شگرد هایی برای مدیریت زمان دانش آموزان

مدیریت زمان چیزی است که در انجام هر کاری با اهمیت است و باید از همان دوران کودکی به فرزندان خود یاد بدهید. شاید نداشتن همین ویژگی باعث موفق نبودن کودکان در تحصیل است. آنها نمی توانند به درستی از پس مدیریت زمان در فعالیتهای خود برآیند و به تکالیف خود برسند. این یعنی همان عدم توانایی مدیریت زمان در دانش آموزان. در اینجا با شما از شگردهایی برای یادگیری مدیریت زمان صحبت خواهیم کرد.

حواسپرتی را کنار بگذارید

در واقع حواسپرتی یعنی هر چیزی که شما را از هدفتون منحرف میکند و شما را از کاری که می خواستید انجام دهید دور می کند. در هنگام مطالعه از هر آنچه که حواس شما را پرت می کند از جمله گوشی موبایل دوری نمایید، آن را در حالت بیصدا و درون یک کشو قرار دهید، در واقع این کار باعث جلوگیری از تحریک شما برای جواب دادن به تماسها و کار کردن با تلفن همراهتان میگردد. برای خودتان برنامه ریزی کنید که فقط ساعتی یک بار موبایلتان را چک کنید. در هنگام مطالعه از پرسه زدن در صفحات وب، فیس بوک، توییتر و سایر شبکه های اجتماعی دوری کنید. آنها را به زمان استراحت خود موکول نمایید.

روی کار خود تمرکز داشته باشید

آیا تا به حال برای شما پیش آمده که طوری برای یک کار وقت بگذارید که انگار تمام وجودتان را فرا گرفته است؟ این حالت ذهنی در واقع زمانی پدید می آید که فرد در کار خود غرق می شود و تمام فکر و ذکر او تسخیر آن فعالیت بخصوص است. قرار گرفتن در این جریان فکری علاوه بر اینکه فوق العاده سازنده است، باعث می شود با انرژی و انگیزه ی بیشتری به فعالیت خود بپردازید و از کاری که انجام می دهید لذت ببرید. برای تمرکز داشتن در کارها برای خود یک چالش در نظر بگیرید، مهارت های لازم را کسب کنید، حواسپرتی را کنار بگذارید، زمان کافی را در نظر گرفته و با تعیین اهداف خود تا رسیدن به هدف نهایی تلاش کنید.

در برنامه ریزی های خود از تقویم کمک بگیرید

تقویم یک وسیله ی عالی برای برنامه ریزی های روزانه ی شماست. در واقع تقویم تمام قرار های ملاقات و کارهای روزانه و هر آنچه که نیاز به زمان بندی دارد را ساده تر میکند. با استفاده از تقویم می توانید با تقسیم بندی زمان هر بخش را به یک موضوع برای مطالعه اختصاص دهید. یک تقویم را بر روی میز کار یا کنار کامپیوتر و یا هر جای دیگری که جلوی دیدتان باشد قرار دهید. گاهی وقتها کارهای مختلف از چیزی که انتظار دارید بیشتر زمان میبرند، با در نظر داشتن یک تقویم می توانید کار ها را ساده تر مدیریت کنید.

چک لیست داشته باشید

یک لیست از کارهایی که باید انجام دهید فراهم آورید، این بهترین راه برای اطمینان از انجام شدن کارهایتان است. این فهرست را کنار خود قرار دهید و بعد از تکمیل کارهایتان تمام مواردی که باید انجام میشد را چک کنید. وقتی شما هر کاری را بعد از انجام در چک لیستتان تیک میزنید، این موضوع خود باعث ایجاد احساس موفقیت در شما خواهد شد.

با نظم کار کنید

وقتی شما چک لیست و تقویم را در اختیار دارید، شما تمام ابزار مورد نیازتان برای نظم دادن و سازماندهی امور را در اختیار دارید. سازماندهی در هر کاری به شما امکان ذخیره سازی بیشتر زمان و استفاده بهتر و مفید تر از آن را خواهد داد. با ایجاد یک فرآیند کاربردی مانند بایگانی هر آنچه که انجام داده اید به همه ی کارهایتان نظم بیشتری خواهید بخشید.

پاداش برای هر کاری

وقتی که یک کار را به خوبی انجام می دهید می توانید برای خود یک پاداش در نظر بگیرید. زمانی برای تفریح کردن، انجام هر کاری که مورد علاقه ی شماست، مانند یک گردش در شهر، یا تماشای تلویزیون. این وقفه ها در هنگام انجام کارها باعث می شود که مغز کمی استراحت کند و احساس آرامش بیشتری داشته باشد و هنگام برگشت به کار بازدهی آن بالاتر برود. با همه ی اینها تا اطمینان نیافتید که همه ی کارهایتان به پایان رسیده، زیاد وقت آزاد برای خود در نظر نگیرید.

لذت یک خواب خوب شبانه

یک خواب مفید و کامل شبانه بسیار مفید و لازم است، تا اطمینان پیدا کنید که بدن و ذهن شما برای امور روزمره کاملا آماده و سرحال است. اگر در هنگام شب شما چیزی در حدود 8-7 نخوابید، در طول روز تمرکز داشتن روی کارها برایتان بسیار مشکل خواهد بود. یک مطالعه ی شبانه بازدهی کمتری نسبت به یک مطالعه ی مستمر خواهد داشت. زمان خود را با در نظر گرفتن زمان کافی برای خواب مورد نیاز خود بهتر مدیریت کنید.

شما حتما می توانید با رعایت این نکات مهارت مدیریت کردن زمان را بیشتر و بهتر انجام دهید و بیشترین وقت ممکن را برای مطالعه، سرگرمی و زندگی کردن کنار بگذارید.

منبع: apsi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *