در وسط اتاق خوابگاه شروع به رقصیدن کنید، هندزفری ها رو توی گوشتون بذارید و در اطراف خوابگاه پیاده روی کنید، کلاس های ورزشی پردیس خوابگاه رو امتحان کنید. در هر روز 45 دقیقه رو به فعالیت بدنی با توجه به علاقه هاتون اختصاص بدید. اگه احساس می کنید هیچ فرصتی برای این جور کارها ندارید و سرتون خیلی شلوغه، به یاد داشته باشید حتی  یک لحظه کوتاه انجام فعالیت های ورزشی پرهیجان می تونه تاثیر خیلی زیادی در افزایش روحیه و انرژی شما داشته باشه.

از گفتن “بله” یا “نه” نترسید

اگه شما قصد دارید برنامه های شاد و دعوت های دوستانتون رو برای دور هم بودن و خوش گذرونی، رد کنید، یادتون باشه که شما به تفریح و استراحت هم نیاز دارید حتی اگه برنامه درسی تون خیلی فشرده باشه. از طرف دیگه اگه آدمی هستید که احساس می کنه همیشه باید بله بگید، به یاد داشته باشید که شما حق دارید با توجه به الویت بندی های خودتون درخواست دوستاتون رو با گفتن یک “نه” رد کنید.

یک ماجراجویی خارج از پردیس دانشگاهی داشته باشید

گاهی اوقات تنها راه برای بدست آوردن انرژی از دست رفتتون،رفتن به یک محیط جدید هست. برای یک روز خارج از محوطه دانشگاه و خوابگاه برنامه ریزی کنید و به اطراف برای گشت و گذار برید. کتاب فروشی های محلی رو بگردید، به سینما برید، به آرایشگاه برید و موهاتون رو کوتاه کنید یا به پارک برید و قدم بزنید. اگه شما به راحتی به حمل و نقل عمومی در نزدیکی دانشگاهتون دسترسی داشته باشید، جاهای دور تر هم می تونید برید. به اطراف شهر برید و از دنیا و زیبایی هاش لذت ببرید.

با یک مشاور و یا روانشناس صحبت کنید

اگه احساس می کنید نیاز به صحبت با کسی دارید و اوضاع و برنامه ها برای شما آشفته شده و احساس می کنید از پسش برنمیاید. بد نیست که با مرکز بهداشتی دانشگاه ارتباط برقرار کنید و یک قرار ملاقات با یک مشاور تنظیم کنید. یک مشاور خوب به شما کمک می کنه که استرس و افکار منفی رو کاهش بدید و بهتر به درس ها و مسائل روزمره خودتون رسیدگی کنید. برداشتن اولین قدم برای شروع بهتر ممکنه کمی ترسناک به نظر بیاد، اما رفتن پیش مشاور اقدام نهایی برای مراقبت از خودتونه.

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *