نکات مهم در مورد چگونگی غلبه بر عدم تمایل به مطالعه

یکی از معضلات دیگری که دانش آموزان یا دانشجویان در طول تحصیل با آن مواجه می شوند تنبلی یا عدم تمایل به مطالعه است. نبود میل به کارها باعث می شود که شما وظایف خود را انجام ندهید و مانع مطالعات شما خواهد شد. اگر این تنبلی ادامه یابد تبدیل به یک عادت خواهد شد که در نهایت منجر به پیامدهای منفی مانند پایین آمدن نمرات در طول تحصیل و تخریب آینده ی شما خواهد شد. اگر شما هم با این معضل برخورد کرده اید مطلب زیر را بخوانید تا از آن رهایی یابید.

 

یک مکان آرام برای خود در نظر بگیرید

یکی از موارد مهم غلبه بر عدم تمایل در هنگام درس خواندن، مکان مناسب است. سعی کنید یک مکان راحت و مورد علاقه خود را پیدا کنید و در آن مشغول به مطالعه شوید. این مکان حتما باید از عوامل پرت کننده ی حواس به دور باشد تا شما بتوانید ذهن آرامی داشته باشید و تمرکز کنید.

یک برنامه مطالعاتی ترتیب دهید

داشتن یک برنامه منظم و دقیق به شما کمک خواهد کرد تا وظایف خود را سازماندهی و پیگیری کنید. یک جدول را تهیه کرده و برنامه زمانی برای انجام کارهای خود ترتیب دهید. لیست تکالیفی را که باید انجام دهید را در تقویم زمان بندی خود یادداشت کنید. به این ترتیب شما با توجه به اولویت های در نظر گرفته شده مطالعه می کنید و تنبلی را کنار میگذارید.

با زمان گام بردارید

تعیین یک حرکت رو به جلو در هر برحه ی زمانی به شما کمک خواهد کرد تا عدم تمایل را درون خود از بین ببرید. تقسیم وظایف بزرگتر به کوچکتر باعث جلوگیری از استرس می شود. همچنین منجر به کنترل کردن تمام کارهای شما خواهد شد. انجام دادن یک کار می تواند به شما انگیزه بدهد تا کارهای دیگر را انجام دهید و کار خود را به راحتی به پایان برسانید.

لیستی از کارهای خود ایجاد کنید

زمان هایی مانند فصل امتحانات وجود دارد که باید کارهای زیادی را که قبلا انجام ندادید را به پایان برسانید. می توانید یک لیست کاری برای خود تهیه کنید و مانند یک برچسب در جایی که بتوانید ببینید نصب کنید. قرار دادن فهرست کارها به شما کمک خواهد کرد تا بعدا وظایف خود را به یاد بیاورید. همچنین تهیه این لیست باعث می شود که شما بر روی وظایف خود تمرکز کنید مخصوصا زمانی که اطرافتان پر از عوامل بروز حواس پرتی باشد.

هر آنچه در اطرافتان باعث حواس پرتی می شود را از بین ببرید

پریشانی و ناراحتی در هنگام مطالعه باعث از بین رفتن رغبت در شما برای مطالعه می شود. برای خلاص شدن از عوامل حواس پرتی می توانید تلویزیون را خاموش و اینترنت خود را ببندید یا تلفن خود را در حالت سکوت قرار دهید و یا حتی از همکلاسی ها یا اعضای خانواده خود بخواهید که در هنگام مطالعه مزاحم شما نشوند. بدانید که اجتناب از این حواس پرتی ها به شما کمک خواهد کرد تا تمرکز کنید و مطالعه مفیدتری داشته باشید.

برای مطالعه انگیزه پیدا کنید

یکی از دلایل اصلی بی میلی دانش آموزان در هنگام درس خواندن عدم انگیزه است. داشتن انگیزه به شما کمک خواهد کرد تا در مورد مزایای تحصیل تمرکز کنید، درست مثل سپری کردن امتحانات و گرفتن نمرات بالا و شناخت معلم خود. به نتایج مثبت مطالعه فکر کنید. به این ترتیب شما می توانید به طور موثر به آن چیزی که میخواهید برسید.

به عواقب آن فکر کنید

فکر کردن به نتایج مثبت مطالعه می تواند باعث ایجاد رغبت فرد در حال تحصیل شود. اگر شما این انگیزه را در ذهن خود داشته باشید، باز هم توانایی کامل را برای مطالعه درست ندارید و تنبلی بر شما غلبه خواهد کرد، باید از چه راهی وارد شد؟ به جای فکر کردن مزایای تحصیل، به عواقب مطالعه نکردن فکر کنید. شما ممکن است که در یک درس نمرات ضعیفی کسب کرده باشید و مجبور به دوباره خواندن بعضی موضوعات شوید. به نظر کار وحشتناکی است. بنابر این برای بالا بردن انگیزه، تلنگری به خود زده و شروع به یادگیری مباحث مختلف کنید.

کارهای ساده تر را انجام دهید

یکی از چیزهایی که می تواند از مشکلات هنگام مطالعه باشد، چگونگی شروع درس خواندن است. شما تمایل به غلبه بر وظایف بزرگتر دارید و این که چگونه شروع کنید و به موقع به پایان برسانید. سخت نگیرید. فشار زیاد به خود وارد نکنید چون ممکن است باعث بی میلیتان شود. این حسی است که پیش از شروع یک کار به سراغتان می آید و شما را از انجام آن دور می کند. با شروع کارهای ساده تر می توانید بر عدم رغبتتان غلبه کنید. به عنوان مثال ابتدا مطالبی که برای شما راحت تر است را مطالعه کنید. هنگامی که شما با موفقیت مطالعه خود را به پایان می رسانید باعث می شود که اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید تا به سراغ سخت ترین مطالب بروید.

به خودتان نظم و ترتیب دهید

نظم مهم ترین گزینه برای خلاص شدن از این معضل است. کلید از بین بردن بی میلی این است که نظم و ترتیب داشته باشید. برای رسیدن به موفقیت باید بعضی از عادات و رفتارهای خاص خود را متوقف کنید. همانطور که برای مطالعه بعضی از چیزهایی که باعث حواس پرتی و از دست دادن تمرکز شما می شود را متوقف می کنید، همچنین باید کارهایی را برای رسیدن به نتایج خوب انجام دهید. هر موضوعی را که به راحتی باعث پرت شدن حواستان می شود، زمانی که در حال مطالعه هستید را از خود دور کنید. این کارها را انجام دهید تا به یک عادت همیشگی تبدیل شود. به خاطر داشته باشید که انجام این کارهای کوچک منجر به نتایج خوب در آینده خواهد شد.

برای خود پاداش در نظر بگیرید

غلبه بر تنبلی واقعا یک مبارزه است، زمانی که موفق به انجام آن شدید برای خود یک پاداش در نظر بگیرید. به عنوان مثال، اگر شما 20 دقیقه مطالعه کردید و یا پروژه ای را بدون وقفه به پایان رساندید به خودتان پاداش دهید، خوراکی مورد علاقه خود را به عنوان پاداش نوش جان کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد یک تفکر درونتان ایجاد شود که با هر تلاش نتیجه ای مثبت بدست می آید.

تنبلی و بی میلی به تحصیل و مطالعه یک چیز کاملا طبیعی است. هر کسی ممکن است آن را تجربه کند، به خصوص کسانی که می خواهند مطالعه کنند ولی نمی دانند که باید از کجا و چگونه شروع کنند. به هر حال باید آن را جدی بگیرید فرقی نمی کند که مطالعه برای یک آزمون کوچک باشد یا امتحانی مهم. خود را مکلف بدانید که عادت تنبلی و بی میلی به مطالعه را از خود دور کنید. این را بدانید هر چه بیشتر تلاش کنید نتیجه بهتری خواهید گرفت.

منبع: inspiringtips

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *