چطور در محیط کار یک همکار خوب باشیم؟

در طول روز شما بیشتر وقت خود را با همکاران خود میگذرانید تا اینکه بخواهید با سایر افراد مانند همسر، دوستان، خانواده و یا والدینتان صرف کنید. اگر رابطه ی خوبی با همکارانتان داشته باشید برای شما نتایج خوبی را به همراه خواهد داشت، اما اگر این روند را در پیش نگیرید در محیط کار آسیب خواهید دید. نکاتی که در این مطلب بیان شده است به شما در برقراری ارتباط و همراهی با همکارانتان کمک خواهد کرد.

احترام به همکاران

در هر رابطه ی موفق باید طرفین آن برای همدیگر احترام قائل شوند. یکی از راه های نشان دادن این احترام، اجتناب از کارهایی که ممکن است باعث رنجش طرف مقابل گردد. به عنوان مثال چیزی را از همکارتان پنهان نکنید، هنگامی که مریض هستید به سر کار نروید و یا اعتبار کاری که همکار شما انجام داده است را سرقت نکنید.

مراقب باشید صحبتهایتان آزار دهنده نباشد

شاید شما با همکارانتان احساس راحتی داشته باشید و به همین دلیل فکر کنید که میتوانید درباره ی همه چیز و هر زمان با آنها صحبت کنید. اما به یاد داشته باشید که با این کار همکار شما حکم یک اسیر در دستان شما را دارد. آنها اگر علاقه ای به موضوع صحبتهای شما نداشته باشند نمیتوانند گوش نکنند و به کار خود بپردازند، آنها حتی اینکه از شما بخواهند تا موضوع بحث را تغییر دهید را کار زشتی میدانند. بحث درباره ی بعضی از موضوعات مثل: سیاست یا مذهب میتواند باعث مشاجره شود و در محیط کار اختلاف ایجاد کند. شما میتوانید این مسائل را در جمع های خانوادگی و دوستانه مطرح و درباره ی آنها صحبت کنید.

روابط کاری خود را خوب شروع کنید

هنکامی که کار جدیدی را آغاز میکنید بسیاری از نگرانی ها همراه شما خواهد بود، اما چیزی که باید بیشتر از بقیه ی موارد برای آن دلواپس باشید همکارانتان هستند. شما از این میترسید که نتوانید با افراد جدید هم به خوبی همکاران سابق خود کار کنید و یا اگر با افراد جدید همکاری نکنید با مشکلات ترسناکی مواجه شوید. ممکن است چنین اتفاقاتی هرگز رخ ندهد، اما میتوانید در نهایت تمام همکاران خود را بشناسید. شما میتوانید از روشهای دوستانه شروع کنید. یک لبخند گرم همراه همیشکی شما در هنگام مطرح کردن سوال خود و یا پذیرفتن  دعوت برای یک نهار باشد.

یافتن راهی برای کنار آمدن با آدمهای سرسخت

این جمله ی معروف که “شما میتوانید دوستان خود را انتخاب کنید اما نمیتوانید خانواده ی خود را برگزینید” باید شامل همکارانتان نیز بشود. شما نمیتوانید همکار خود را هم انتخاب کنید. میتوانید امیدوار باشید که بتوانید از پس چنین افرادی برآیید، درست مثل بعضی از بستگان خود. مهم نیست که آنها چقدر باعث آزار شما هستند، باید راهی پیدا کنید که با هم هماهنگ شوید حتی اگر شما با یک آدم پر حرف، خبرچین، شاکی و یا حتی کسانی که کارهای مثبت شما را به نام خود تمام میکنند کار کنید. این کار زندگی شما را بسیارساده تر خواهد کرد.

شایعه پراکنی نکنید

بروز شایعات در محل کار شما چه درست از آب در بیایند چه غلط، میتواند باعث بروز مشکلاتی برای شما گردد. نگذارید کسی پشت سر همکارانتان صحبت کند، حتی اگر قرار است درباره ی یک خبر داغ صحبت شود. با این کار بین همکارانتان به فردی غیر قابل اعتماد تبدیل میشوید و دیگر کسی موضوعی را با شما در میان نخواهد گذاشت.

آداب معاشرت را رعایت کنید

داشتن ادب و نزاکت در محل کار از هر جای دیگری واجب تر است. بسیار مهم است که شما در هنگام مراوده با همکارانتان این نکته را به یاد داشته باشید. صرف نظر از راحتی که بین شما و سایر افراد وجود دارد، همیشه ادب را رعایت کنید. در زمان تماسهای تلفنی طوری صحبت نکنید که فرد مقابل گیج شود. صدای خود را پایین بیاورید و در هنگام مکالمات شخصی از بقیه فاصله بگیرید. در هنگام ارسال ایمیل بسیار دقت کنید. وقتی درخواستی دارید از “لطفا“ استفاده کنید و برای جواب دادن به ایمیل همکار خود از متن آماده قبلی استفاده نکنید و برای او ارزش قائل شوید. در هنگام خوردن نهار با همکارانتان آداب نشستن روی میز نهار را رعایت کنید، به عنوان مثال: روی بهداشت شخصی افراد زیاد متمرکز نشوید، تلفن همراه خود را کنار بگذارید و چنانچه غذاخوری محل کارتان گارسون دارد با او بی ادبانه برخورد نکنید.

با همکار تان مهربان باشید

هر کس ممکن است در زندگی خود روزهای بدی را تجربه کند، یک حرکت مهربانانه که شاید حتی تصادفی هم باشد میتواند روز همکارتان را خیلی بهتر کند. لازم نیست کار خیلی عجیب غریبی را انجام دهید. میتوانید به او در انجام یک پروژه ی کاری کمک کنید، کمی سر به سر او بگذارید و یا یک قهوه و تعدادی بیسکوییت را در یک صبح دلگیر برای او آماده نمایید.

منبع: thebalance

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *