فوایدی که ” ریسک پذیر بودن ” نصیبتان می کند

ریسک می تواند روی دیگر زندگی باشد. تمام زندگی یک ریسک است، در واقع بدون در نظر گرفتن خطرات احتمالی زندگی معنا پیدا نمی کند. بسیاری از مردم بیش از حد احتیاط را الگوی زندگی روزمره ی خود قرار می دهند، ریسک را مضر می دانند و به دنبال یک زندگی ایمن و مطمئن هستند، آیا واقعا این یک زندگی ایده آل است؟ به عنوان افرادی که در یک جامعه ی مدرن زندگی میکنیم، به جای آنکه شرایط ما را به سمت تجارب جدید در زندگی سوق دهد، اطراف ما پر شده است از علائم و نشانه های هشدار دهنده ای که خطرات احتمالی پیش رو را به ما گوشزد می کند. برای رسیدن به هر چیزی در زندگی باید ریسک های محاسبه شده ای را انجام داد. اگر ریسک پذیر نباشید نمی توانید به هیچ نتیجه ی قابل لمسی دست پیدا کنید، این از مزایای خطر پذیری به شمار می رود.

1. ریسک پذیری ترس درونی افراد را کاهش می دهد

بزرگترین دشمن انسان در خطر پذیری ترس و مقاومت آنها است. آدمها در زندگی خود ترسهای مهار نشده ای دارند که از مواجهه با آن هراس دارند و نمی خواهند بر آن غلبه کنند. زمانی که ریسک را انتخاب می کنید، نه تنها تردید وحشتناکی را که ترس به همراه می آورد را کم کرده اید، بلکه حس شجاعت را در خود پرورش می دهید. همه ی ما به جای آنکه مانند آهویی که در دام افتاده و ناتوان است منتظر آینده ی نامعلوم خود باشیم، می توانیم برای انجام کارهای مختلف گام برداریم، حتی اگر در درست و یا غلط بودن آن کار تردید داریم.

2. فرصتهای جدیدی را پیش روی شما قرار می دهد

در هنگام بروز خطر سعی می کنید راکد و بی حرکت بمانید تا در امان باشید. سعی می کنید تا نتیجه ی احتمالی موضوعات پیش روی زندگی خود را متصور شوید، اما این تلاشی بیهوده است چرا که تا وقتی تلاشی برای انجام کارهای ریسکی نداشته باشید فرصت جدیدی را در زندگی تجربه نخواهید کرد. سیاره ای که ما در آن زندگی میکنیم پر از ناشناخته ها بود، تا زمانی که فردی عزم خود را جزم کرد و برای اکتشافات متعدد حرکت خود را آغاز نمود، در این میان علاوه بر ناشناخته ها به توانایی های خود نیز پی برد.

اعتماد به نفس و انعطاف پذیری را افزایش می دهد

ریسک کردن در زندگی به تنهایی تضمین کننده ی موفقیت افراد نیست. در واقع افراد ریسک پذیر بیشتر از آنکه در انجام امور موفق شوند ممکن است شکست بخورند. واقعیت آن است که انسان با شکستهایی که در مسیر خود پشت سر می گذارد به موفقیت خواهد رسید. ریسک و خطر پذیری علاوه بر آنکه نقاط قوت را بهبود می بخشد، اعتماد به نفس افراد را برای داشتن درک بهتر از توانایی های خود افزایش می دهد، اما مهمتر از همه ی این مسائل آن است که باعث انعطاف پذیری بیشتر در شرایط مختلف می گردد. انعطاف پذیری باعث می شود تا هنگامی که در موضوعی شکست خوردید باز هم برخیزید و دوباره به تلاش خود ادامه دهید و با آزمودن روشهای متنوع راه درست را برای پیشبرد مقاصد خود دریابید.

کلاسی برای یاد گیری درس های بزرگ زندگی است

انتخاب با شماست می توانید به توصیه های دیگران گوش دهید یا به روش خود به زندگیتان ادامه دهید تا ببینید چه پیش خواهد آمد. تا زمانی موضوعات و چالشهای مختلف را در زندگی خود امتحان نکنید نمی توانید تجربه ی مفیدی را بدست بیاورید. آنچیزی را یاد بگیرید که واقعا از آن سر در می آورید. انسانها بزرگترین درس های زندگی خود را از طریق ریسک کردن می آموزند. چنین درسهایی بخشی از دانشی است که افراد در زندگی بدست می آورند. هر فردی از این درس ها در زندگی خود دارد، هر چند که نمی تواند آنها را مانند یک کتاب برای خود حفظ کند. چنین درسهایی را با اجتناب از خطر کردن نمی توان یاد گرفت.

باعث جوایز غیر منتظره ای می شود

همه می دانند افرادی که به نظر می رسد خیلی خوش شانس هستند تنها یک اتفاق باعث تحولی عظیم در زندگی آنها شده است. اگر به دقت زندگی آنها را ورق بزنید خواهید دید دلیل چنین موفقیتهایی آن است که آنها ریسک می کنند و نتیجه ی خطری که کرده اند را نیز می بینند. اگر شما هم قصد رسیدن به اهدافتان را دارید و برایتان مهم نیست که هدفی که در سر دارید چقدر بزرگ یا کوچک است، باید ریسک کنید. گام اول در این مسیر آن است که بخواهید بر ترس خود غلبه نمایید، با خود بگویید “من باید فلان کار را انجام دهم” باید چالشهای مختلف را آزمایش کنید، بر ترس خود غلبه کرده و تردید را کنار بگذارید، اعتماد به نفس شما افزوده شده و در برابر سختی ها انعطاف بیشتری از خود به نمایش خواهید گذاشت در نتیجه علاوه بر درس هایی که در خاطرتان نقش می بندد گاهی اوقات پاداش جذابی هم نصیبتان می کردد.

سوال اینجاست آیا زندگی چیزی است که خود پیش برود یا باید با ریسک های مختلف علاوه بر خطر کردن درس های کاربردی جدیدی را بیاموزیم. شاید هیچ دلیلی برای انجام کارهایی خاص در زندگی خود ندارید. از خود بپرسید که “آیا من نیازی به انجام چنین کاری دارم؟” به هر ترتیبی خود را تشویق نمایید و با دید مثبت ریسک کنید. خطر کردن را تجربه نمایید تا مطمئن در زندگی خود پیش بروید.

منبع: inspireforlifecoaching

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *