چرا هنگام امتحانات دچار فراموشی می شویم؟

برای امتحانات خود را آماده می کنید، اما وقتی که سر جلسه امتحان حاضر میشوید تا به سوالات پاسخ دهید متوجه می شوید که تمام مطالب را فراموش کرده اید. این یکی از معضلاتی است که خیلی از دانش آموزان در طول دوره تحصیلی با آن مواجه می شوند و حداقل یک بار آن را تجربه کرده اند. برای موفقیت در امتحان و فراموش نکردن دانسته هایتان با ما همراه باشید.

 

سطح اضطراب بالا

خیلی از افراد هستند که در طول امتحانات بدلیل اضطراب بالایی که دارند خیلی از مطالب را به یاد نمی آورند و احساس می کنند که ذهن آنها خالی است. عصبی شدن در سر جلسه امتحان باعث به ارزه افتادن بدن، افزایش ضربان قلب و یا سر درد شدید می شود. با توجه به مطالعاتی که صورت گرفته است، اگر هنگام آزمون اضطراب بسیار بالایی را به همراه داشته باشید، تمام مطالبی را که قبلا خوانده اید را فراموش می کنید. بنابراین سعی کنید در طول جلسه امتحان آرامش خود را حفظ کنید تا استرس بر شما غلبه نکند و منجر به خراب شدن نتیجه امتحانتان نشود.

محیط استرس زا

اکثر دانش آموزان برای اینکه بتوانند مطالعه خوبی داشته باشند مکان های آرام و راحت را برای مطالعه در نظر می گیرند تا تمرکز کافی برای درس خواندن داشته باشند. استرس و داشتن دغدغه در هنگام امتحان جزء طبیعت آن محسوب می شود و تمام آرامش شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. بعضی از دانش آموزان نمی توانند با چنین فضایی در طول جلسه امتحان کنار بیایند و در نهایت نمی توانند مطالبی را که از قبل در ذهن خود ذخیره کرده اند را به یاد بیاورند.

روش اشتباه در مطالعه

یکی دیگر از علت های فراموشی اطلاعات در طول جلسه امتحان، روش نادرست مطالعه است. طبق گفته برخی از محققان افرادی که فقط یک بار مطالعه کرده اند بخشی از اطلاعات را نمی توانند به یاد بیاورند. براساس همین تحقیقات، آن دسته از دانش آموزانی که روش اشتباه برای مطالعه را انتخاب می کنند و فقط به خواندن خلاصه ی درس ها و رئوس مطالب اکتفا می کنند، نمی توانند به موفقیت دست یابند.

ذخیره شدن اطلاعات در حافظه کوتاه مدت

اگر اطلاعات در طول امتحان قابل دسترسی نیست، بدلیل این است که دانسته هایتان در حافظه بلند مدت ذخیره نشده است. عدم تمرین زیاد، یکنواختی در مطالعه و یا مطرح نکردن سوالات متداول در حین درس خواندن میتواند فرآیند ذخیره سازی اطلاعات در ذهن را با مشکل جدی مواجه کند. و این یعنی دانش آموز نمی تواند در طول جلسه آزمون به سوالات پاسخ دهد.

مطالعه چند ساعت قبل از امتحان

تلاش برای بدست آوردن اطلاعات جدید، چند ساعت قبل از شروع امتحان منجر به وارد کردن استرس زیاد بر ذهن شما باعث پایین آمدن نتایج مثبتی می شود که انتظار دارید. بر طبق گفته ی دانشمندان، دانش آموزان باید روز قبل از امتحان مطالعاتشان را به پایان برسانند و به جای آن بر روی افکار مثبت تمرکز کنند.

ترس از عدم موفقیت

ترس از شکست در آزمون باعث می شود که بعضی از افراد ناخود آگاه شانس موفقیت خود را از دست بدهند. ترس باعث می شود که آنها کنترل خود را ازدست داده و نتوانند به سوالاتی که از قبل مطالعه کرده اند پاسخ مناسبی بدهند. بعضی از دانش آموزان ممکن است حتی با سردرد و یا انواع دردهای فیزیکی در طول جلسه امتحان مواجه شوند.

فعال نبودن در یادگیری مفاهیم

دانش آموز غیر فعال شاید علاقه به شرکت در کلاسها، جلسات و مباحثه های علمی و کلامی داشته باشد، اما نمیتواند از دانسته های خود هنگام مطالعه استفاده کند. چنین افرادی احساسی جعلی و اشتباه از دانسته های خود دارند به طوری که سر جلسه ی امتحان دچار تزلزل عجیبی می شوند و از عدم به خاطر آوردن اطلاعات شوکه می شوند.

خواب کمتر از 6 ساعت

مطلعات نشان داده است که خواب کم تاثیر منفی بر روی انگیزه و عملکرد دانش آموزان در طول امتحان خواهد گذاشت. مطالعه در تمام طول شب و بیدار ماندن مداوم منجر به اختلال در توجه و تمرکز شده، عملکرد را پایین می آورد و در نهایت باعث کسب نمرات ضعیف در امتحانات خواهد شد.

حواس پرتی

سر و صدا، افرادی که استرس و نگرانی خود را اعلام میکنند، تقلب، پچ پچ کردن در هنگام امتحان و دیگر حواس پرتی های معمول باعث تاثیر منفی روی تمرکز و نتیجه ی امتحانتان خواهد شد. همه ی افراد برای مطالعه، انجام کار و پاسخ به سوالات در طول آزمون به مکان های آرام نیاز دارند، هنگامی که در یک محیط شلوغ و پرسروصدا قرار میگیرند به نتایج بدی دست پیدا می کنند.

منبع: speeli

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *