یک چالش برای متمرکز شدن روی کارهای مهم تان

احتمالا بیشتر شما هم این رو تجربه کردید که حس میکنید به هیچ کاری نمیرسید و وقت برای انجام کارهاتون ندارید. یکی از دلایل مهم این کمبود زمان، عدم تمرکز هست. من امسال تصمیم گرفتم که در سال جدید تغییرات بزرگی رو توی زندگیم ایجاد می کنم و با محدود کردن خودم، زندگیم رو به چالش بکشم. این چالش به من کمک میکنه روی کارهای مهمم متمرکز بشم.

متمرکز شدن

این ایده ی محدود کردن زندگیم و خودم، از سمت دوستم بود که این ایده رو نوشته و نشر داده بود. اسمش رو هم “داشتن یک سال عمیق” گذاشته بود.

حالا وقتشه که بدونیم سال عمیق یعنی چی؟ منظور از داشتن یک سال عمیق چی هست؟

وقتتون رو صرف شروع کارهای جدید نکنید

چالش سال عمیق یعنی اینکه امسال حق خرید هیچ کتاب جدیدی رو نداریم، حق نداریم بریم سراغ سرگرمی ها و بازی های جدید، یا حتی دانلود کردن آهنگ ها و کناب های الکترونیکی. به هیچ چیز جدیدی فکر نکنید

تمام کردن کارهای نیمه کاره ها

اگه چیزی نخریم باید بجاش چیکار کنیم؟

  • شما باید بجای اینکه وقت بذارید و چیز جدیدی رو یاد بگیرین، باید وقت بذارین و مهارت های گذشته تون رو بهبود ببخشید.
  • شما باید به جای اینکه دنبال رسانه های جدیدتر باشید وقتتون رو صرف تمرکز روی همون رسانه های قبلی کنید و سعی کنید توی اون ها پیشرفت کنید و چیزهای جدیدتری یاد بگیرید.
  • بجای خرید کتاب های جدید و صرف وقت برای بررسی کتاب هایی که اطرافیان و دوستانتون پیشنهاد میکنن؛ کتاب های قبلی رو که حتی اسمشم رو هم یادتون رفته باز کنید و بخونید یا حتی می تونید کتاب های مورد علاقتون رو چند بار بخونین.
  • دنبال یک ابزار جدید موسیقی نباشید، بجای این دنبال گیتار زدنتون برید. درسته قشنگ گیتار میزنید اما، بازهم تلاش کنید تا بهتر از این ها بشوید.
  • اگه شروع به خوندن یک رمان کردین اما هنوز تمومش نکردین، دوباره شروعش کنین و تا انتها بخونیدش و دنبال رمان های جدید نباشید.

این چالشی که توضیح داده شد رو فلسفه ی “حرکت عمیق، نه وسیع” نام گذاری کرده اند. یعنی به جای گسترش دادن کار ها و فعالیت هامون اون ها رو عمیق و تاثیرگذار کنیم.

توضیحاتی که در بالا خوندین اصلا چیزهای سخت و پیچیده ای نیستن و همتون اون ها رو درک میکنید اما انجام دادنشون سخته؛ شما می تونید این محدودیت ها رو شخصی سازی کنید و مطابق با رفتار ها و علایق خودتون تنظیمشون کنید. محدودیت هایی رو به اون ها اضافه و یا چیزی رو حذف کنید.

من با محدودیت ها موافقم! محدودیت ها آدم رو مجبور به موندن میکنه بجای فرار کردن، محدودیت ها آدم رو مجبور به انتخاب کردن میکنه و باعث به چالش کشیدن آدم ها می شه. در واقع محدودیت ها باعث حرکت عمیق میشه به جای حرکت ِ وسیع.

محدودیت هایی که من برای خودم در سال جدید تنظیم کردم

  • حق خرید هیچ گونه وسیله ای رو ندارم حتی اگه نیاز شدید به اون داشتم. (درحال حاضر من همه ی چیزهای مورد نیازم رو دارم)
  • هیچ سرگرمی و وسیله ی جدیدی برای امسال فراهم نمی کنم، باهمون سرگرمی های گذشته، عمیق تر برخورد میکنم یعنی همون هارو دنبال می کنم و به بهترین نحو یاد میگیرم.
  • حق خرید کتاب های جدید ندارم، درحال حاضر قفسه ای پر از کتاب دارم که اون هارو مطالعه نکردم و درعین حال، لیستی از کتاب هایی دارم که قصد داشتم اون هارو بخرم اما امسال هیچ کتابی خریداری نمی شه و درعوض کتاب های گذشته رو مطالعه میکنم.
  • مجلات و مقالات آنلاینی رو که تاکنون ذخیره کردم رو میخونم و دیگه وقتم رو برای پیدا کردن مقالات جدید صرف نمیکنم.

آزاد شدن زمان برای متمرکز شدن روی کارهای مهم تان

این محدودیت ها به حرکت عمیق من کمک میکنن و باعث میشن بتونم روی یک سری کارهای مهمم تمرکز بیشتری کنم؛ تمرکز روی این کارها برای من جزئی از هدفم برای شرکت در این چالش بوده. مثلا من میخوام اون وقتی رو که از این محدود کردن بدست میارم صرف کارهایی مثل تمرین ذهنی و فکری، خوراک غذایی سالم، ماموریت های کاریی اجباری و روابط دوستانه عمیق کنم.

پس شما هم اگه موافق هستید باید برای خودتون این هدف ها رو مشخص کنید یعنی به خودتون بگید حالا که از این محدود کردن خودتون، وقت آزاد پیدا کردید میخواید اون وقت رو صرف چه کار مهمی بکنید.

من با این محدودیت ها، وقت زیادی دارم که می تونم امسالم رو به فوق العاده ترین سال زندگیم تبدیل کنم و وقت برای انجام همه ی کارهام داشته باشم.

از چیز هایی که دارین لذت ببرین و به بالاترین سطح ممکن برسونیدشون، با این کار یک سال فوق العاده خلق میکنین.

منبع: zenhabits

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *